След критиките, че бюджетът на служебния кабинет „Главчев“ предвижда нереалистично високи приходи за 2025 г., огромно повишаване в приходната част е заложено и в бюджета, предложен от финансовия министър Теменужка Петкова. Прави впечатление, че подобен рязък ръст не е наличен нито за предходната година, нито е предвиден в програмата за следващите. Макар и подробно разписани, мерките, предлагани от финансовото министерство, оставят много въпроси.
Очаква се през 2025 г. приходите да се повишат с над 18 млрд. лв., като най-голяма тежест в това увеличение се очаква да придадат данъчно-осигурителните приходи – от над 12 млрд. лв. Предвижда се и двойно нарастване на приходите от европейски средства – вероятно с оглед на предвиденото получаване на средства по Плана за възстановяване и устойчивост.
Източник: МФ
Разчетите на Министерството на финансите в мотивите към проектобюджета, показват, че именно за 2025 г. се очаква най-голямо усвояване на европейски средства – 3,4% от БВП. Това беше и заложената стойност за миналата година, когато се очакваше да постъпи второто плащане по Плана за възстановяване, но това така и не се случи и според предварителните отчети постъпилите средства са в размер на 1,7% от БВП.
В новия проект на бюджет е заложено увеличение на минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се и на максималния осигурителен доход за всички от 1 април. Минималният осигурителен доход става 1077 лв., за да се изравни с минималната работна заплата, а максималният – 4130 лв.
Първоначално беше предвидено и орязване на ръста на пенсиите, но няколко часа след представянето на проекта управляващите се отметнаха от идеята, която се очакваше да спести над 400 млн. лв. на бюджета.
Сред мерките, предложени от финансовото министерство, прави впечатление и завръщането към идеята на служебния финансов министър Людмила Петкова за ръст на пенсионната вноска с 1 пр. пункт от 1 януари 2027 г. и с още 2 пр. пункта от 1 януари 2028 г. Очаква се това да донесе допълнителни 611,5 млн. лв. за 2027 г. и 1,292 млрд. лв. за 2028 г. Предвижда се и постепенно увеличаване на максималния осигурителен доход до 5030 лв. през 2028 г.
Някои мерки за повишаване на приходите
Очакваше се прагът за регистрация на фирмите по ДДС да бъде повишен от 100 хил. лв. на 166 хил. лв., но това отпадна в проекта за бюджет на служебното правителство. Запазването на прага за регистрация от 100 хил. лв. остава и в настоящия бюджет.
От предложения проект е видимо и че ще бъде приложена мярката с касовите бележки от бензиностанциите, за която разказа депутатът от ГЕРБ-СДС Делян Добрев. В мотивите към бюджета е записано, че сивата икономика в областта на горивата ще се изсветлява чрез лимитиране на възможността неполучени на бензиностанциите касови бележки да се „търгуват“ и така да се източва ДДС. От тази мярка се очаква в бюджета за 2025 г. да постъпят допълнителни приходи от 200 млн. лв.
Сред другите предложени мерки е при просрочени задължения административният ресурс приоритетно да се насочва към тези с най-голям фискален ефект. Очаква се това да доведе до 189 млн. лв. в бюджета.
Очакваният положителен ефект за бюджета от мерки за намаляване на дела на сивата икономика, за борба с данъчните измами, укриването на данъци и отклонението от данъчно облагане, в т.ч. включените в Плана за действие на Групата за финансови действия срещу изпирането на пари (FATF) е в размер на 501 млн. лв. допълнителни приходи за текущата година.
Повишаване на акциза за тютюневи изделия от 1 май
Правителството предвижда през 2025 г. приходите от акцизи да достигнат близо 7,7 млрд. лв., като делът на тютюневите изделия е 54,4%. От публикувания проект на Министерството на финансите става ясно, че предвиденият за 2026 г. ръст на акцизните ставки на тютюна и тютюневите изделия ще влезе в сила по-рано – от 1 май 2025 г. Очаква се и ефект върху приходите да има оптимизирането на „контролната дейност върху търговията с акцизни стоки и подобряване на събираемостта на акцизите“. Не е ясно дали в проектобюджета е взета предвид приетата на първо четене забрана на вейп устройствата, които също подлежат на акциз.
Повишаването на ставката за тютюна и тютюневите изделия се очаква да доведе до допълнително 203 млн. лв. през 2025 г. и общ ефект от 953 млн. лв. за периода 2025-2028 г., както и положителен ефект върху приходите от ДДС в размер на 49 млн. лв. през 2025 г. и общо 199 млн. лв. за прогнозния четиригодишен период.
За 2026 г. прогнозираните постъпления от акцизи са 8,21 млрд. лв., за 2027 г. – 8,675 млрд. лв. и за 2028 г. – 9,145 млрд. лв.
Ръст на тол такси и винетки
Предвижда се повишаване на размера на тол таксата през 2025 г., което ще доведе ръст в приходите със 198,9 млн. лв. до 711,5 млн. лв. Предвидено е и цената на годишните винетки да се възстанови до нивото си отпреди настъпването на Covid пандемията и отново да бъде повишена на 97 лв. (при 87 лв. досега). Очаква се това да генерира допълнителни приходи по бюджета на МРРБ от 16,5 млн. лв. на годишна база и 12,4 млн. лв. за 2025 г.
Без преференции за хляба и ресторантите
Очаква се общо 464,9 млн. лв. допълнително да влязат в хазната от отпадането на намалената ставка от 9% на ДДС за туристически услуги, фитнеси и ресторанти, както и от отпадането на нулевата ставка за хляба и брашното.
Друга приходна мярка е свързана с дивидентите от държавните дружества. Планира се разпределяне на 100% дивидент от дъщерните дружества на държавните предприятия и търговските дружества с над 50% държавно участие в капитала. Ще се разпределя и внася и междинен дивидент. Очаква се това да доведе до приходи от над 1,127 млрд. лв. през 2025 г.
Приходи от концесията на Летище „София“
Остава предложената от служебния кабинет еднократна вноска към държавния бюджет в размер на стойността на дължимото годишно концесионно плащане за добив на подземни богатства за 2024 г., като се очакват постъпления в размер на 130 млн. лева.
Общо прогнозните приходи от концесии за 2025 г. възлизат на 216,2 млн. лв., като се очаква те да се повишат над два пъти през 2026 г. – до 464,7 млн. лв.
Очаква се за ръста на приходите от концесии роля да има и възобновяването на плащанията по договора за Летище „София“ от 2026 г. През 2021 г. правителството на ГЕРБ (с министър на транспорта Росен Желязков) реши да отложи с 10 години плащането на такси от страна на концесионера на летище „София“. Тогава мотив беше намаленият пътникопоток заради Covid пандемията.
Планира се и повишаване на събираемостта от приходите от концесии, като се подобри контрола върху договорите и своевременно се начисляват и предявяват предвидените неустойки. Предвижда се още прекратяването на концесионни договори със стари задължения и сключване на нови договори за концесия.
И през следващия четиригодишен период приоритет за страната ни остава успешното усвояване на средствата от европейските фондове и програми на ЕС, включително Плана за възстановяване и устойчивост, се посочва в средносрочната програма.
Текстът е обновен на 26 февруари 2025 г.
преди 3 седмици Нещо да почнат държавните питомци да си плащат осигуровки...? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 седмици Туй, което Теменужка Петкова може да ти обещае никой не може да ти обещае. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 седмици И аз предвиждам огромен ръст на приходите. Ако не ме хванат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар