Основните европейски борсови индекси приключиха сесията с ръстове, подкрепени от подновения инвеститорски оптимизъм относно корпоративните отчети и икономиката като цяло, съобщава CNBC.
Общоевропейският показател Stoxx 600 напредна с 0,51% до 546,66 пункта.
Германският бенчмарк DAX записа ръст от 0,65% до 23 680,47 пункта.
Френският измерител CAC се повиши с 0,21% до 7853,47 пункта.
Британският индекс FTSE напредна с 0,57% до 8633,75 пункта.
Акциите на германската Hensoldt поскъпнаха с 8,3% на фона на растежа при по-широкия отбранителен сектор, след като министърът на отбраната в Германия обяви, че подкрепя призива на президента на САЩ Доналд Тръмп членовете на НАТО да отделят 5% от своя брутен вътрешен продукт (БВП) за разходи за сигурност.
Цената на акциите на индустриалния гигант Thyssenkrupp падна с 12%, тъй като финансовите му резултати разочароваха пазара.
Книжата на Siemens поевтиняха с около 1%, въпреки че компанията засенчи прогнозите с отчета си, а главният изпълнителен директор Роланд Буш заяви пред CNBC, че някои цени ще се повишат поради американските налози, но че това ще има слабо въздействие върху бизнеса като цяло.
Основните европейски борсови индекси в края на редовната търговия на 15 май.
Трейдърите обърнаха внимание и на новите данни за икономиката на Великобритания, която е нараснала с 0,7% през първото тримесечие на 2025 г. Анализатори, анкетирани от Ройтерс, очакваха брутният вътрешен продукт (БВП) на страната да нарасне с 0,6% за периода.
Данните за БВП на еврозоната за първото тримесечие бяха ревизирани надолу до ръст от 0,3% от 0,4% преди това, въпреки че по-обширните данни за пазара на труда и промишленото производство изглеждат по-окуражаващи.
Пазарите реагираха и на данните за инфлацията при цените на едро в Германия, която се забавя през април. Цените на едро в най-голямата икономика в Европа са нараснали с 0,8 на сто на годишна база през април, след като през март се повишиха с 1,3 на сто.
Във фокуса на инвеститорите попаднаха и данните за заетостта в ЕС, която расте с 0,2% през първото тримесечие на годината. За еврозоната този показател напредва с 0,3% за същия период.
На търговския фронт по-рано през деня френският президент Еманюел Макрон заяви, че повишаването на митата не е правилния подход в настоящата световна обстановка, тъй като те убиват значителна част от икономическата стойност. САЩ трябва да се стабилизират, за да предложат по-голяма предсказуемост на своите партньори, посочи още френският президент.