По-високите и непредвидими промени в предлагането и политиката на администрацията на Тръмп ще доведат до по-чести промени и "вероятно по-високи лихвени проценти в средносрочен и дългосрочен план от Фед". Това прогнозира финансистът Борис Петров в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria.
„Досега не виждаме промяна в реториката на Фед въпреки предизвикателствата, които стоят пред САЩ. Администрацията смекчи своя тон, когато видя консолидацията и подкрепата, която всички банки демонстрираха към Фед“, коментира финансистът.
Петров напомни, че Moody’s понижи рейтинга на САЩ, което, по думите му, ще означава по-висока доходност на американските държавни ценни книжа и евентуално преосмисляне на текущите нива на лихвените проценти. „Агенциите са скептични относно възможността на САЩ да овладеят федералния дефицит“, посочи той и очаква това да доведе до по-висока изискуема доходност на инвеститорите в американски ДЦК.
Финансистът смята, че цената на ипотечните кредити ще се повиши и ще направи закупуването на жилища много по-скъпо.
„На всеки пет години Федералният резерв на САЩ преосмисля своите инструменти, за да провежда оптимална парична политика. Това, което наблюдаваме е, че от 2020 година насам има съществена промяна в структурата на американската икономика. Фед очаква по-високи колебания в съвкупното предлагане, което води до преосмисляне на целия инструментариум, който институцията предлага. Тези колебания вероятно ще се трансформират в по-висока и по-променлива инфлация от тази в периода 2014 -2020 г.“, коментира финансистът.
Борис Петров прогнозира, че тази седмица „финансовите пазари ще се характеризират от предпазлив оптимизъм“, като роля за това все още играе посещението на президента Тръмп в Близкия изток.
Петров смята, че Европейската централна банка ще продължи тенденцията на намаляване на лихвените проценти и още през юни ще видим спад на референтната лихва. Той предположи, че до края на годината ще има още едно намаление с 25 базисни точки, след което тя ще остане на тези нива за по-продължителен период от време.
„Европейските пазари реагират позитивно. Съществени потоци, които излязоха от фондовия пазар на САЩ, се насочиха към Европа. Това имаше позитивен ефект върху европейските фондови индекси“, отбеляза той.
Защо Фед променя рамката си за първи път от 2020 г. насам? Каква ще бъде новата инфлационна политика на САЩ? Отговаря ли златото на дългосрочните пазарни очаквания? Как реагираха пазарите на разговора между Тръмп и Путин?
Материалът не е повод за инвестиционно решение!
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Бизнес старт“ може да гледате тук.