Европейският съюз (ЕС) е възобновил делото си срещу Китай в Световната търговска организация (СТО) по обвинения в икономическа принуда, насочена към Литва, съобщава Bloomberg, като се позовава на представител на блока.
Информационната агенция писа по-рано в сряда, че се очаква ЕС да възобнови делото след едногодишно прекъсване. Производството може обаче още следващата седмица да бъде временно спряно пак за събирането на повече доказателства.
ЕС подаде жалба срещу Китай в СТО през 2022 г. в резултат на търговските ограничения, които Пекин наложи на Литва, след като балтийската страна отвори представителство на Тайван в столицата Вилнюс. Китай смята Тайван за своя територия и многократно се противопостави на държавите, които влизат в официален контакт с правителството в Тайпе.
Европейската комисия (ЕК) коментира по това време, че Пекин използва икономическа принуда срещу държава членка на ЕС – обвинение, което САЩ и 17 други държави подкрепиха като трети страни в случая.
През януари 2024 г. ЕС реши да спре процедурата и постави началото на едногодишна лобистка лудост. Същевременно някои страни членки настояваха Брюксел да не се отказва от производството, защото това ще създаде лош прецедент.
Срокът за възобновяване на делото изтича тази седмица.
Служители от предишната администрация на президента Джо Байдън също призоваха ЕС да продължи с производството, за да не се стигне до директно противопоставяне на администрацията на наследника му Доналд Тръмп със страни от блока.
ЕС се опитва да намери баланса, след като Тръмп се върна на власт във Вашингтон. Брюксел се опасяваше, че ще изгуби делото, защото не разполагаше с необходимите доказателства, според запознати източници на Bloomberg. Спирането на процеса е било тактическа стъпка, казва един от източниците на агенцията.
ЕС има множество други дела в СТО срещу Китай, включително за патентни възнаграждения. Водят се разследвания срещу Пекин и заради обществени търгове, доставка на медицински устройства и електрически превозни средства, върху които Брюксел приложи мита през 2024 г.
преди 1 месец Намирисва яко на двойни стандарти. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Литва се изака на метеното и сега плаче. СТО може да се употребява срещу враговете на мира и прогреса, но по никакъв начин срещу "законните" икономически санкции срещу Русия. Навсякъде където са ФАЩ, намирисва на гириз. отговор Сигнализирай за неуместен коментар