IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Банките остават "слепи" за природните рискове върху портфейлите си

За разлика от въздействието на климатичните промени финансовите институции не обръщат много внимание на рискове, свързани с природата

22:15 | 18.08.23 г. 4
Снимка: unsplash.com
Снимка: unsplash.com

Повечето финансови компании не оценяват експозицията на портфейла си към рискове, свързани с природата, със същата неотложност, която използват за измерване на въздействието от климатичните промени - недостатък, който може да доведе до по-високи разходи, съдебни спорове и удар върху репутацията, показва нов доклад.

Само 20% от финансовите компании измерват експозицията си към риск, свързан с природата, спрямо 85%, които изчисляват потенциалната си уязвимост към въздействието на климата, сочи докладът на CDP, който помага на компаниите да разкрият въздействието върху околната среда. Анализът се основава на разкрития, направени пред организацията с нестопанска цел миналата година от повече от 550 банки, застрахователи и собственици на активи с общо около 8 трлн. долара пазарна капитализация, предава Bloomberg.

„Да вземат предвид природата все още не е приоритет за повечето“ финансови компании, казва CDP. Те „остават до голяма степен слепи за рисковете“.

Един от основните рискове са по-високите разходи. BNP Paribas казва пред CDP, че ако се сметне, че банките допринасят за обезлесяването, те биха могли да се изправят пред потенциални финансови рискове „от порядъка на 25% от тяхната пазарна стойност“, произтичащи от съдебни спорове, загуба на репутация и други фактори. Финансовите институции също са изложени на риск в резултат на своята дейност по отпускане на заеми за бизнеса. Световният икономически форум изчислява, че генерирането на икономическа стойност в размер на 44 трлн. долара – над половината от общия БВП на света – е умерено или силно зависимо от природата и нейните услуги.

От подписването на Парижкото споразумение за климата през 2015 г. банките и финансовите мениджъри са изправени пред нарастващ натиск да преценят заплахата, която представлява затоплящата се планета, както и техния принос за това. И все пак изследователите също така предупреждават, че основната цел на пакта - да се ограничи затоплянето до 1,5 градуса по Целзий - не може да бъде постигната без защита и възстановяване на природата. Наземните и морските екосистеми, например, понастоящем поглъщат половината от въглеродните емисии, създадени от човека, и играят жизненоважна роля в регулирането на климата.

Отговорът на финансовата индустрия на природния риск досега е бил слаб. CDP установява, че докато почти 95% от финансовите компании казват, че бизнес стратегиите им или финансовото им планиране сега са „повлияни“ от изменението на климата, по-малко от една трета обръщат подобно внимание на въпросите, свързани с горите и сигурността на водата. Това се вижда и във фокуса на бордовете им върху темата: 91% от финансовите институции, докладващи на CDP, имат надзор на ниво управителен съвет по въпроси, свързани с климата, в сравнение с 32% с надзор на темите, свързани с горите и водата.

Отделен анализ на Jefferies показва, че финансовата индустрия изостава от нефинансовите корпорации по отношение на осведомеността и готовността за недостига на прясна вода. Финансовите компании „възприемат тези проблеми като важни, но не и непосредствен приоритет“, казва CDP.

Все пак има импулс за промяна. Неотдавнашно международно споразумение, свързано с биоразнообразието, описвано като Парижко споразумение за природата, може да убеди инвеститорите да приемат по-сериозно рисковете, свързани с природата. Няколко компании, включително BlackRock, UBS Group и HSBC Holdings, подкрепиха Работната група за финансови разкрития, свързани с природата - рамка, към която организациите да докладват и да действат по рисковете, свързани с природата.

CDP също предлага примери за това, което смята за най-добра практика. В Бразилия Banco Santander следи колко уязвими са нейните клиенти към недостига на вода. Нидерландският застраховател Aegon, междувременно, очаква компаниите, в които инвестира, да оценят и управляват начина, по който техните дейности могат да доведат до обезлесяване или загуба на биологично разнообразие.

Други подобни новини четете в сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:17 | 18.08.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Банки и застрахователи виж още

Коментари

4
rate up comment 4 rate down comment 4
mr. Yoda
преди 8 месеца
В САЩ се изходиха, че производството на оръжие няма въглероден отпечатък. ***
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 3
zelka007
преди 8 месеца
До: Tikva007 ... хихи ... недъгав ... поне да беше зачел ... :))) ... въобще не иде реч нито за климатичните промени , нито за дейности свързани с тях ... но ти традиционно си писател , а не читател ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 6
Tikva007
преди 8 месеца
Зелените талибани ще ги вразумят. Ще им издадат декрети и директиви и ще ги вкарат в пътя. Не може в 21 век да се разчита на отживелици като пазара.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 8
cyclop
преди 8 месеца
"Световният икономически форум изчислява" ЯСНООО ..."Няколко компании, включително BlackRock," ...ЯАААСНОООО "Работната група за финансови разкрития, свързани с природата"...ЯЯЯ-ААА-СССНООО-ОО
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още