IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

FT: Huawei рискува нови американски санкции, ако помага на Русия

Китайската технологична група е ранният победител от войната в Украйна, но остава предпазлива по отношение на заплахата от Вашингтон

08:53 | 01.04.22 г. 3
Автор - снимка
Създател
<p>
	Щанд на Huawei на технологично изложение в Москва. <em>Снимка: EPA/MAXIM SHIPENKOV</em></p>

Щанд на Huawei на технологично изложение в Москва. Снимка: EPA/MAXIM SHIPENKOV

Последният път, когато западните санкции засегнаха Русия след анексирането на Крим, президентът Владимир Путин се обърна към Huawei за възстановяване и модернизиране на комуникационната инфраструктура на територията. Сега противоречивата китайска технологична компания е готова да подпомага режима на Путин в много по-голям мащаб въпреки заплахата Вашингтон да я удари с още санкции.

В Крим Русия „изтръгна западното телекомуникационно оборудване в силно милитаризираната територия и го замени с такова на Huawei и ZTE", казва пред Financial Times Хосук Ли-Макияма, експерт по телекомуникации в Европейския център за международна политическа икономия. Ако Nokia и Ericsson напуснат напълно Русия, Москва „ще се нуждае от китайските компании повече от всякога, особено от Huawei", казва той.

Въпреки първоначалния спад в доставките на телефони Huawei е ранният победител от войната в Украйна. Продажбите на нейни телефони в Русия са се увеличили с 300% през първите две седмици на март, докато други китайски марки Oppo и Vivo също са отбелязали трицифрено увеличение на продажбите, показват данни на анализатори на МТС, най-големия мобилен оператор в Русия.

Четирите руски изследователски центъра на компанията набират десетки инженери, включително учени по машинно обучение в Новосибирск, изследователи по речево разпознаване в Санкт Петербург и анализатори на големи масиви от данни в Нижни Новгород. Според уебсайта на Huawei след началото на инвазията в Украйна компанията е добавила и нови работни места за продажби и бизнес развитие в Москва.

Експертите обаче твърдят, че китайски технологични компании като Huawei и конкурентната Xiaomi рискуват да нарушат санкциите, ако продължат да доставят телефони и телекомуникационно оборудване в Русия. Те се нуждаят от разрешението на Вашингтон, тъй като електрониката често съдържа високотехнологични полупроводници или е изработена с американски инструменти, което ги прави обект на новите санкции срещу Москва.

Huawei може да бъде засегната от още санкции от Вашингтон, подобни на заповедта на Тръмп за забрана на достъпа на ZTE до всякакви технологии, свързани със САЩ - които биха нанесли още един голям удар върху дейността на китайската компания.

„Залагам на това, че е невъзможно [Huawei и други китайски производители на телефони] да изнасят законно за Русия", казва Кевин Улф, бивш служител на Министерството на търговията и експерт по санкциите.

„Теоретично е възможно [Huawei] да е успял да разбере как да направи клетка или базова станция без американски инструменти, софтуер и др. Но е трудно да се повярва, че те биха били в състояние да намерят всички [полупроводници], които не са направени с американски средства или инструменти“.

Huawei работи, за да се откъсне от американската верига за доставки на полупроводници, след като американските санкции, въведени от администрацията на Тръмп, прекъснаха достъпа ѝ до чипове. Гуо Пин, ротационният председател на компанията, заяви пред репортери в понеделник, че тя разчита на запаси от чипове. Той добави, че Huawei работи по преработване на продуктите, за да заобиколи американската верига за доставки, като получи еквивалентна производителност от по-малко усъвършенствани чипове.

Санкциите нанесоха най-големи щети на бизнеса на Huawei със смартфони, в който се използват много чипове, като доведоха до свиване на приходите от потребителските продукти с 50% през миналата година, заяви компанията в понеделник. Общите приходи на Huawei през миналата година са намалели с 29% на годишна база до 636,8 млрд. юана (100 млрд. долара), подкрепени от приблизително еднакви продажби в телекомуникационните и корпоративните бизнес линии.

