Глобалните инвеститори, които в миналото са залагали на икономическото развитие на Китай, изоставят грандиозните наративи за дългосрочен просперитет и вместо това възприемат по-скромни възгледи, които разглеждат пазара като възможност за по-малки залози с по-бърза възвръщаемост, пише Ройтерс.
Заради разочарованието от усилията на Пекин да подкрепи забавящия се растеж и отслабващата убеденост на инвеститорите за това накъде се движи икономиката цените на акциите се движат без особена промяна въпреки първоначалното вълнение от обещанията за стимули през миналата година.
Липсата на консенсус между инвеститорите и нарастващата политическа несигурност променят из основи начина, по който анализаторите и финансовите мениджъри възприемат вътрешните пазари на Китай, и свиват инвестиционните им хоризонти.
„Хората възприемат Китай основно като пазар за търговия“, казва Кингър Лау, стратег по капиталовите пазари в Китай в Goldman Sachs. „Ако видят катализатор, те ще навлязат, но след кратък период от време ще продадат и ще приберат печалбите си.“
Лау е положително настроен, но казва, че клиентите искат „да изчакат и да видят“ и е трудно да ги ангажираме с Китай, докато няма яснота нито за плановете на американския президент Доналд Тръмп по отношение на Китай, нито за отговора на Пекин.
През септември основният китайски борсов индекс се повиши с 40% в рамките на две седмици, след като комунистическите ръководители и регулаторните органи сигнализираха, че се подготвят стимули. Юанът скочи, а дългият възход на пазара на облигации, предизвикан от нежеланието за поемане на риск и икономическия мрак, беше спрян на място.
В конкретните мерки на Пекин обаче, сред които досега се открояваха плановете за преструктуриране на дълговете на местните власти, наред с други по-скромни инициативи, както и плановете на централното правителство да вземе повече заеми, липсваше подробности и усещането за неотложност, което не впечатли пазарите.
До октомври повечето от хедж фондовете, които се радваха на пазарния скок, са се оттеглили, показват данни на Goldman Sachs. Проучване на Bank of America сред мениджъри на фондове показва, че само 10% от инвеститорите очакват по-силна китайска икономика след една година, което е спад спрямо 61% през октомври, а почти една четвърт от тях твърдят, че заемат слаби позиции по отношение на Китай.
Възходът на облигациите се възобнови, а юанът, въпреки че напоследък се радва на подем от поевтиняването на долара, не е далеч от най-ниските си стойности след финансовата криза.
Половината от ръста на индекса CSI300 е изтрит, а четири години след мечия пазар индексът се търгува там, където бе преди десет години. Той е спаднал с 3% през януари, а като цяло тези, които търпеливо бяха в изчаквателна позиция след отварянето на Китай след пандемията преди две години, бележат загуба от 7% от китайските акции.
Несигурни перспективи
Положението на традиционните дългосрочни инвеститори се усложнява от все по-нестабилните макроперспективи.
Макар че Тръмп започна мандата си с по-мека от очакваното позиция спрямо Китай, повечето очакват, че ще бъдат наложени мита. Междувременно подробен китайски план за стимулиране на икономиката остава неясен.
Ръководителят на отдела за проучвания на Азия в HSBC Джоуи Чу коментира, че вътрешните проблеми и външните рискове означават, че перспективите пред валутата са „много сложни“.
„Във вътрешен план мисля, че това, което би помогнало, е ако получим по-ясни признаци за фискални стимули и това би могло един вид да стимулира растежа, защото отново наблюдаваме изтичане на капитал“, казва Чу.
На фона на многобройните конкуриращи се фактори китайските централните банкери са изправени пред трудна задача да закрепят пазарните очаквания.
Централната банка например трябва да балансира лихвите, поддържайки ги достатъчно ниски, за да насърчават растежа, но не толкова ниски, че да доведат до още по-дълбоки многомесечни спадове на валутата.
По-рано този месец управителят на Китайската народна банка Пан Гуншън заяви, че лихвените проценти и правилата за банковите резерви ще бъдат коригирани, за да се осигури ликвидност. Пазарите възприеха това като намек, че банката ще намали лихвите.
Въпреки това централната банка предприе също така действия, за да смекчи ентусиазма на пазарите по отношение на по-свободната политика и по-слабата валута: тя преустанови собствената си програма за изкупуване на облигации, което повиши доходността, и обяви план да притежава повече резерви в Хонконг.
„Пекин иска стабилен обменен курс, по-ниски лихви, липса на отлив на капитали и икономическо възстановяване“, коментира Артур Будагян, главен стратег за развиващите се пазари и Китай в BCA Research. „Ще бъде невъзможно да се постигне всичко това едновременно.“
Някои инвеститори твърдят, че китайските пазари все още са сравнително евтини – при съотношение цена/бъдеща печалба от около 11 пъти за Shanghai Composite в сравнение с 22 пъти за S&P 500. Те смятат и че възможностите за избор на акции са много.
„Това не е за всеки“, казва Кен Пън, ръководител на инвестиционната стратегия за Азиатско-Тихоокеанския регион в Citi Wealth.
„Но смятам, че Китай ще бъде много богат източник на висока възвръщаемост за тази година“, казва той, подчертавайки вътрешния туризъм и някои области на онлайн образованието като очевидни предимства.
Други смятат, че непредсказуемостта е причина да се избягва подбирането на акции.
„Нещата могат да се променят бързо“, кавза Карстен Юниус, главен икономист в швейцарската Bank J. Safra Sarasin, която има неутрална позиция по отношение на китайските акции.
„Това, което препоръчваме, е да не се опитваме да изберем победителя. Не можем предварително да определим секторите, които биха могли да бъдат облагодетелствани от китайските власти или да изпаднат в немилост“, добавя той.
В по-общ план обаче инерцията на пазара държи купувачите надалеч.
Дори съобщението наскоро, че взаимните фондове и големите застрахователи ще бъдат насочени към увеличаване на покупките на акции – нещо, което според анализаторите на Citi може да доведе до годишен приток от поне допълнителни 820 млрд. юана – не даде особен тласък.
Индексът Shanghai Composite нарасна само с 0,5% след съобщението.
„За мен той (Китай) е нещо, което хората търгуват, а не инвестират в него“, казва Роб Алмейда, глобален инвестиционен стратег в MFS International, посочвайки проблеми от недвижимите имоти до демографията.
„Имаме някои активи там - няколко компании за видеоигри, няколко основни потребителски компании, но ситуацията е много, много избирателна“, добавя той.