Европейската централна банка (ЕЦБ) ще понижи разходите по заемите повече от очакваното през тази година до под 2%, тъй като се очаква инфлацията да се разминава с целта на институцията в началото на 2026 г. Това смятат икономисти, анкетирани от Bloomberg.
След досегашните седем намаления с по четвърт пункт допълнителни съкращения са вероятни през юни и септември, показва месечната анкета на агенцията. Това ще доведе до намаляване на депозитната лихва до 1,75% от сегашните 2,25%.
В предишното проучване анкетираните смятаха, че тя ще остане на 2%. Сега те прогнозират, че ЕЦБ отново ще повиши лихвения процент до 2% през първото тримесечие на 2027 г.
Наблюдателите на ЕЦБ очакват още две понижения на лихвените проценти през тази година. Изображение: Bloomberg
Анализаторите понижиха инфлационните си очаквания, като растежът на цените вероятно ще възлезе на 1,7% и 1,8% през първите две тримесечия на 2026 г. спрямо 1,9% в предишното проучване.
Централните банкери напоследък задават оптимистичен тон по отношение на инфлацията и се готвят да намалят допълнително разходите по заемите, като следващата такава стъпка вероятно ще бъде направена през юни. При положение че европейската икономика буксува, най-вече поради търговските мита на президента на САЩ Доналд Тръмп, пазарите предвиждат още два или три хода в тази посока през тази година.
Инфлацията в еврозоната се насочва към целта на ЕЦБ от 2%. Изображение: Bloomberg
В петък гуверньорът на Литовската централна банкаГедиминас Шимкус заяви пред Bloomberg Television, че е необходимо още едно понижение през юни, тъй като икономиката на еврозоната все още не е усетила пълния ефект от американските налози, а междувременно се вихрят „ясни дезинфлационни сили“ като спадащите цени на енергията и силното евро.
Той добави, че има шансове да има още едно намаление след юни. Такава стъпка може да се осъществи през юли, септември или дори декември, каза централният банкер.
Финландският гуверньор Оли Рен също заяви в петък, че би подкрепил стъпка към облекчаване на паричната политика следващия месец, ако новите прогнози на ЕЦБ потвърдят перспективата за дезинфлация и отслабваща инерция на растежа.
Въпреки това членът на Изпълнителния съвет на ЕЦБ Изабел Шнабел призова към предпазливост, като заяви, че запазване на лихвените проценти близо до сегашните им равнища би било най-подходящо в условията на повишена несигурност.
Прогнозите на ЕЦБ през юни ще изиграят решаваща роля при вземането на тези решения. През март ЕЦБ прогнозира растеж от 0,9% през тази година, последван от 1,2% и 1,3% през 2026 г. и 2027 г.
Що се отнася до инфлацията, в прогнозата от март ЕЦБ очаква тя да се забави до 1,9% и 2% през 2026 г. и 2027 г. - от 2,3% през тази година. Някои от финансистите вече сигнализираха за възможна низходяща ревизия, подхранвайки дискусията за рисковете от повторно изоставане от целта на централната банка от 2%. Но през април инфлацията изненадващо се задържа на равнище от 2,2%, а базисният показател скочи до 2,7%, което е много повече, отколкото прогнозираха анализаторите.
преди 1 месец За щастие политиците имат контрол само върху краткосрочните лихви, НО пазарите определят дългосрочните лихви а те от своя страна имат влияние върху икономиката. Дългосрочните лихви определят лихвите по фиксираните ипотеки а на запад 90 пр от ипотеките са фиксирани. отговор Сигнализирай за неуместен коментар