Цената на петрола се повишава във вторник, подкрепена от нестабилността в Близкия изток и новите плановете за стимулиране на икономиката на Китай. Ръстът обаче е ограничен от опасенията за световния растеж, американските мита и преговорите за прекратяване на огъня между Русия и Украйна, предава Ройтерс.
Фючърсите върху сорта Брент поскъпват с 0,56% до 71,47 долара за барел, а тези върху американския суров петрол West Texas Intermediate (WTI) - с 0,48% до 67,9 долара за барел.
„Заедно с американските удари по хутите в Йемен няколко фактора осигуриха подкрепа на пазара“, посочват анализаторите на ING. „Китай представи планове за съживяване на потреблението, а продажбите на дребно и ръстът на инвестициите в дълготрайни активи в азиатската държава се оказаха по-силни от очакваното“, добавиха те.
Държавният съвет представи в неделя специален план за действие за стимулиране на вътрешното потребление, включващ мерки като повишаване на доходите и предлагане на субсидии за грижи за деца.
В понеделник китайските икономически данни, показващи, че ръстът на продажбите на дребно се е ускорил през януари и февруари, също дадоха поводи за оптимизъм на инвеститорите, въпреки че фабричното производство е спаднало, а процентът на безработните в градовете е достигнал най-високата си стойност от две години насам.
Цените получиха подкрепа и от обещанието на президента на САЩ Доналд Тръмп да продължи американската атака срещу йеменските хути, ако те не прекратят нападенията си срещу кораби в Червено море.
Що се отнася до израелско-палестинския конфликт, израелските въздушни удари в Ивицата Газа отнеха живота на най-малко 200 души, по данни на палестинските здравни власти. Атаките във вторник сложиха край на продължилото седмици наред противопоставяне за удължаване на примирието, което прекрати сблъсъците през януари.
Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) съобщи в понеделник, че митата на Тръмп ще забавят растежа в САЩ, Канада и Мексико, което ще натежи на световното търсене на енергоносители.
„С нарастването на глобалното предлагане и с търговските войни, които ще засегнат световното търсене, ние оставаме на мнение, че цените ще се понижат и в крайна сметка ще достигнат около 60-те долара“, заяви Робърт Рени, ръководител на отдела за суровини и въглеродни стратегии в Westpac.
Според документ на компанията венецуелската държавна компания PDVSA е изготвила три оперативни сценария, в които се посочва, че планира да продължи да добива и изнася петрол от съвместното си предприятие с Chevron, след като лицензът на американската компания изтече следващия месец.
Във фокуса на вниманието са и разговорите във вторник между Тръмп и руския президент Владимир Путин за прекратяване на войната в Украйна. Инвеститорите смятат, че евентуални мирни преговори биха включвали облекчаване на санкциите срещу Москва и връщане на доставките ѝ на суров петрол на световните пазари, което ще натежи на цените.
*Данните са актуални към 9:00 ч. българско време.
преди 1 месец Че кой използма още петрол, бе шамандури ненагледни? Сичко е ток и жица. отговор Сигнализирай за неуместен коментар