Професионалните домоуправители и етажната собственост в многофамилните жилищни сгради ще бъдат вписани в електронни регистри, обединени в единна информационна система.
Това предвижда проект на Наредба за Единна информационна система на етажната собственост (ЕИСЕС), разработена от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Тя е регламентирана в Закона за управление на етажната собственост от септември 2023 г. Проектът е публикуван за обществени консултации.
Предвижда се в нея да има данни за сдруженията на собствениците и управителните съвети (управителите) на сгради или отделни входове в режим на етажна собственост, както и правомощията на компетентните административни органи, свързани с вписването, актуализирането и заличаването на информацията в системата.
И двата регистъра ще се администрират от МРРБ. Със заповед на министъра на регионалното развитие и благоустройството ще се определят длъжностни лица за актуализацията на данните в Регистъра на професионалните управители, а общинските и районните кметове ще избират лицата за поддръжка на Регистъра на етажната собственост.
Наредбата урежда и реда и условията по сключване на договор за застраховка „Професионална отговорност“, каквато според изискванията на закона трябва да имат професионалните домоуправители в 15-дневен срок от получаване на удостоверение за регистрация в системата. Описани са застрахователното покритие, изключените рискове, както и минималните застрахователни суми във връзка със задължението на професионалните управители - търговци да сключат договор за застраховка „Професионална отговорност“.
Предвидено е застраховката да се подновява ежегодно без прекъсване, докато професионалният управител - търговец, упражнява дейността по управление на етажна собственост.
Наредбата предвижда и всяка етажна собственост да има собствен идентификационен код при вписване в общинската или районна администрация. Той ще е с 10 или 11 знака и ще се издава при вписване въз основа на заявление, подадено по електронен път, писмено по образец или устно.
Очаква се наредбата да бъде официално приета през юли тази година след обработка на всички отзиви, става ясно от отговор на регионалния министър Иван Иванов на парламентарен въпрос, зададен от народния представител Иван Белчев от “Демократична България”.
Според плана през ноември тази година трябва да започне процедурата за обществена поръчка, а изпълнителят на информационната система ще бъде избран през февруари догодина.
Процесът по изграждане на ЕИСЕС трябва да завърши през октомври 2026 г. Същият месец системата ще бъде тествана за отстраняване на неизправности и се очаква да бъде пусната в експлоатация през март 2027 г.
След този възможен времеви график общините или областните администрации трябва да въведат всички налични данни относно етажната собственост и сдруженията в своята територия в Регистъра за етажна собственост в рамките на шест месеца от началото на функциониране на ЕИСЕС.
Наредбата влиза в сила от деня на обнародването ѝ в „Държавен вестник“, но отделни разпоредби ще влязат в сила от момента на стартиране на функционирането на ЕИСЕС. До пускането на новата система, сдруженията на собствениците трябва да продължат да се регистрират по настоящия ред, установен с наредба от 2012 г.