През новата седмица инвеститорите ще бъдат фокусирани основно върху доклада за инфлацията в САЩ през април. Новите данни ще дадат повече яснота за състоянието на американската икономика, както и за евентуалните бъдещи стъпки по отношение на лихвените проценти от страна на Федералния резерв. Трейдърите ще очакват и подробности за търговските преговори между Вашингтон и Пекин, които приключиха в неделя.
Ключови икономически данни ще бъдат публикувани и от страните в Европа и Азиатско-Тихоокеанския регион. Ето какво ще движи пазарите през следващите дни.
Търговските преговори
През уикенда представителите на САЩ и Китай обявиха напредък в търговските преговори, а това вдъхна надежда на инвеститорите, че двете страни може би се приближават към разрешаване на спора около митата на американския президент Доналд Тръмп. Това се случи, след като търговското споразумение на САЩ с Великобритания повиши оптимизма на инвеститорите, че икономическите смущения от американските мита върху търговските партньори могат да бъдат избегнати.
Съединените щати и Китай приключиха търговските преговори с положителна нотка в неделя, като американски представители заговориха за сделка за намаляване на търговския дефицит на САЩ, а китайски представители заявиха, че двете страни са постигнали „важен консенсус“. Нито една от страните обаче не оповести подробности за разговорите. Китайският вицепремиер Хъ Лифън заяви, че в понеделник ще бъде публикувано съвместно изявление.
Инфлацията в САЩ
Инвеститорите ще получат първия си поглед върху цените в САЩ през април с публикуването на доклада за индекса на потребителските цени (ИПЦ) във вторник. На заседанието на Федералния резерв миналата седмица централните банкери заявиха, че очакват по-голямо забавяне на инфлацията, преди да пристъпят към понижаване на лихвените проценти от сегашните им равнища, пише investing.com.
На този фон е планирано изявление на председателя на Фед Джером Пауъл в четвъртък. Миналата седмица президентът Тръмп разкритикува Фед, че не е предприел действия по отношение на лихвените проценти. Заместник-председателят на Фед Филип Джеферсън, управителят Кристофър Уолър и председателят на Фед в Сан Франциско Мери Дейли са сред другите централните банкери, които се очаква да направят изказвания тази седмица.
Докладът за индекса на потребителските цени през март показа, че инфлацията в САЩ неочаквано се е забавила до ръст от 2,4%, a други неотдавнашни показатели сочат, че нарастването на цените се укротява. Инвеститорите очакват също така актуална информация за цените на вноса и износа, както и индекса на производствените цени за април, който показва каква е инфлацията на ниво търговия на едро.
Още доклади за състоянието на американската икономика
Данните за продажбите на дребно, които ще бъдат публикувани в четвъртък, са свързани с високите потребителски разходи, тъй като купувачите бързат да закупуват стоки преди влизането в сила на мащабните мита на Тръмп. Икономистите търсят признаци за промяна в нивата на разходите, тъй като последните проучвания на потребителските нагласи показват, че усещането за икономиката се влошава.
В петък се очаква докладът за нагласите да предложи първия поглед към това как потребителите се чувстват по отношение на настоящите и бъдещите икономически условия през май. Проучването дава представа за моделите на разходите, които могат да подпомогнат икономиката. То следва няколко месеца на проучвания, показващи понижаване на потребителските нагласи на фона на притесненията относно въздействието на митата върху цените. Очакваният във вторник доклад за нагласите на малкия бизнес може да даде допълнителен сигнал за посоката на развитие на икономиката.
Проучването на доверието на строителите на жилища, очаквано за четвъртък, и планираните за публикуване в петък данни за започнатото строителство на жилища ще очертаят тенденциите в предлагането в период, в който недостигът на жилища спомага за проблеми с достъпността.
Инвеститорите ще разгледат и насрочения за четвъртък доклад за промишлената производителност, за да получат данни за производствения сектор. Планираното за понеделник оповестяване на месечния федерален бюджет за април ще предостави актуална информация за равнището на държавния дълг.
Ключови данни за инфлацията и растежа в Европа
Във вторник правителството на Великобритания ще публикува редица доклади, сред които тези за продажбите на дребно през април и безработицата. В същия ден се очаква изявление на гуверньора на Английската централна банка (АЦБ) Андрю Бейли. Тогава ще бъде публикувано и проучването на германския институт Zew за икономическите нагласи в страната.
В сряда ще стане ясно какво е било равнището на инфлация в Германия и Испания през април. В четвъртък ще бъдат оповестени доклади за брутния вътрешен продукт (БВП), производството, търговския баланс и производителността на труда във Великобритания, както и за инфлацията във Франция. В същия ден ще бъдат публикувани данни за БВП и производството на еврозоната. Тогава се очаква изявление на вицепрезидента на Европейската централна банка (ЕЦБ) Луис де Гиндос.
В петък ще говори главният икономист на ЕЦБ Филип Лейн.
Икономическите събития в Азиатско-Тихоокеанския регион
За региона седмицата започва с публикуването на данни за инфлацията в Индия. В сряда ще бъде оповестено равнището на новите заеми в Китай през април, а в четвъртък – нивото на безработица в Австралия.
Сезонът на отчетите
Планираният за четвъртък тримесечен отчет на Walmart е сред водещите в седмичния календар. Пазарните наблюдатели търсят информация за потребителските разходи и икономическите условия на фона на несигурната търговска политика на САЩ. Гигантът в търговията на дребно отчете печалба на акция и приходи за предходното тримесечие, които надхвърлиха очакванията на анализаторите, но прогнозата му за следващите три месеца беше по-слаба от очакваното заради налозите на Тръмп.
Очаква се Cisco да публикува финансовите си резултати в сряда, след като американската технологична компания отчете по-високи приходи през предходното тримесечие. Тримесечният доклад на производителя на полупроводници Applied Materials, насрочен за четвъртък, ще бъде оповестен, след като в предишния си отчет през февруари той заяви, че продажбите могат да бъдат негативно повлияни от неотдавнашните ограничения върху износа на чипове.
Инвеститорите ще очакват и отчетите на китайските компании за електронна търговия Alibaba, JD.com и Tencent Music Entertainment.