Акциите на европейските компании в сектора на отбраната поскъпват, след като политическите лидери от региона се срещнаха, за да предложат подкрепата си за Украйна на фона на опасенията за оттегляне на САЩ, съобщава Bloomberg.
Индексът на авио- и отбранителната индустрия STXE TM ARO&DEF се повишава с близо 6% до 2217,57 пункта около 11:00 ч. българско време.
Акциите на най-голямата европейска отбранителна компания BAE Systems поскъпват с над 13% до 1591 паунда.
Цената на акциите на германската компания Hensoldt, която доставя сензорни системи за изтребителите Eurofighter, скача със 17,8% до 61,65 евро, след като при отварянето на борсата дори достигна нов рекорден връх. Книжата на производителя на танкове Leopard 2 Rheinmetall поскъпват с 8% до 1087 евро след първоначалния си тласък от 18%.
Цените на акциите на Thyssenkrupp и Renk се повишават съответно с 10,60% и 12,15%.
Италианската компания Leonardo отчете ценови ръст от 18% преди акциите ѝ да бъдат временно спрени, а след това ограничиха повишението си до 9,75%.
„Това със сигурност е търговията на тримесечието“, коментира Мабрук Четуан, ръководител на глобалната пазарна стратегия в Natixis Global Asset Management. Ще има по-нататъшен импулс в сектори като технологичния и отбранителния, тъй като поскъпването на европейските акции започва да става по-концентрирано, добавя той.
Обединеното кралство и Франция се стремят да създадат „коалиция на желаещите“, както е определяна от британския министър-председател Киър Стармър. Идеята е тя да участва в мироопазващите сили и да помогне на Киев за гарантирането на трайността на постигнат мир. Френският президент Еманюел Макрон заяви пред вестник Le Figaro след среща в Лондон през уикенда, че ЕС трябва да предостави 200 млрд. евро за увеличаване на отбранителните си способности.
Перспективата за увеличаване на разходите за отбрана от страна на европейските държави доведе до рязко покачване на акциите на компаниите, участващи в сектора. Акциите на Rheinmetall, която е един от най-големите европейски доставчици на материали за сухопътните войски, вече са поскъпнали с 67% от началното на годината и с над 800% от началото на войната преди три години.
Винсент Ювинс, глобален пазарен стратег в JPMorgan Asset Management, заяви, че публичните разходи за отбрана ще нараснат рязко през следващите години, дори ако мирът в Украйна остане като възможност през 2025 г., независимо от неотдавнашните дипломатически сблъсъци между съюзниците.
„Усеща се голям консенсус за това, че Европа трябва да вземе бъдещето си в свои ръце и че предстоят повече военни разходи“, казва той.
През тази година европейските акции отбелязват силен ръст, изпреварвайки тези в САЩ. През февруари Stoxx Europe 600 увеличи преднината си пред S&P 500 от края на ноември. За три месеца европейският бенчмарк изпреварва американския си аналог с 10 пр.п. Перспективата за мир в Украйна е един от двигателите на ралито.
За BAE Systems – най-големия производител на оръжия в Европа, разходите за отбрана са продължили да се увеличават през изминалата година, заяви главният изпълнителен директор Чарлз Уудбърн по време на конферентен разговор миналия месец.
Британският авиокосмически и отбранителен подизпълнител заяви, че планът на Обединеното кралство да увеличи военния си бюджет ще подкрепи основните му програми за подводници и фрегати и че е добре позициониран да се възползва от продажбите на оръжия на членовете на НАТО.
„Възможностите ни за растеж са значителни и ние продължаваме да сме фокусирани върху последователното изпълнение на дългосрочната ни стратегия за постигане на ръст на приходите, разширяване на маржа и стабилно генериране на парични средства“, заяви Уудбърн.
Един от въпросите, които вълнуват инвеститорите, е дали отбранителните компании в региона разполагат с достатъчен капацитет, за да увеличат производството си.
Енгуеран Артаз, макростратег и фонд мениджър в La Financière de l'Echiquier в Париж, също смята, че няма причина динамиката в Европа да спре.
„Промяната в начина на мислене по отношение на отбраната в Европа се разглежда като положителна, германската индустрия може да се пренасочи към сектора“, каза той.
От гледна точка на капиталовите проучвания анализаторите на JPMorgan Chase & Co. повишиха целевите си цени средно с 25%, като заявиха, че цикълът на превъоръжаване в Европа вече е „реален“ и нарастващото нежелание на САЩ да субсидират отбраната на региона ще доведе до повече собствено производство и по-малко внос.
„Събитията от последните две седмици засилиха тази теза“, пише Пери. „Смятаме, че сега ще навлезем във фаза, в която ще се увеличат множителите на оценката, като с времето ще последват и повишения на печалбите.“
преди 3 месеца До: Alex Silver..." Натото" ако е искало да ви унищожи кочинката,90те години нямаше да му е трудно.А ядрения арсенал не се знае колко е годен.50-60 годишни ръжди.Ако е като всичко останало в във федерацийката,сещай се.Да не се просттрелят сами...хахах отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 месеца Тия несретници фашаги се надяват прокси войната на укра да продължи вечно. Да, ама не. Укрите свършват. Вече гонят 18 годишни юноши. Това си е ликвидация на нацията. Та ще трябва лалините чеда на Урси да ходят сами да си хвърлят костите на фронта. А това вече е открита конфронтация на натото и РФ. А ядреният арсенал на СССР беше създаден именно за война с натото. Та ще му се отвори работа. Ама нато без Щатите е куцо магаре, упорито, но куцо. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 месеца Следва орязване на всякакви социални разходи, пенсии, пари за здравеопазване и т.н. Всичко в името на стратегическа победа над Путин и путинизмът. После ще делят кожата на мечката. Стига да не ги е погнала и стигнала. отговор Сигнализирай за неуместен коментар