IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Турция и страните от Персийския залив ще преговарят за споразумение за свободна търговия

Пактът ще доведе до създаването на една от най-големите зони за свободна търговия в света на обща стойност 2,4 трлн. долара

16:30 | 21.03.24 г.
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Турция и Съветът за сътрудничество в Персийския залив (GCC) подписаха споразумение за започване на преговори за споразумение за свободна търговия (FTA), съобщава турският министър на търговията Омер Болат.

Инициативата е част от усилията на Анкара да разшири икономическите си връзки с региона, пише Ройтерс.

GCC обединява Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства (ОАЕ), Катар, Кувейт, Оман и Бахрейн.

След години на напрежение през 2020 г. Турция започна дипломатическа офанзива, за да възобнови връзките си със страните от Персийския залив – ОАЕ и Саудитска Арабия. Оттогава Анкара подписа споразумения за милиарди със страни от региона, включително Катар.

„Споразумението ще либерализира търговията със стоки и услуги, ще улесни инвестициите и търговията и ще увеличи търговията на страната ни с региона“, казва Болат в пост в социалната медийна платформа X.

Анкара смята, че преговорите ще приключат възможно най-скоро, добавя той, като подчертава, че пактът ще доведе до създаването на една от най-големите зони за свободна търговия в света на обща стойност 2,4 трлн. долара.

Докато връзките се подобряват, арабските страни от Персийския залив търсят помощ от Турция за развитие на местните индустрии и трансфер на технологии в амбициозните си усилия да диверсифицират икономиките си от петрола.

Миналата седмица Турция и Великобритания заявиха, че ще започнат преговори за разширено споразумение за свободна търговия, което да включва стоки и услуги.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:23 | 21.03.24 г.
Специални проекти виж още
Още от Свят виж още

Коментари

Финанси виж още