IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Успешна ли е посредническата мисия на Турция в зърнената сделка?

Какво влияние ще окаже украинската контраофанзива на мирните преговори, коментират проф. Валерий Тодоров и Милен Керемедчиев

11:18 | 05.09.23 г. 1
Автор - снимка
Редактор

Турският президент Реджеп Ердоган се срещна с руския си колега Владимир Путин в опит да възроди "зърнената сделка" с Украйна. "Няма особени изненади. Беше ясно, че Русия няма да отстъпи на исканията си по отношение на зърнената сделка. Двустранните въпроси преобладаваха, което е плюс за Ердоган. Той запазва потенциал за посредническа мисия, очевидно другите посредници по конфликта нямат този потенциал от възможности", коментира пред Bulgaria ON AIR журналистът проф. Валерий Тодоров.

Според него исканията на Русия са ясни – Кремъл цели да се разблокират възможностите за разплащания. Той определи като интересен жеста към африканските страни за доставка на 1 милион зърно безвъзмездна помощ.

„Това, че има разговори е показателно, че Турция ще играе основна роля“, посочи бившият зам.-външен министър Милен Керемедчиев. „Турция ще бъде основен фактор за бъдещите мирни преговори. Двустранните отношения между двете страни са във възход. Очаква се стокообменът да достигне 100 млрд. долара, т.е. Русия ще използва Турция за свой финансов и икономически хъб“.

Той припомни, че Турция и Сърбия са двете държави в Европа, които не наложиха визови ограничения на руски граждани. Керемедчиев не вижда отстъпление от вече обявената руска позиция. "Русия играе силово, защото има козове. С удари успява да унищожи голяма част от пристанищната структура на Украйна", обясни бившият зам.-външен министър.

Проф. Тодоров е на мнение, че надеждите на Ердоган не са били насочени главно към зърнената сделка. "Беше ясно от консултациите на експертите, че там няма да има пробив. Той заложи на двустранните отношения в тази среща. Стокообменът е удвоен от миналата година. Подготвя се газов хъб, атомна електроцентрала. Това е меко заобикаляне на западните санкции", уточни журналистът.

Милен Керемедчиев коментира, че след последното преизбиране на Ердоган за президент на Турция той играе умело на двата фронта. "Освобождаването на командирите на Азов беше много силен удар срещу имиджа на Русия. Не по-малък удар е и приемането на Финландия и Швеция. Турция успява да покаже, че е стабилен и предвидим член на НАТО, но и увеличава своите икономически взаимоотношения с Русия, балансира между двете страни. Турция играе дългосрочна роля", е мнението на бившия зам.-външен министър.

Проф. Тодоров отбеляза, че зърнената сделка е част от диалога, в който Русия се опитва да налага отпушване на санкционния режим, а неотстъпчивостта на Украйна, която иска да се поддържа този режим, пречи на някои икономически интереси.

"Зърнената сделка има много посредници. Очевидно е, че украинската контраофанзива няма успеха, който се очакваше. Това означава, че продоволственият проблем, част от веригата взаимоотношения, ще продължи да буксува. Турция е прозорец. В късната есен в периода ноември-декември ще се стигне до преговори, които ще засегнат не само зърнената сделка, но и отношението към конфликта", прогнозира журналистът, но смята, че в посредническата роля на Турция има противоречие.

Според него смяната на украинския министър на отбраната Олексей Резников дава знак, че борбата с корупцията ще продължи. Керемедчиев добави, че от ключово значение до края на годината е Украйна да покаже значим напредък в контраофанзивата.

Можеше ли да се въздейства на Путин, за да се възроди зърнената сделка?

Гледайте още видеа в сайта на Bulgaria ON AIR.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:18 | 05.09.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Свят виж още

Коментари

1
rate up comment 5 rate down comment 8
zelka007
преди 7 месеца
физиономията на прeпикано мушкато на зануленият детеубиец е повече от красноречива ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още