IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Цените на жилищата в големите европейски градове ще продължат да растат през идните пет години

Атина е най-слабо достъпният град за купувачите на жилища в Европа, сочи анализ на консултантска компания

14:10 | 18.03.25 г.
Снимка: Loulou D'Aki/Bloomberg
Снимка: Loulou D'Aki/Bloomberg

Натискът към повишение на цените на жилищата в големите градове в Европа ще се запази през следващите пет години, тъй като предлагането няма да успее да отговори на бързото нарастване на търсенето. Очаква се цените на жилищата да се повишават средно с 3,5% на година между 2025 и 2029 г. Те изпреварват темпа на нарастване на доходите и това ще продължи да свива достъпността на жилищата, прогнозира консултантската компания Oxford Economics в свой доклад.

Цените на жилищата в Европа нараснаха през последното десетилетие, особено в градовете. През този период доходите на Стария континент не успяваха да догонят средните ръстове на цените на жилищата, свивайки покупателната способност на купувачите на жилища в много градове, пише компанията.

Между 2015 и 2022 г. цените на жилищата в европейските градове са се повишили с 50%, докато разполагаемите доходи на домакинствата са се увеличили само с 20 на сто. Но тенденцията не е валидна за всички големи градове на Стария континент. Берлин и Варшава са примери за места, където цените на жилищата са изпреварвали доходите, докато Рим и Осло не са се вписали в тенденцията. В същото време Милано, Париж и Лондон са преживели и двете страни на динамиката на различни етапи. Макар че разликите между цените на жилищата и ръста на доходите ще варират в различните градове, Oxford Economics очаква натискът върху жилищните пазари на Стария континент да остане голям в средносрочен план.

Достъпността на жилищата, която показва доколко един човек може да си позволи да купи или да наеме имот, се влошава от 2020 г. насам. В повечето европейски градове достъпността се е подобрила между 2013 и 2020 г. Но ръстът на цените на жилищата след началото на пандемията от Covid-19, допълнен от увеличаващите се цени на наемите, на енергията и вноските по ипотечните кредити на домакинствата, е натежал върху общата достъпност на жилищата, отбелязва консултантската компания.

Цените на жилищата в Атина са по-ниски в сравнение с много други градове, но достъпността е по-предизвикателна за жителите на гръцката столица от всеки друг голям град в Европа. Това отчасти се дължи на слабата икономика на Гърция през последните десет години. През 2023 г. за 27,9% от домакинствата в Атина жилищните разходи са представлявали свръхбреме, т.е. тези разходи са съставлявали над 40% от разполагаемите им доходи.

В същото време в Германия, най-голямата икономика в Европа, има десет града, включително Берлин и Хамбург, които са по-слабо достъпни от средното ниво за европейски град.

Разликата в достъпността между градските и селските райони в дадена страна е най-силно изразена в Дания. Тя е задълбочена от столицата Копенхаген, която е на второ място сред най-недостъпните големи европейски градове.

Комбинацията от сравнително силно търсене поради нарастването на населението в големите градове и значителни ограничения пред предлагането, включително строгите правила за използването на земята, градоустройствените регулации и високите строителни разходи, ще запази натиска към повишение на цените на жилищата в големите европейски градове през идните пет години, очаква Oxford Economics. Тя прогнозира още, че общите жилищни разходи ще продължат да нарастват и сегашните различия в достъпността между отделните страни ще се запазят.

В унисон със силното им икономическо представяне напоследък източноевропейски градове като Варшава и Прага отчитат най-силния ръст на цените на жилищата и Oxford Economics очаква инерцията в тези градове да се ускори през идните пет години.

В същото време големи столици като Лондон и Париж са преживели неособено впечатляващ кумулативен ръст на цените на жилищата от съответно 4,8% и 5,1% между 2019 и 2024 г. Той е още по-малко впечатляващ, сравнен с други градове с развита икономика като Милано и Амстердам, където цените на жилищата през разглеждания период са се вдигнали със съответно около 39% и 38%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:11 | 18.03.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Новини виж още

Коментари

Финанси виж още