Цената на биткойна започна новата седмица с ръстове, успявайки да премине прага от 110 хил. долара по-рано в понеделник и да се възстанови от последната порция понижения.
Минути след 18:30 ч. българско време монетата се разменя за 108 455 долара, което е спад за денонощието от 0,7%. Сега тя се намира само на няколко процента от последния си рекорд, достигнат през май. Още по-значителни са повишенията на по-широкия пазар. Етерът поскъпва с 6,6%, а соланата увеличава цената си с 1,3%.
Цената на биткойна през последното денонощие. Графика: CoinGecko
„Мирно рали е перфектен начин да се опише това ценово движение“, коментира анализаторът Калеб Франзен, основател на Cubic Analytics. По думите му налице е последователно установяване на по-високи върхове и по-високи дъна.
В момента криптопазарът се намира на по-стабилна основа за следващото си придвижване напред, след като по-рано изтри 10% и се доближи до прага от 100 хил. долара. През миналата седмица налице бяха и ликвидации за над 1,9 млрд. долара при криптодериватите, което премахна прекомерния ливъридж, посочват анализатори на Bitfinex.
В същото време обаче има нарастващ натиск за продажби от дългосрочни притежатели на криптовалута, които биха могли да компенсират търсенето, се казва още.
„Биткойнът сега се намира на кръстопът – балансирайки между структурна подкрепа и отслабваща бича инерция, изчаквайки следващата макронасока“, посочват от Bitfinex.
Тези макрокатализатори могат да се появят по-късно тази седмица, посочва Джейк О, трейдър на Wintermute. Той посочва продължаващите преговори между Китай и САЩ за търговската политика, както и очакваните данни за индекса на потребителските цени в САЩ, които трябва да излязат в сряда.
В същия ден се очаква и ключово гласуване в Сената на САЩ за законопроекта за стейбълкойните, подкрепено от криптоиндустрията и президента Доналд Тръмп. Гласуването, което ще изисква подкрепа от 60 сенатори, поставя двупартийния законопроект по пътя към бързо приемане през следващите дни.
Законопроектът за стейбълкойните ще установи правилата за използването на токените, включително изискване те да бъдат обезпечени едно към едно с резерви, държани в краткосрочни инвестиции като федерален дълг, и съблюдавани от федерални или щатски регулатори.
Друга новина в подкрепа на стейбълкойните идва и от Южна Корея, където Демократическата партия на новоизбрания президент И Дже Мьон предлага законопроект за дигиталните активи, в рамките на който южнокорейски компании могат да издават свои стейбълкойни, ако имат поне 500 млн. вона (367 876 долара) собствен капитал и съответните необходими резерви за възстановяване на средства при необходимост.
Прогресивният И Дже Мьон, който победи консервативния си опонент на изборите миналата седмица, е отявлен поддръжник на стейбълкойните.