IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Пазарите най-накрая се събудиха за реалността, но създават ли възможности за покупка?

Много от инвеститорите в акции се защитават с дивидентни позиции

14:38 | 12.03.25 г.
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

След като Доналд Тръмп спечели президентските избори в САЩ, инвеститорите бяха много развълнувани от всички хубави неща, които той обещаваше, и забравиха, че някои от тях може да не са чак толкова добри за пазарите. Сега те са много разтревожени за всичко, което е лошо за акциите, но забравят за хубавите неща.

Стигнаха ли разпродажбите на борсите в САЩ твърде далеч, пита The Wall Street Journal.

Причината да се смята, че разпродажбите са пресилени, е, че пазарите като цяло отчетоха спад до мястото, където бяха при провеждането на изборите. Някои понижения са изключителни: пазарната оценка на Tesla изтрива 45% от най-високата си стойност в средата на декември. След първичното си публично предлагане (IPO) акциите на Tesla поевтиняват с повече за толкова кратък период само през 2022 г., когато Федералният резерв на САЩ агресивно повишаваше лихвите.

Nasdaq 100, доминиран от Big Tech, и индексът на малките акции Russell 2000 се понижиха за кратко с повече от 10% спрямо върховете си след изборите, преди председателят на Фед Джером Пауъл да внесе успокоение за икономиката, с което предизвика възстановяване.

S&P 500 не отчита твърде големи понижения или ръстове, но все още е под нивото си на 5 ноември 2024 г. Това не важи само за технологичните акции от Великолепната седморка - равнопретеглената версия на S&P също е надолу.

Доларът поевтиня рязко, но остава малко над нивото, на което се намираше преди изборите, докато мексиканското песо е по-силно, отколкото в деня на изборите.

За всеки, който смята, че твърденията на Тръмп, че намаляването на регулациите и по-ниските данъци ще стимулират икономическия растеж, това трябва да е страхотна възможност. Останалата част от пазара се отказа от търговията с „американската изключителност“. Опасенията са, че новият световен ред, който Тръмп въвежда, няма да свърши добре за инвеститорите.

В краткосрочен план обаче това изглежда като много бърза разпродажба, която най-малкото отменя голяма част от притесненията относно излишъците на пазарите. Инвеститорите се промениха от свръхпозитивни към фокусирани върху опасностите. Когато настроенията се влошат, това често е добър момент за изгодни сделки.

Рисковете пред тази гледна точка са три. Първо, цените не са се променили толкова много. Американските акции не бяха евтини на 5 ноември и не са евтини и сега. Акциите все още се търгуват на нива над 21 пъти очакваните печалби за следващите 12 месеца (най-високото им ниво от ерата на дотком балона беше 25 пъти). Вярно е и че значителна част от тази висока оценка се дължи на голямата тежест в S&P на Великолепната седморка - Amazon, Alphabet, Apple, Meta, Microsoft, Nvidia и Tesla. Ако се върнат към по-ниски оценки, те повличат надолу и индекса като цяло.

Второ, лошото от дневния ред на Тръмп, по-специално митата, парализира бизнеса и плаша потребителите. Икономическите данни са под очакванията, което доведе до допълнителен спад на цените на акциите. Ако плановете за разширяване и наемане на персонал не се осъществят поради несигурност относно търговията, слабостта може да се разпространи.

Прогнозите относно митата са сложни – инвеститорите в САЩ нямат опит с налагане на мита на близки търговски партньори, нито с несигурността около тези мита – да бъдат наложени, после модифицирани, после отложени в голяма степен, докато се леят заплахи за нови мита. И всичко това в рамките на седмица.

Забавянето на икономиката може и да е просто връщането към разумно, по-ниско ниво на растеж, след като икономиката се движеше с неустойчиво бързи темпове миналата година. Ако доверието пострада обаче, това ще е началото на нещо много по-лошо.

Пазарите вече започнаха да се подготвят за по-бавна икономика. Очакванията за намаляване на лихвените проценти от Фед тази година се повишават, а доходността по 10-годишните американски облигации спада. При акциите индексите, които отчитат динамиката на отбранителния сектор – най-малко чувствителния на икономиката, са нагоре, докато цикличните, изложени на икономическия растеж, са надолу.

