Широкият измерител S&P 500 отбеляза ръст във вторник, като излезе на положителна територия за годината, след като силните ръстове от предходната сесия се пренесоха и в днешната благодарение на смекчаването на търговското напрежение между САЩ и Китай, предава CNBC.
S&P 500 се повиши с 0,72% и завърши сесията на ниво от 5886,55 пункта. Технологичният показател Nasdaq Composite прибави 1,61% и приключи деня на равнище от 19 010,08 пункта. Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average не се вписа във възходящата тенденция и отбеляза спад от 269,67 пункта, след като понижението с почти 18% на цената на акциите на UnitedHealth подложи на натиск бенчмарка.
Книжата на Nvidia поскъпнаха с 5,6% след новината, че компанията ще изпрати 18 хил. от първокласните си чипове с изкуствен интелект на Саудитска Арабия. Книжата на други производители на чипове също поскъпнаха наред с тези на компании за изкуствен интелект. Цената на акциите на Broadcom се повиши с близо 5%, а тази на AMD добави 4%.
С днешния ръст S&P 500 е нагоре с около 0,1% за 2025 г. В един момент индексът отбелязваше спад от над 17% за годината, тъй като търговското напрежение подкопа доверието на инвеститорите в акциите.
Но Wall Street получи успокоение, след като САЩ и Китай приеха 90-дневна пауза в налагането на мита по-рано тази седмица. Новината спомогна за ръста на фондовия пазар в понеделник, като Dow нарасна с над 1000 пункта.
„Няколко новини в областта на търговията, наред с голямата сделка за чиповете в Саудитска Арабия, забавянето на инфлацията, която ще доближи понижаването на лихвите, и съществените подробности за намаляване на данъци – получавате пазар с пълно желание за поемане на риск“, коментира Джейми Кокс, управляващ партньор в компанията Harris Financial Group. Белият дом обяви инвестиция от 600 млрд. долара в САЩ.
Днешните ръстове бяха подкрепени и от данните за по-бавно от очакванията ускоряване на инфлацията.
Индексът на потребителските цени, широк измерител на цените на стоките и услугите в американската икономика, е нараснал с 2,3% на годишна база през април. Икономисти, участвали в допитване на Dow Jones, очакваха инфлацията да е останала на ниво от 2,4% миналия месец на годишна база.
„И просто така двойните страхове на пазарите – породена от митата рецесия и упорита инфлация, до голяма степен бяха успокоени“, коментира Крис Закарели, главен инвестиционен директор в компанията Northlight Asset Management.
„Ние все пак сме притеснени, че високите оценки и пазарна концентрация остават рискове за много по-високи цени на акциите тази година, но в краткосрочен план пазарите би трябвало да харесват тези данни и да продължат вчерашното празненство (за търговията с Китай)“, допълва той.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и по 30-годишните американски държавни ценни книжа се повиши до съответно 4,471% и 4,91%.
На валутите пазари доларовият индекс, който следи представянето на щатските пари спрямо кошница от други шест основни валути, се понижи с 0,8% до 100,98 пункта. Еврото поскъпна леко, а паундът остана непроменен на нива от съответно 1,119 и 1,33 долара. Спрямо йената щатските пари поскъпнаха до 147,51 йени за долар.
На стоковите пазари цената на петрола се повиши с 3% във вторник благодарение на примирието в областта на търговията между САЩ и Китай и по-добрите от очакванията данни за американската инфлация.
Фючърсите върху международния бенчмарк Брент прибавиха 1,67 долара до 66,63 долара за барел. Контрактите върху американския лек суров петрол WTI поскъпнаха с 1,72 долара до 63,67 долара за барел.
Американските фючърси върху златото напреднаха с 0,6% до 3247,8 долара за тройунция.