Австрийската Raiffeisen Bank е натрупала печалба за 4,4 млрд. евро от дейността си в Русия, но заради войната в Украйна и наложения капиталов контрол няма достъп до тях, пише Bloomberg. Това поставя банката с пазарна капитализация от 7 млрд. евро в трудна ситуация - изтеглянето от Русия ще е огромен шок за нея, но от друга страна е подложена на силен натиск от регулаторите да побърза да го направи, за да намали рисковете за цялата банкова система.
Само за първите три тримесечия на 2024 година банката е спечелила над 1 млрд. евро в Русия. За тези девет месеца банката е платила данъци от 277 млн. евро на руската хазна.
Според документи, до които има достъп Bloomberg, част от дейността на банката обаче е свързана с компании, които помагат на Кремъл да си осигурява оръжия за войната в Украйна. Сред тях е химическата компания "Унихим", която произвежда вещества, нужни за производтвото на оръжия. Тя не е е под санкции, но е продавала продукция на сложената в черните списъци фирма "Равенство", която произвежда платформи за ракетни утановки и управляеми бомби, радарни системи и други. По данни на американските власти компанията е част от държавната "Концерн "Гранит-Электрон", която произвежда части за ракети.
Според информацията на Bloomberg Raiffeisen Bank е получила такси в размер на 62 млн. рубли (605 хил. евро) от обслужване на сметките на химическата компания.
Източници на Bloomberg сред представители на европейско правителство твърдят, че това не е единственият случай и банката "почти сигурно" има и други подобни клиенти. Проверката на журналистите в документацията показва поне още един такъв случай - "Тоталелектро", която е доставяла кабели на Смоленския авиационен завод. Говорител на Raiffeisen обаче е категоричен, че се спазват всички санкции, наложени от ЕС, САЩ и Великобритания.
Банката е въвела мониторингови системи, инструменти и процедури, които да гарантират, че всички трансакции и дейности са в съзвучие с законодателството, коментират оттам пред агенцията.
Както всички банки в Русия обаче, и Raiffeisen е под контрола на централната банка на Русия и трябва да се съобразява с руското законодателство. Това означава, че не е много лесно да бъдат прекъснати връзки с клиенти, особено пък важни за поставената на военна основа руска икономика.
Австрийската банка опитва от три години да продаде бизнеса си в Русия. Досега няколко европейски кредитора го направиха, макар и на загуба. Една от първите беше Societe Generale, а в края на януари нидерландската ING съобщи, че продава своето руско звено и очаква загуба от 700 млн. евро. Американската Goldman Sachs също получи одобрението на Москва да се изтегли от руския пазар.
На руския пазар продължават да работят унгарската OTP и италианската UniCredit.