IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Защо Европа все още не е взела решение за смяната на времето?

Два пъти годишно темата става нагледен пример за това колко трудно се постига съгласие между 27-те членки в Брюксел

12:09 | 28.03.25 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Simon Dawson/Bloomberg
Снимка: Simon Dawson/Bloomberg

В неделя европейците трябва да придвижат стрелките на часовниците си един час напред, за да преминат към лятно часово време. Ритуалът има вече все повече критици, но Европейският съюз не успява да се произнесе по въпроса кое часово време да остави в сила, пише АФП в анализ, цитиран от БТА.

Два пъти на година в Брюксел тази тема се превръща в илюстрация на трудностите, които възникват за постигане на съгласие между 27-те страни членки по даден въпрос.

Защото още от 2018 г. Европейската комисия предлага да се премахне промяната във времето и проведе пространно допитване в цяла Европа. Над 4 милиона души се обявиха тогава за край на практиката да се минава от едно на друго часово време два пъти в годината. После Европейският парламент даде зелена светлина да се изпълни волята на гражданите.

Но оттогава нищо. Заради противопоставянето на някои страни членки на ЕС.

Ще настъпи ли краят на смяната на часовото време? В отговор на този въпрос в четвъртък говорителка на ЕК се пошегува, като каза: „Елате отново с този въпрос след 6 месеца“.

Два пъти на година в Брюксел тази тема се превръща в илюстрация на трудностите, които възникват за постигане на съгласие между 27-те страни членки.

Изследвания подчертават негативното въздействие от смяната на времето върху здравето на хората. Според някои проучвания това води и до пътни инциденти. Някои ползи по отношение на пестенето на електроенергия в същото време са скромни.

Полша, която е ротационен председател на Съвета на ЕС до юли, иска да постави отново въпроса на дневен ред. Тя планира да проведе неформални консултации със страните членки, за да се опита да постигне напредък по въпроса. ЕК също насърчава подновяването на дискусиите. Но самите поляци признават, че подкрепата на страните членки за тази идея е ограничена.

Защото някои държави смятат дискусиите по този въпрос са губене на време в момент, в който има далеч по-големи предизвикателства, пред които е изправен Европейският съюз като инвазия на Русия в Украйна и заплахата за търговска война със САЩ.

Но ако Полша се провали в дискусиите за времето, то тогава Литва ще поеме нещата в свои ръце и ще превърне въпроса в един от приоритетите на литовското председателство на ЕС през…2027 г.

В ЕП премахването на смяната на времето има пламенни поддръжници, сред които ирландския евродепутат Шон Кели от Европейската народна партия. „Съществуват голям брой доказателства, навеждащи на мисълта, че смяната на часа е лоша за здравето, за животните, за пътната сигурност и че има много малко положително въздействие от нея“, казва той.

Някои държави смятат дискусиите по този въпрос са губене на време в момент, в който има далеч по-големи предизвикателства, пред които е изправен Европейският съюз

Според него борбата срещу смяната на времето може да се превърне в една от малкото допирни точки между ЕС и САЩ на Доналд Тръмп. След повторното му избиране за президент милиардерът заяви, че иска да отърве САЩ от лятното часово време, което е неподходящо и много скъпо, както той се изрази. Оттогава обаче той нюансира думите си, като вече смята, че по този въпрос мненията са разделени 50 на 50.

Съюзникът на Тръмп – милиардерът Илон Мъск, също се намеси по случая, като призова милионите си абонати в социалната мрежа Х да отговорят на въпроса дали предпочитат зимното или лятното часово време. Мнозинството от 1,3-те милиона души са отговори, че подкрепя да остане лятното часово време, когато слънцето залязва по-късно през деня.

Ако ЕС и САЩ един ден спрат смяната на времето, те няма да бъдат единствените в света. През последното десетилетие Азербайджан, Иран, Русия, Сирия, Турция и Уругвай също премахната смяната на времето, според изследователския център „Пю“. Някои обаче съжалиха за това и промениха мнението си, като например Египет, където смяната на времето бе премахната през 2014 г., но върната девет години по-късно с цел пестене на електроенергия.

В Европа от десетилетия хората бутат стрелките на часовниците си с час напред в последната неделя на март и ги връщат с час назад през последната неделя на октомври.

Лятното часово време е било измислено, за да се печели час светлина вечерта по време на Втората световна война в Германия и после се е разпространило из целия континент. После е излязло от мода до петролната криза през 70-те години, когато отново е било въведено, за да се пести електроенергия.

(БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:09 | 28.03.25 г.
Най-четени новини
Още от Lifestyle виж още

Коментари

1
rate up comment 3 rate down comment 1
aldy
преди 2 седмици
Като оправят климата, ще се захванат с четирите годишни времена. А като се справят и с тях, ще дойде ред и за "времето".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още