Европейската централна банка (ЕЦБ) не бива да разчита твърде много на основните си прогнози и трябва да е готова да реагира бързо, ако икономическият растеж и инфлацията се разминат с очакванията. За това призоваха двама членове на Управителния съвет на регулатора, цитирани от Bloomberg.
„Във времена на повишена несигурност централният сценарий става по-малко информативен и според мен изходът е да се разчита повече на пълноценни, добре разработени алтернативни сценарии, които би трябвало да придобият актуалност“, заяви във вторник гуверньорът на Испанската централна банка Хосе Луис Ескрива.
Неговият ирландски колега Габриел Маклуф е съгласен - според него паричната политика трябва да се адаптира към новия характер на шоковете в предлагането, породени от геоикономическата фрагментация. „При толкова голяма несигурност около това каква ще се окаже новата геоикономическа рамка анализът на сценариите дава представа за диапазона от възможни резултати“, каза той.
Тъй като потребителските цени вероятно ще се върнат към целта от 2% през следващите месеци, централните банкери обмислят да добавят поне още едно към седемте намаления на разходите по заемите, които направиха от юни 2024 г. насам. Инвеститорите очакват още две такива до края на годината.
Сценариите с възможните резултати от американските мита могат да се появят, когато ЕЦБ публикува следващата си тримесечна прогноза през юни. Регулаторът и преди е използвал прогнози, за да представи алтернативни икономически пътища, например по време на пандемията от Covid-19 и началото на войната в Украйна.
За Ескрива е очевидно, че търговските налози на Тръмп ще потиснат растежа, макар че ефектите върху инфлацията са по-малко ясни.
„Сега трябва да бъдем гъвкави при евентуална промяна на реакцията на паричната политика“, каза той на конференция в Цюрих, като се застъпи за по-голямо внимание към актуалните данни в настоящия момент.
В речта си Маклуф се спря по-подробно на това как може да се развият настоящите търговски спорове, като предложи три сценария. Първият предвижда само краткотрайни заплахи, свързани с митата и с постоянната несигурност по отношение на търговската политика, която намалява инвестициите и настроенията. Това може да се окаже дефлационно за еврозоната.
Вторият предполага, че „реципрочните“ налози на Тръмп стават постоянни, което предизвиква ответни мерки с по-негативно въздействие върху растежа. Влиянието върху потребителските цени в този случай е по-малко ясно.
Третият вариант предвижда САЩ да се споразумеят за търговско споразумение с Брюксел, но да продължат напрежението с Китай, което може да доведе до пренасочване на износа от тази страна към Европейския съюз (ЕС).
„Несигурността е новата сигурност и ориентирането в такава среда изисква адаптивност както от централните банкери, така и от бизнеса“, каза Маклуф. „Схватливостта и гъвкавостта ще бъдат още по-важни занапред.“