Руската централна банка продаде злато от резервите си през януари, възползвайки се от цените, които достигнаха по това време рекордно високи нива, съобщава Bloomberg.
Наличните данни, предоставени от регулатора, показват, че златните резерви на страната са намалели с 300 000 тройунции до 74,5 млн. тройунции. Продажбата бележи първото намаление на златните резерви на Русия от октомври насам.
Цените на златото достигнаха рекордно високи стойности през януари от около 4700 долара за тройунция. Това предполага, че продажбата на ценния метал би могла да подкрепи с около 1,4 млрд. долара бюджета, ако е била извършена по пазарни цени.
Централната банка на Русия започна да продава от своите кюлчета миналата година като част от така наречените огледални операции, свързани с продажбите на активи от Фонда за национално благосъстояние на Министерството на финансите. През първите два месеца на 2025 г. министерството изразходи 419 млрд. рубли (5,5 млрд. долара) от фонда, продавайки злато и чуждестранна валута, за да компенсира спада в приходите от петрол и газ на фона на нарастващия бюджетен дефицит.
Въпреки продажбата, стойността на руските златни резерви се е увеличила с 23% през януари до 402,7 млрд. долара, подкрепена от покачването на цените.
След нахлуването на Кремъл в Украйна през 2022 г., нарастващата стойност на златото донесе неочакван доход, сравним по размер с валутните активи на Русия, замразени в Европа.
Цената на златото достигна рекордно високо ниво от над 5595 долара за тройунция на 29 януари. Това е връхната точка на многогодишно покачване, което започна да прегрява, когато спекулативните купувачи се натрупаха през миналия месец. През следващите две сесии цената на златото спадна с около 13%.


Българските и унгарските депутати с най-високи заплати в ЕС спрямо минималната заплата
Много българи излетяха в Космоса с акциите на "Спейс Екс", но скоро ще се приземят
Икономист: Българите обедняха наполовина
ЕС изостава в надпреварата за изкуствен интелект заради собствените си регулации
Евростат: България е на пето място в ЕС по предотвратима смъртност
Н. Митева: Липсва основополагащ обществен консенсус в образованието
Станишевски: Хората в Европа искат да работят за амбициозни компании
Станишевски: Искаме ElevenLabs да е глобална
България може да играе важна роля в ЕС с добива си на основни метали
Състоянията на най-богатите в света нарастват с рекордните $336 млрд. за един ден
Audi възроди A6 allroad, за да се бори със скучните SUV
Джейсън Стейтъм добави още една легенда към колекцията си
Porsche патентова двигател 3 в 1
Електрическото BMW X5 ще има батерия от 141 кВтч за Европа
Умалено копие на двигател на Ferrari се продава по-скъпо от нова Dacia
Вижте снимки от приказната сватба в Португалия на Пери Едуардс и Алекс Окслейд-Чембърлейн
Мелания Тръмп беше плътно до съпруга си Доналд на неговия 80-годишен юбилей
Маникюр, вдъхновен от сезона на Близнаци
Как се чувства Ариана Гранде след раздялата с Итън Слейтър?
Кейти Пери шашна с рокля-лампа


преди 3 месеца Рашата продаде НА ВЪРХА, а сега купува на спада. Разликата е твърде чувствителна. Де що е останал инвеститор в "Инвестор", схваща за какво иде реч - пари от небето. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 месеца Русия продаде 300 хилки тройунции злато. А България ПОДАРИ 66 хилки тройунции злато на ЕЦБ. Кой е по-богат? Който продава или който подарява? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 месеца До: promo, сори, ама няма кой да те разбере! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 месеца Леле всички еничари под строй обедняват тъпотии , излагате се само отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 месеца До: Голямото-дърво Хехее, имат коюкото Италия. И всичко, което имат, стига за 6 месеца военен бюджет на САЩ, лримерно. Воймата струва на русбята 18 милиона долара на час и това е без обезщетвнията на посетителите а концерта на Кобзон. А колко дрруги разходи има. :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 месеца Да не забравяме , че рассийското злато е под санкции на Г7 , ЕС , Великобритания и още няколко от развитите държави . Най-вероятно го продават под пазарните цени , както с петролът . Основни пазари на злато са Персийският залив , Индия , Поднебесната . За едните е важен житейски кич , за другите е бягство от валутата им ... :))) ... А приходът на северна нигерия ?! Ами изглежда като самостоятелна цифра огромен , но на фонЪТ на продъденият им бюджет от 341млрд , ако ще 100тона да продадЪТ !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 месеца Един тон злато е 32150 тройунции , сиреч продали са около 10 тона . На година в рассийката се добиват около 300 тона , доколкото ми е известно някакъв % (едноцифрен мисля) от добитото злато се предлага на държавата в лицето на националната им банка да се купува на производствена цена или много близка до нея . Са в рассийката производствената цена е височка напоследък заради санкции в минното оборудване , но все пак . Имат продават ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 месеца Предполагам сега ще чуек как БВПто се е покачило, а санкциите помагат на руската икономика :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 месеца До: Голямото-дърво, я кажи сега колко имат. Че май си доста запознат с останалото количество в блатото. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 месеца Продават защото имат и имат много,а вие!? : ) отговор Сигнализирай за неуместен коментар