IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Милен Керемедчиев: Тръмп не желае да усили натиска върху Русия

Позитивното е, че американският президент инициира разговори с европейските си партньори, каза бившият зам.-министър на външните работи

21:30 | 20.05.25 г. 3
Снимка: БГНЕС
Снимка: БГНЕС

"Има голямо разминаване между това, което президентът Доналд Тръмп обяви, и изявлението на Владимир Путин относно преговорите за прекпатяване на огъня в Украйна. Ако слушаме президента Путин, Русия тепърва започва да работи върху меморандум за прекратяване на огъня. В думите на Путин виждаме, че Руската федерация не отстъпва от първоначалните си искания, а именно: промяна на ръководството на Украйна, присъединяване на окупираните територии и обезоръжаване на Украйна." Това каза Милен Керемедчиев, бивш зам.-министър на външните работи, в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria.

По думите му натискът върху Русия не дава ефект. Всеки път страната дава заявки за нови преговори, но не се стига до конкретни резултати. Натискът, който САЩ оказват върху Украйна, е много по-голям. "Тръмп не желае да усили натиска върху Русия, която от своя страна се възползва от това. Позитивното е, че американският президент инициира разговори с европейските си партньори, което е важен сигнал, че единна позиция е възможна“, коментира гостът.

Инструментите за натиск срещу Русия са налице, но Тръмп засега няма желатие да ги използва. Според събеседника, ако има желание, САЩ могат да наложат 200% мита на държави, които търгуват с руски петрол. Това ще ограничи възможността на Русия да търгува със суровината. "Сенчестият флот" на Руската федерация също може да бъде подложен на допълнителни проверки. 

"Петролът не може да бъде атакуван от световните лидери, защото президентът Путин обещава на Тръмп възможно търговско споразумение за природните богатства на Русия. Това отклонява Тръмп от целта“, посочи Керемедчиев.

Позицията на европейските страни, включително Великобритания, е единна. И именно това предизвика Тръмп да установи контакт с европейските лидери и да търси обща позиция за конфликта, посочи гостът.

Анализаторът коментира и включването на САЩ активно в конфликта между Индия и Пакистан. Според него това показва, че те активно и внимателно наблюдават процесите.

"САЩ търсят начин за установяване близки отношения с Индия по няколко причини. На първо място това ще доведе до разбиване на оста в БРИКС. Индия също така играе ключова роля в търговската война между САЩ и Китай. Докато отношенията между Индия и Русия са основно търговски и приятелски, но не и стратегически", коментира анализаторът.

Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:22 | 20.05.25 г.
Най-четени новини
Още от Свят виж още

Коментари

3
rate up comment 1 rate down comment 8
khao
преди 3 седмици
американците ви спечелиха втората световна, сега и тая ли трябва да ви е печелят? Вие нещо сами да направите? :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 10 rate down comment 3
RoyBatty
преди 3 седмици
Вместо една и съща новина да се тиражира 3-4 години, защо за разнообразие не кажете какъв е резултата от действията на ЕС/US/UK - подобриха ли се нещата за Украйна? Подобриха ли се за ЕС? за UК? За САЩ? Защо не казвате какви са резултатите от мъдрите лидери на ЕС/UK..? ИСКАМЕ ОТЧЕТ! Ако някак си се окаже, че са казали, че ни водят към Точка "А", а години по-късно сме отдалечени от "А" не трябва ли да приемем, че са некопетентни например? Искаме ли да ни оперират неуспешни хирурзи?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 14 rate down comment 8
Slavi.13
преди 3 седмици
Ти секретарка ли си на Тръмп? Какъв точно ви е проблема? Нали Урсула , Макарон, СтармАр и Мерц ще заместят САЩ. Да е спокоен Зеля те могат да му обещаят това което Тръмп и Си не биха да му дадат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още