IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Общ подход към отбраната, спешно превъоръжаване, подготовка за най-лошото: Събуди ли се Европа наистина?

Ще бъдем до Украйна толкова дълго, колкото е необходимо, ще работим заедно със САЩ, декларира британският премиер

19:54 | 02.03.25 г. 22
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Европейският съюз (ЕС) трябва да действа с ясен план и съгласно общ подход по отношение на отбраната и спешното превъоръжаване. Това коментира председателят на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен след срещата на върха в Лондон, посветена на Украйна.

Срещата беше свикана от премиера на Великобритания Киър Стармър след скандала между президента на Украйна Володимир Зеленски и президента на САЩ Доналд Тръмп в Белия дом в петък. В нея участват лидерите на Скандинавските държави, вкл. Норвегия, представители на която са поканени като страна извън ЕС, заедно с представители на Турция и Канада, на Франция, Испания, Италия, Германия, Полша, Румъния, както и генералният секретар на НАТО Марк Рюте и Фон дер Лайен. Зеленски беше специален гост на срещата.

Лидерите на други държави от Източна Европа в ЕС не присъстваха на срещата. Британският премиер обаче подчерта, че е разговарял с представители на Балтийските страни през деня, тъй като те „очевидно също са част от нашата дискусия“.

По време на откриването Стармър коментира, че „ние ще сме до Украйна толкова дълго, колкото е необходимо“, а премиерът на Полша Доналд Туск заключи по време на пресконференцията, че „Европа се събуди“, пише британският в. Guardian.

Стармър обяви и пакет за Украйна на стойност 1,6 млрд. паунда (близо 2 млрд. евро) под формата на експортно финансиране за закупуване на над 5 хил. ракети за противовъздушна отбрана. Ракетите ще бъдат произведени в Белфаст, като ще създадат допълнителни работни места в отбранителния сектор на Великобритания.

Военната помощ ще продължи

Британският премиер коментира на пресконференцията след срещата, че участниците са се договорили да продължат да предоставят военна помощ за Украйна и да увеличат икономическия натиск върху Русия. Те ще настояват също така Украйна да е представена на масата на всякакви мирни преговори.

Той потвърждава и плановете за сформиране на „коалиция на желаещите“ за налагане на мирно споразумение, като Обединеното кралство ще поеме водеща роля. Те ще ускорят планирането в спешен порядък, допълни той, като подчерта, че коалицията е отворена и за държави извън Европа, например Канада. Канадският премиер Джъстин Трюдо присъства на срещата.

Стармър декларира, че страната му е готова да допринесе и с военни и техника „на земята и във въздуха“.

По думите му „първият приоритет на това правителство, на всяко правителство, е сигурността и безопасността на британския народ за защита на националния интерес, особено в тези нестабилни времена“.

Той коментира още, че е свикал днешната среща, „за да обединим нашите партньори около това усилие за укрепване на Украйна и да подкрепим справедлив и траен мир за доброто на всички нас“.

„Нашата отправна точка трябва да бъде да поставим Украйна във възможно най-силната позиция сега, така че да може да преговаря от позицията на силата, а ние ще удвоим подкрепата си“, заключи Стармър.

Той настоява също така, че САЩ не са ненадежден съюзник, а че в продължение на десетилетие са били изключително надежден партньор на Европа и продължават да бъдат такива. По думите му разговорите в Лондон днес са се провели на базата на допускането, че Европа ще работи заедно със САЩ.

„Намираме се на исторически кръстопът. Моментът изисква действия, а не повече приказки. Трябва да се обединим около план за траен мир“, коментира британският министър-председател, като допълни, че всяка сделка ще изисква участието на Русия. Москва обаче не трябва да диктува гаранциите, които ще се предложат на Украйна.

„Да се подготвим за най-лошото“ и да превъоръжим Европа

Фон дер Лайен коментира на пресконференция след края на срещата, че Европа трябва да засили масово отбраната си, както и че е от изключителна важност да се увеличат разходите и „да се подготвим за най-лошото“, пише BBC.

„Сега е от изключително значение да се увеличат инвестициите в отбраната за продължителен период от време. Това е за сигурността на Европейския съюз и ние трябва... в геостратегическата среда, в която живеем, да се подготвим за най-лошото и следователно да засилим отбраната“, посочи тя.

Тя се обърна и към Тръмп: „Ние сме готови заедно с вас да защитим демокрацията, да защитим принципа, че има върховенство на закона, че не можете да нахлувате в съседите си или не можете да променяте границите със сила“.

По думите ѝ „в наш общ интерес (на ЕС и САЩ – б.ред.) е да предотвратим бъдещи войни“.

По думите ѝ Украйна се нуждае от „всеобхватни гаранции за сигурност“, които подкрепят нейните икономически и военни позиции. В заключение Фон дер Лайен коментира, че Украйна трябва да бъде превърната в „стоманено морско свинче“, което е „несмилаемо за потенциални нашественици“. Същите думи наскоро бяха използвани от бившия британски премиер Борис Джонсън.

Европейските държави увеличават разходите за отбрана

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте определи разговорите като „много добри“. По думите му европейските страни са се активизирали по отношение на собствените си разходи за отбрана, както и за Украйна. Той казва, че някои страни вече са направили публични изявления за увеличаване на разходите и че има всички основания да вярва, че след тази среща ще последват още такива съобщения.

