Първият дървен сателит в света, построен от японски учени, беше изстрелян към Космоса във вторник, съобщи Ройтерс. Това е ранен тест за използването на дървесина при изследванията на Луната и Марс.
LignoSat е разработен от Университета в Киото и строителната компания Sumitomo Forestry. Той ще достигне Международната космическа станция с мисия на SpaceX, а по-късно ще бъде пуснат в орбита на около 400 км над Земята.
Кръстен с латинската дума за "дърво", LignoSat е с размери на длан, а задачата му е да демонстрира космическия потенциал на възобновяемия материал.
"С дървения материал, който можем да произвеждаме сами, ще можем да строим къщи, да живеем и да работим в Космоса завинаги", казва астронавтът Такао Дой, който изучава космическите дейности на човека в Университета в Киото.
С 50-годишен план за засаждане на дървета и изграждане на къщи от дървен материал на Луната и Марс екипът на Такао Дой решава да разработи дървен сателит, сертифициран от НАСА, за да докаже, че дървото е материал, подходящ за космоса.
"В началото на 1900 г. самолетите са били изработени от дърво", казва професорът по лесовъдство в Университета в Киото Коджи Мурата. "Дървото е по-трайно в Космоса, отколкото на Земята, защото няма вода или кислород, които биха го развалили", добавя Мурата.
Дървеният сателит също така свежда до минимум въздействието върху околната среда в края на живота му, казват учените. Изведените от експлоатация сателити трябва да навлязат отново в атмосферата, за да не се превърнат в космически отломки. Стандартните метални сателити създават частици алуминиев оксид при повторното си навлизане в атмосферата, но дървените просто ще изгорят, замърсявайки по-малко, казва Дой.
"Металните спътници може да бъдат забранени в бъдеще", казва Дой. "Ако успеем да докажем, че първият ни дървен сателит работи, искаме да го предложим на SpaceX на Илон Мъск."
Индустриално приложение
След 10-месечен експеримент на борда на Международната космическа станция изследователите установяват, че дървото хоноки - вид японска магнолия, което традиционно се използва за ножници на мечове, е най-подходящо за космически апарати. LignoSat е изработен от хоноки, като е използвана традиционна японска занаятчийска техника без винтове или лепило.
LignoSat ще остане в орбита в продължение на шест месеца, като електронните компоненти на борда му ще измерват как дървесината издържа на екстремната среда в космоса, където температурите варират от -100 до 100 градуса по Целзий на всеки 45 минути, докато обикаля в орбита и преминава от тъмната към осветената от слънцето област.
LignoSat също така ще измери способността на дървесината да намалява въздействието на космическата радиация върху полупроводниците, което я прави полезна за приложения като изграждането на центрове за данни, казва Кенджи Кария, мениджър в Sumitomo Forestry Tsukuba Research Institute.
"Може да изглежда остаряла, но дървесината всъщност е най-модерната технология с насочването на хората към Луната и Марс", казва той. "Експанзията в космоса може да даде нов тласък на дърводобивната промишленост."
преди 1 месец ГАРАHТИРАHO: Зa 21 дни щe пpaвитe жecтoк CEKC като пopнoзвeзда - ще увeличите тpайно пeниcа си със 7 см и ще започнете да получавате еpeкция за 3 секунди и твъpдa кaто cтомaнa, кoлкoтo дълго иcкaте!---- https://cia.sh/stilmen отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: Tikva007 като внук на коняр, само животинска тяга и каруци са в празната му тиквааа... защо е нужно да се упражняваш под всяка статия и да демонстрираш колко тъъъппп човек си? Правят го за да тестват нов по евтин материал, Екото е бонус.. аман от проооости копейки, осиращии всичко! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец *В началото на 1900 г. самолетите са били изработени от дърво*, казва професорът по лесовъдство в Университета в Киото Коджи Мурата* - Предполагаме, че друг професор - по животновъдство, работи паралелно и усилено по извеждането на дървените сателити в космоса посредством животинска тяга. Все пак в началото на 1900 г. повечето от транспорта така се е реализирал. Дано и статията, и новината, да са някаква шега и ирония с набиращото критична маса еко-маллоумие на изтрещелите еко-хунвейбини. отговор Сигнализирай за неуместен коментар