IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Крипторалито от 1 трлн. долара тепърва трябва да догони ръстовете по време на пандемията

Инвеститорите на дребно изглежда не са се завърнали на пазара със същата сила, както при предходния цикъл

18:00 | 30.11.24 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Противоречивият криптомагнат Джъстин Сун с усмивка изяде банан на стойност 6,2 млн. долара в Хонконг – спектакъл, който за пореден път привлече вниманието към сегмента на цифровите активи, който се опитва да запази историческото рали от последните месеци, пише Bloomberg.

Бананът бе част от концептуално произведение на изкуството, наречено Comedian, което представлява въпросният плод, залепен с тиксо на стената. Сун купи произведението по време на търг на Sotheby’s миналата седмица. За Сун това, което прави, се превръща в част от историята на изкуството, но като собственик на скулптурата – или по-скоро на правото върху нея – той може да замени банана с нов и така да я излага.

Произведението, подобно на криптовалутите, в крайна сметка извлича своя смисъл от една определена идея, залегнала в основата му, казва роденият в Китай Сун, който доскоро беше по-известен като мишена на обвинения в измама от Комисията по ценни книжа и борси на САЩ (SEC), които той отрича. Свързването на мемета, криптовалути и изкуство е нещо „много значимо“, казва той в интервю.

Прояви като събитието на Сун от петък, каквато и да е заявената им цел, привличат погледите към криптопазара, който живее – или умира – с инерцията и където инвеститорите на дребно тепърва трябва да се гмурнат със същата интензивност, както по време на пандемията.

Инвеститорите остават встрани

„От гледна точка на търговията на дребно интересът очевидно нараства, тъй като търговията с биткойни се повиши значително“, каза Джош Гилбърт, пазарен анализатор в eToro. „Тепърва обаче предстои да видим нивата, които сме наблюдавали в предишните цикли, което сигнализира, че имаме вълна от инвеститори на дребно, които все още седят отстрани и наблюдават“, допълва той.

Когато страхът да не пропуснеш нещо – FOMO – достигне връх, спекулативният плам преминава от биткойна към по-малките токени, или т. нар. алткойни. Но макар биткойнът да отчете нови рекорди, достигайки почти 100 хил. долара, благодарение на приятелски настроения към криптосектора новоизбран американски президент Доналд Тръмп, много алткойни се търгуват под върховете, достигнати преди три години.

Други релевантни показатели включват т. нар. премия „кимчи“ в Южна Корея (от кимчи – нещо като корейския вариант на киселото зеле, бел. ред.) – разликата в цените на биткойните между южнокорейските и глобалните борси. Премията обикновено се увеличава по време на търговски мании, но в момента отсъства напълно. Също така глобален индекс на пазара на незаменяеми токени – цифрови колекционерски активи, базирани в блокчейн – се понижава до около една пета от своя връх за всички времена.

"Кимчи" премията на биткойна. Графика: Bloomberg LP "Кимчи" премията на биткойна. Графика: Bloomberg LP

„FOMO-то на инвеститорите на дребно не се е върнало към нивата от 2021 г.“, каза Юпитер Женг, партньор в криптофирмата HashKey Capital. „Само част от алткойните се представят добре“, посочва още той.

Някои хора от индустрията отбелязват институционалното търсене на биткойни като първоначалната движеща сила зад скока от 1 трлн. долара на криптопазара, предизвикан от изборната победа на Тръмп на 5 ноември. Платформата на новоизбрания президент включва обещание за по-благоприятни регулации и създаване на стратегически биткойн резерв на САЩ.

Според други вече е в ход по-голямата ангажираност на инвеститорите на дребно, посочвайки скорошния рекорд на популярния алткойн солана, рязкото увеличение на изтеглените приложения на криптоборси, както и подкрепата за мемекойните в социалните мрежи.

Има „ясни признаци, че инвеститорите на дребно са се върнали на криптопазара след изборите“, казва Каролайн Боулър, главен изпълнителен директор на борсата за цифрови активи BTC Markets Pty.

34-годишният Сун е съветник към борсата HTX и създател на блокчейна Tron. SEC обвини Сун в измама и манипулиране на пазара във връзка с TRX - токен, свързан с Tron. Според Сун обаче обвиненията са неоснователни. Той наскоро направи фурор с инвестиция от 30 млн. долара в криптопроекта на Тръмп World Liberty Financial, като похвали потенциала му и отрече този ход да е политически мотивиран.

Тръмп се зарече да превърне САЩ в глобален криптоцентър и планира да отмени строгите ограничения, наложени от администрацията на настоящия президент Джо Байдън след срива на пазара през 2022 г., който разкри рискови практики и измамна дейност. Такива условия вероятно ще привлекат повече криптомениджъри под светлините на прожекторите.

„Голям оптимист съм по отношение на администрацията на Тръмп и тяхното крипторегулиране“, каза Сун, който е сложил изображение на банан като своя профилна сничка в социалната мрежа Х. „Те разбират криптосектора много по-добре, отколкото предишното регулиране на SEC“, допълва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:05 | 30.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Криптопазар и дигитални активи виж още

Коментари

2
rate up comment 1 rate down comment 3
mr. Yoda
преди 1 седмица
Инвестиция в Системата. Матрицата. Храна за спекуланти и Dark Net.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 8
Gna
преди 2 седмици
Единственото нещо (плюс някои акции), което ще ти изкара пари след години. Инвестиция в бъдещето.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още