Валутите на страните от Латинска Америка отчетоха едни от най-големите си ръстове в обменните курсове сред развиващите се пазари в понеделник, тъй като пазарите пренебрегнаха напрежението около американските мита на фона на растящите цени на суровините, пише Bloomberg.
Бразилският реал и чилийското песо отчитат ръстове на фона на подкрепата, която им оказват упоритата инфлация и силният износ на мед. Мексиканското песо изостава предвид риска от въвеждане на широкообхватни мита върху мексиканския внос в САЩ през март.
Повечето латиноамерикански валути се представиха по-добре от останалите на фона на положителна сесия при цените на суровините, включително петрола и желязната руда, въпреки че президентът на САЩ Доналд Тръмп наложи 25% мита върху целия внос на стомана и алуминий в страната. Държавният глава заяви в неделя, че налозите върху стоманата и алуминия ще се прилагат за всички страни, включително за такива от основните доставчици Мексико и Канада.
Същевременно в Азия юанът поевтинява, като повчеле валутите в целия континент. Рингитът падна с цели 0,9% спрямо долара, подкопан от силните търговски връзки на Малайзия с Китай. Рупията се понижи до ново рекордно ниско ниво, тъй като пазарите не очакват централната банка да подкрепи индийската валута.
Все пак търговските планове, съпроводени от данните, показващи стабилен ръст на работните места в САЩ, биха могли допълнително да подкрепят аргумента Федералният резерв да запази лихвените проценти непроменени, което ще даде сила на долара и ще тласне нагоре доходността по държавните облигации.
„Реципрочните мита, заедно с данните за инфлацията в САЩ и продажбите на дребно тази седмица, трябва да тласнат Фед към пауза в обозримо бъдеще, дори когато други централни банки облекчават паричната си политика“, коментира Уин Тин от консултантската фирма Brown Brothers Harriman. „
Измерителят, проследяващ акциите на развиващите се пазари, заличи предишните понижения, тъй като акциите в Латинска Америка поскъпват, водени от ръстовете в Бразилия, подкрепени от покачващите се цени на суровините и банковите акции.