Внезапното напускане на Клаус Шваб като ръководител на Световния икономически форум - влиятелната организация, която той основава и ръководи повече от половин век, усложни внимателно разработените планове за убеждаване на Кристин Лагард да поеме кормилото с плавен преход, пише Bloomberg.
87-годишният Шваб първоначално възнамеряваше да остане на поста до началото на 2027 г., същата година, в която приключва мандатът на Лагард като управител на Европейската централна банка (ЕЦБ), но напусна миналия месец на фона на обвинения във финансови нарушения и сблъсък с директорите на Форума. Той отрича всякакви нарушения.
Бордът още вижда Лагард като водещ кандидат и е провел вътрешни дискусии по въпроса след оставката на Шваб, изтъква източник, запознат с разговорите.
Проблемът е, че на Лагард ѝ остават повече от две години в ЕЦБ, като вече е заявявала, че ще изкара пълния си мандат.
Това на практика оставя Форума без ясен избор за ръководител на организацията в ключов момент. Трябва да се намери човек, който може да направи всичко: да реформира институцията, за да се справи с твърденията за сексизъм и тормоз от ерата на Шваб, като същевременно държи главните изпълнителни директори да плащат членска вноска, която носи стотици милиони долари приходи всяка година.
Който и да бъде избран, ще трябва също така да гарантира, че водещата годишна среща на Световния икономически форум в алпийския курорт Давос ще остане предпочитано събитие за световния финансов и политически елит.
Лагард, която започва кариерата си като адвокат, преди ЕЦБ работи като управляващ директор на Международния валутен фонд (МВФ) и министър на финансите във Франция, първата жена в историята, заемала и двата поста. Тя беше назначена за ръководител на ЕЦБ за осемгодишен мандат без право на подновяване през 2019 г.
Бившият председател на Nestle, 80-годишният Петер Брабек-Летмат, в момента ръководи временно Форума. Сред членовете на борда са влиятелни личности като главния изпълнителен директор на BlackRock Лари Финк, ръководителят на МВФ Кристалина Георгиева, бившият вицепрезидент на САЩ Ал Гор и самата Лагард.
Световният икономически форум също така е обсъдил назначаването на Филип Хилдебранд от BlackRock, бивш ръководител на Швейцарската централна банка, в борда на директорите, за да се запази силно швейцарско влияние в групата. Това би било приветствано от швейцарското правителство, където има опасения, че напускането на Шваб може да доведе до по-големи промени и да разхлаби връзките на Форума с Швейцария.