Компанията за бърза мода Hennes & Mauritz AB (H&M), която е листната на шведската фондова борса от 1974 г., постепенно се връща към частна собственост, пише Bloomberg.
Семейството на основателите е увеличило изкупуването на акции на H&M, като от 2016 г. насам е вложило над 63 млрд. крони (6,6 млрд. долара) и подхранва слуховете, че може да върне компанията от Стокхолм в частни ръце, въпреки че членовете на семейството отричат.
Семейство Першон е едно от най-богатите в Швеция и трупа все по-голям дял чрез холдинга Ramsbury Invest, като не казва почти нищо за намеренията си освен, че „вярва“ в H&M, която е основана през 1947 г. от Ерлинг Першон. Фамилията, която не обича медийни изяви, вече е на крачка от пълния контрол върху компанията, която през последните години губи позиции сред купувачите в полза на основния ѝ конкурент Zara и на нови играчи в областта на „ултрабързата мода“ като Shein.
„Говорим за това от години и малцина се съмняват, че нещата вървят в тази посока“, казва Свере Линтон, главен юрист и говорител на Шведската асоциация на акционерите, която представлява дребните инвеститори в акции. Ако семейството не планира да направи H&M частна, то трябва да съобщи това по-ясно и да спре да купува акции, допълва той.
На крачка от пълен контрол. Графика: Bloomberg LP
Семейството е увеличило вътрешните покупки чрез реинвестиране на дивиденти, като през последните девет години е повишило дела си в H&M до почти 64% от 35,5% чрез инвестиционната си компания Ramsbury, която носи името на обширното имение на милиардера Стефан Першон и е едно от най-големите частни имения в Южна Англия. С включването на разширените семейни дялове семейство Першон вече контролира около 70% от капитала и около 85% от правата на глас, става ясно от сайта на H&M.
В интервю за Bloomberg миналата година президентът на H&M Карл-Йохан Першон, внук на основателя, отхвърли твърденията, че семейството възнамерява да направи компанията частна. „Нямаме такива планове. Купуваме, защото вярваме в компанията“, заяви той.
Карл-Йохан Першон. Снимка: Mikael Sjoberg/Bloomberg
Анализатори, сред които Никлас Екман от DNB Carnegie, казват, че редовните покупки може да са нещо повече от проява на доверие в компанията. В бележка до клиенти от миналия месец той отбеляза, че ако семейството продължи да купува акции със същите темпове, изкупуването може да стане факт още след две години. Ако делът на семейството достине 90%, то може да поиска отписване от борсата.
Превръщането на H&M в частна компания би било „основано повече на емоционални, отколкото на финансови мотиви“, коментира Екман, като се има предвид, че семейството вече има контролен пакет от акции и отдавна управлява компанията, без да се съобразява с миноритарните акционери.
Той приписва стремежа на 77-годишния патриарх Стефан Першон, който по време на 16-годишното си управление като главен изпълнителен директор и повече от две десетилетия като председател на съвета на директорите превърна H&M в една от най-големите компании в областта на бързата мода в света. Той остава силно ангажиран с бъдещето на компанията.
Състоянието на Стефан възлиза на 18,6 млрд. долара, предимно в акции на H&M, което го прави най-богатия човек в Швеция, според индекса на милиардерите на Bloomberg. Той купи имението Рамсбъри с площ от 12 хил. декара през 1997 г. и оттогава го разшири до близо 77 хил. декара, като построи в него пивоварна, дестилерия и преса за масло.
Синът му Карл-Йохан, който пое поста президент на H&M през 2020 г., след като беше главен изпълнителен директор, също има активна роля в Ramsbury Invest. В интервюта той е изразявал разочарованието си от краткосрочния фокус на фондовия пазар върху максимизирането на печалбите.
„Те никога, поне в днешно време, не са изразявали силно желание да останат публична компания“, казва Даниел Шмид, анализатор в Danske Bank. „Бих казал, че прозрачността винаги е била част от тях“, допълва той.
Стефан Першон. Снимка: Mikael Sjoberg/Bloomberg
Акциите на H&M достигнаха исторически връх преди около десет години и оттогава са поевтинели с около 60%, като компанията се оценява на 220 млрд. крони. За разлика от нея, собственикът на Zara, Inditex, е отбелязал ръст с около 60% през същия период.
За семейство Першон спадът в цената на акциите несъмнено е разочарование, но също така представлява възможност, тъй като прави пълния контрол по-достижим. Според Екман при сегашната цена изкупуването на останалите акции би струвало на семейството най-малко 70 млрд. крони. Това вероятно ще ги принуди да поемат дълг.
Делистването вероятно ще изисква и премия, казва анализаторът на Bloomberg Intelligence Чарлз Алън.
„Ако офертата бъде финансирана с дълг, това може да намали оперативната гъвкавост на компанията. Няма да има значение дали дългът е на компанията или на семейството, тъй като и в двата случая ще трябва да се отклони паричен поток от инвестициите, за да се платят лихвите и след това да се погаси заемът“, отбелязва той.
От оперативна гледна точка компанията за бърза мода изглежда е заседнала в бавната лента, като е изправена пред слабо търсене на дрехите ѝ, ожесточена конкуренция, а сега и митата на САЩ. Резултатите за първото тримесечие бяха по-слаби от очакванията на анализаторите и показаха, че усилията за връщане на клиентите чрез по-високи маркетингови разходи не са довели до възстановяване.
Главният изпълнителен директор Даниел Ервер, дългогодишен служител на H&M, който пое ръководния пост през януари миналата година, участва в определянето на сегашната стратегия и все още не е успял да спре загубите на пазарен дял в страни като Германия, Франция и Великобритания. Опитите за възстановяване на връзките с по-младата аудитория чрез сътрудничества като например с поп изпълнителката Чарли Екс Си Екс не доведоха до значителен ръст.
Акциите на H&M продължават да се представят по-слабо от тези на конкурента Inditex. Графика: Bloomberg LP
H&M е критикувана за липса на прозрачност при неочакваните промени в ръководството и за това, че е единствената компания от стокхолмския бенчмарк, която не разкрива дяловете на висшия си ръководен екип.
„Очевидно е, че като листната компания ръководството ѝ е следено много повече, отколкото ако беше частна компания, но листването вероятно предлага някои стимули на ръководството и на останалите служители, които не биха били налични, ако компанията беше частна“, казва Алън от BI.
Андерс Оскарсон, ръководител на отдела за акции в AMF, един от най-големите пенсионни фондове в Швеция и най-големият акционер извън семейството, казва, че не е чувал от него, че смята да превърне H&M в частна компания и допълва, че подобен ход би бил голяма загуба за инвеститорите.
„Ще бъде тъжно, ако компанията изчезне от фондовата борса. Ако искаме да генерираме възвръщаемост от борсата, се нуждаем от силни листнати компании“, отбелязва той.
Но ако покупките на семейството доведат до значително влошаване на ликвидността на акциите, това също няма да е добър резултат. „Може да се превърне в нещо като хотел „Калифорния“, в който не можеш нито да влезеш, нито да излезеш“, казва Оскарсон.