Трето, доброто в дневния ред на Тръмп е също под въпрос. Инвеститорите се надяваха, че освен удължаване на данъчните облекчения от 2017 г., вълна от други облекчения на данъци – например върху бакшиши и доходи от извънреден труд, ще прехвърли пари от правителството към акционерите и ще стимулира икономиката.

Конгресът все още работи по това как да удължи облекчаването на данъците, но предложението на републиканците в Камарата на представителите включва съкращения на разходите с 2 трлн. долара - почти наполовина на стимулиращия ефект от удължаването на данъчните облекчения. Какво точно ще излезе от това – предстои да видим.

Намаляването на регулациите освен това се извършва с брадва, а не със скалпел. Тръмп се опита да разпусне цели правителствени агенции, което доведе до серия от дела. Департаментът за правителствена ефективност на милиардера Илон Мъск се фокусира върху масовите съкращения, а не върху производителността. Засега виждаме повече медийни заглавия за повторно наемане на уволнени правителствени служители, отколкото за дерегулация.

Надеждите за намаляване на регулациите са все още живи в сферата на криптовалутите. Някои от най-ранните директиви на Тръмп вече са в сила, като Министерството на финансите обсъди намаляване на капиталовите изисквания за банките. И криптовалутите, и банките обаче обърнаха печалбите на пазарите заради общия спад. Биткойнът поевтиня с 18% от декемврийския си връх, а банковите акции ограничиха повишението до 4% от изборите насам, когато поскъпваха с 19%.

Инвеститорите, които смятат, че икономиката просто преминава през „мека“ фаза, че намаляването на данъците ще бъде голямо и че администрацията ще управлява полезна дерегулация, трябва да мислят за покупка. Несигурните са в режим на изчакване.

Разтърсени от заплахата от търговски ограничения и забавящата се икономика, някои инвеститори се обръщат към класическа отбранителна игра: дивидентни акции. Акциите на компании, които предлагат сравнително стабилни парични изплащания, побеждават по-широкия пазар през годината досега. Някои от най-големите фондове на пазара, фокусирани върху дивидентни акции, се повишават с над 4% от началото на годината, въпреки че основните индекси са на червено.

Част от най-големите платци на дивиденти отчетоха значителни печалби. S&P 500 Dividend Aristocrats – индекс, съставен от компании, които са повишили дивидентите си през всяка от последните 25 години, нараства с 3,5% от началото на годината, като се отчитат промените в цените и плащанията на дивиденти към затварянето на пазара в четвъртък, 6 март 2025 г. Coca-Cola и Johnson & Johnson, които попадат в този индекс, например отбелязват двуцифрено процентно увеличение тази година. Междувременно последните звезди на фондовия пазар, включително Nvidia и Broadcom, потъват с повече от 15%.

Дивидентните компании са само едно убежище, което набира популярност на Wall Street. Инвеститорите се стичат също към златото и държавните облигации на САЩ, докато бягат от акциите на по-малки компании или финансовия сектор, чувствителни към икономическо забавяне. Мнозина предпочитат дивидентните акции пред другите алтернативи, тъй като притежаването на акции позволява на инвеститорите да уловят печалбите, ако цените на акциите се покачат, а редовните плащания на дивиденти спомагат за смекчаване на спадовете.

Подемът контрастира с няколко трудни години за платците на дивиденти. Докато лихвените проценти се повишаваха, фокусираните върху доходите инвеститори можеха да получат по-привлекателна доходност от облигациите.

Дивидентните акции обаче също не са безрискови. Цените на акциите все още могат да отчетат големи колебания, когато пазарите се понижат или дадена компания изпадне в проблеми. Освен това покачването на по-широките пазари на акции до рекордна територия преди неотдавнашния спад направи високите доходи от дивиденти от големите компании в САЩ по-трудни за намиране. Някои от най-големите компании на пазара напоследък все повече се фокусират върху използването на пари за стимулиране на растежа, вместо да ги разпределят на акционерите.

Все пак много от най-известните дивидентни акции – като Walmart или здравната компания Abbott Laboratories, са зрели, добре установени компании в индустрии, за които финансовите мениджъри казват, че са по-малко податливи на пазарни колебания. Тримесечните дивиденти могат да предложат сигурна възвръщаемост на пазар, който изглежда все по-несигурен, според Джейкъб Куел, мениджър по планиране на веригатата, базиран в района на Портланд, Орегон.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:39 | 12.03.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Пазари виж още

Коментари

Финанси виж още