Наследницата на основателя на Huawei Мън Уанчжоу, която наскоро се завърна в Китай след почти тригодишно задържане в Канада заради предполагаеми нарушения на санкциите срещу Иран, заяви, че екипите на Huawei „са били подложени на голям натиск през последните няколко години".

„Това ни направи по-единни и направи стратегията ни по-ясна", каза тя.

Русия се нуждае от Huawei. Отстъплението на Apple и Samsung постави половината от пазара на смартфони на картата, а спирането на дейността на Ericsson и Nokia в страната остави дупка в доставките на телекомуникационно оборудване за широколентова и мобилна мрежова инфраструктура, която ще трябва да се поддържа и евентуално модернизира.

Русия беше първият пазар за експанзия на Huawei преди повече от две десетилетия, а санкциите задълбочиха отношенията, след като в нейно лице Huawei намери желаещ купувач на мрежова инфраструктура, която все повече се избягва в западните столици, и богат набор от инженерни таланти. Както и в случая с Крим, когато Русия се нуждаеше от надеждна компания, която да достави хардуерния гръбнак на новата национална платежна система, защитена от санкции, наречена „МИР“, тя се обърна към Huawei.

Китайската компания вече беше спечелила значителна част от договорите за изграждане на 4G и 5G мрежи в Русия, твърдят анализатори. Според компанията за пазарни проучвания Dell'Oro Huawei и китайският ѝ колега ZTE контролират около 40-60% от пазара на безжично мрежово оборудване в Русия, а по-голямата част от останалата част се пада на Nokia и Ericsson.

Възможностите за Huawei могат да се крият и в споделянето с Русия на своите проекти за защита от санкции, включително операционната система Harmony, разработена за нейните телефони след загубата на достъп до мобилните услуги на Google.

През миналата седмица Владимир Пузанов, главен изпълнителен директор на руския производител на телефони BQ, заяви пред руски медии, че компанията обмисля да инсталира HarmonyOS на нови устройства. Huawei заяви, че в момента няма планове за „пускане или популяризиране на HarmonyOS извън Китай".

„Huawei държи огромен дял от руския пазар... и в момента настоящите санкции вече са като 200-килограмова тежест върху главата им, така че какво страшно има в още 20 килограма?", каза Ян Гуан, базиран в Пекин анализатор в технологичната консултантска компания Strategy Analytics. „Все пак, като търговска организация, те вероятно ще изчакат и ще се огледат за момента".

Вашингтон наблюдава Huawei отблизо. Във вторник Матю Борман, служител по експорта в Министерството на търговията на САЩ, заплаши китайските компании, заобикалящи санкциите срещу Русия, с „пълна забрана [на] не само на търговията, но и на всякакви трансакции" или дори с „заповед за отказ... като тази, която наложихме на ZTE“.

Борман заяви, че Вашингтон е предоставил значителен брой експортни лицензи на чуждестранни доставчици, за да продължат да продават на Huawei, но че те могат да бъдат отнети.

Гуо от Huawei заяви, че компанията „внимателно оценява" новите санкции. Huawei отказва да отговори на допълнителни въпроси относно плановете си в Русия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:40 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Новини и анализи виж още

Коментари

3
rate up comment 3 rate down comment 0
forexar
преди 2 години
Уж на теория пазарите са най-съвършенни защото инициативата и конкуренцията определят печалившия, а всъщност трябва да се внимава, да не се нарушат "неписани правила" (които ежедневно се менят). За съжаление икономиката в света става все по-немаркитингова и все по-несвободна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 0
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Прааас с голямата сопа!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 2
дядя Вова
преди 2 години
FT: Huawei рискува нови американски санкции, ако помага на Русия == да се чете >> Отслабвай, че утре по-лесно да те кача на въжето!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още