Митата на американския президент Доналд Тръмп вероятно ще натежат на икономиката на САЩ и ще отслабят пазара на труда, предупреди председателят на Федералния резерв в Сейнт Луис Алберто Мусалем, цитиран от Bloomberg.
„Дори и след временното споразумение с Китай, изглежда, че налозите ще окажат значително въздействие върху краткосрочните икономически перспективи“, посочи той по време на събитие в Минеаполис във вторник. По-рано този месец Вашингтон и Пекин обявиха, че ще намалят значително митата помежду си за 90 дни, докато официалните им представители работят за договаряне на търговско споразумение.
„Като цяло митата вероятно ще отслабят икономическата активност и ще доведат до известно по-нататъшно смекчаване на пазара на труда“, посочи Мусалем.
Ръководителят на Фед в Сейнт Луис заяви, че централната банка на САЩ е добре подготвена да реагира на всякакви промени в икономическите перспективи, като същевременно подчерта, че представителите ѝ трябва да следят отблизо инфлационните очаквания.
Алберто Мусалем посочи, че Фед може да даде „балансиран отговор“ както на инфлацията, така и на заетостта, стига прогнозите на американците за бъдещите цени да останат на целевото равнище от 2% на централната банка.
„Сега е моментът да се поддържа увереността на обществото за продължаване на борбата с инфлацията“, каза Мусалем.
Досега през тази година Фед запази лихвените проценти непроменени, тъй като изчаква да види как икономиката ще реагира на новите политики в областта на търговията, регулирането, данъците и имиграцията. Засега Мусалем заяви, че икономиката на САЩ продължава да показва стабилност. Макар че проучванията показват, че в момента по-малко предприятия планират инвестиции и наемане на служители, финансовите условия, като например банковото кредитиране, остават благоприятни, каза той.
Централният банкер отново изтъкна, че два сценария за инфлацията са еднакво вероятни - ценовият натиск от митата може да е краткосрочен или да е по-траен. Ако успешните търговски преговори доведат до намаляване на митата, икономиката може да остане близо до пътя, по който се движеше преди, а инфлацията да продължи да се охлажда към 2%, каза той.
Ако инфлацията се повиши само временно, Фед евентуално би могъл да облекчи мерките си, за да подкрепи пазара на труда, каза Мусалем.