„Днес на масата чух нови съобщения и няма да ви ги обявявам, защото те трябва да направят това [сами], но това беше много добра новина, че повече европейски държави ще увеличат разходите за отбрана“, подчерта той, цитиран от Guardian.

Рюте посочи, че Европа трябва да се подготви за мирно споразумение и да се увери, че европейските страни са готови да помогнат с гаранциите за сигурност. Той добави, че съюзниците искат „да се уверят, че (руският президент Владимир – б.ред.) Путин никога повече няма да се опита да атакува Украйна“.

Рюте признава обаче, че това вероятно ще изисква мироопазващи сили от Европа в Украйна. „Това означава, че ще има активни европейци в Украйна, за да се уверим, че този мир ще бъде запазен, че ще е устойчив, издръжлив и траен“, коментира той.

Рюте категорично защитава Тръмп, като коментира, че многократно е говорил с него и „работим вече осем години заедно“. По думите на генералния секретар на НАТО президентът на САЩ е ангажиран с чл. 5 на НАТО – че нападение над страна членка на алианса е нападение срещу целия алианс.

В тази връзка Рюте призова „да спрем да клюкарстваме“ за това какво САЩ могат или не могат да направят. „Те са в НАТО, те са ангажирани с НАТО, те са ангажирани с чл. 5“, коментира той.

Европейски мироопазващи сили ще са подстрекателство към война, според Лавров

Руският външен министър Сергей Лавров заяви, че изпращането на европейски мироопазващи сили в Украйна би било "подстрекателство" към война с Русия, предава Ройтерс. 

"Този план за изпращане на "миротворци" в Украйна е продължение на заканата на киевския режим за война срещу нас", коментира Лавров в интервю за печатния орган на руското Министерство на отбраната "Красная звезда“, пише БТА.

Лавров коментира и отношенията между Москва и Вашингтон, като описа консултациите между високопоставени представители на двете страни, които миналия месец се срещнаха в Рияд, като "напълно нормален разговор между две делегации". 

"Никога няма да мислим еднакво по всички въпроси на световната политика. Признахме това в Рияд и американците признаха това. Всъщност те самите го казаха", отбеляза външният министър.

По думите му Русия и САЩ могат да намират пресечни точки в интересите си и да предприемат взаимноизгодни действия. В случаите обаче, когато интересите им се разминават, Русия и САЩ "са длъжни да не стигат до война". 

Лавров определи Тръмп като прагматик, чиито действия са ръководени от "здравия разум". "Така че с него е интересно", каза още ръководителят на руската дипломация. 

Москва междувременно приветства промяната във външната политика на САЩ при президента Доналд Тръмп, като посочи, че американската гледна точка сега „до голяма степен съвпада“ с позицията на Русия относно геополитиката, пише Politico, като цитира говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:54 | 02.03.25 г.
Най-четени новини
Още от Сигурност и отбрана виж още

Коментари

22
rate up comment 0 rate down comment 12
stonasto
преди 1 месец
До: aldy....Гладен ли си???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 16 rate down comment 2
aldy
преди 1 месец
Най-лошото е ФЕС да не се разпадне. И да не съдят престъпниците, седяли дълго където не им е мястото, съответно натворили "едни лоши работи".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 17 rate down comment 3
corner
преди 1 месец
До: penkiler1415 На всяка ситуация се придаваше екзистенциален характер , като за последно . Но лузунгът " на всяка цена" работи еднократно . Прилагането му извън това правило носи повече щети отколкото ползи . И понеже в Европа сигурно е за 5 път , крахът е неизбежен . Е Франция може да отмъкне някой лев като наш спасител и охранител , за да не фалира и толкова .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 5 rate down comment 13
penkiler1415
преди 1 месец
До: corner Всичко изброено от вас не е война. Войната е друга работа!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 15 rate down comment 4
corner
преди 1 месец
До: penkiler1415ЕС имаше своите обединителни моменти и поводи за развитие и прелом - кризата с гръцкия дълг , излизането на Великобритания , кризата с еврото , борба с климата , ковид пандемия итн. ....Всеки път това беше заявявано кото желание и проваляно по начин по който Европа ставаше все по зависима , с по- високи дългове и противоречия . Не виждаш ли че че вече 3 години няма сили за европейско реагиране . Според теб как ще приключи ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 8 rate down comment 2
Ckъcaнa_Ушaнka
преди 1 месец
Абе изобщо - МегаИдддиот!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 10 rate down comment 4
Ckъcaнa_Ушaнka
преди 1 месец
До: 15, чета написаното ... идиииот! Пак го чета .. пак идддиот! Много .. идддиот!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 8 rate down comment 23
khao
преди 1 месец
До: RoyBatty виж в огледалото... идиииот! Погледни пак... пак идддиот! :D:D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 26 rate down comment 10
RoyBatty
преди 1 месец
Снимката е свръх информативна! :) Първи ред - най-големите ... бабайти. Лидерите с най-висок рейтинг (демократична подкрепа) :) .. около и под 10%. Тези, който ще отмъстят... на тези, които вече не ги подкрепят - собствените им хора, които вече не им вярват. Ще ги накажат за "изневярата" със смърт!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 15 rate down comment 24
penkiler1415
преди 1 месец
Трябва да стане зле за да стане добре.Тоя катаклизъм или ще унищожи ЕС или ще го направи силен и единен.За САЩ и Китай конфликта е чудесен.За Русия можеше да бъде чудесен-ако сметките на Путин се бяха реализирали- но се превръща в разгром който ще се увеличава всеки ден.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още