IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

DeepSeek показа огромната "мъртва точка" ​​на Силициевата долина в AI

DeepSeek създаде страхотен AI модел за приблизително заплатата на един изпълнителен директор на AI компания в САЩ

08:04 | 28.01.25 г. 12
Снимка: Bloomberg
Снимка: Bloomberg

Миналата година главният изпълнителен директор на водеща фирма за изкуствен интелект беше попитан на частна вечеря в Силициевата долина за това как неговата компания се отличава от другите, изграждащи „основни модели“, системите, които са в основата на чатботове като ChatGPT. Дали има как да се защити? Да, отговоря той, според друг присъствал изпълнителен директор. Никой друг не е събрал милиардите долари, които той има. И това е неговата защита, пише редакторът на Bloomberg Парми Олсън.

Този недалновиден подход към правенето на бизнес - че огромни суми пари сами по себе си могат да държат конкуренцията на разстояние - е причината гиганти като Meta Platforms да са в режим на паника заради китайската компания DeepSeek, която е създала страхотен AI модел за приблизително заплатата на един изпълнителен директор на AI компания в САЩ. Китайските пробиви сега представляват промяна в баланса на силите и равносметка за технологичните гиганти, които внезапно вече не са гарантираните победители от AI.

В понеделник паниката се разпространи на Wall Street и фючърсите на Nasdaq 100 спаднаха с повече от 3%, насочвайки технологичните акции към поражение от 1 трлн. долара.

Причината е очевидна. OpenAI наскоро набра най-големия кръг от рисков капитал в историята (6,6 млрд. долара), а Марк Зукърбърг каза, че Meta ще похарчи до 65 млрд. долара за AI проекти тази година. Технологичните гиганти са харчили много за AI и сега това изглежда като огромна загуба.

Най-новият модел R1 на DeepSeek, пуснат на 20 януари, беше създаден само със сурова изчислителна мощност за 6 млн. долара и по-слаби AI чипове, малка част от парите и ресурсите, изразходвани от компании като OpenAI и Google на Alphabet. R1 не само е наравно с ChatGPT във внимателно следена класация на възможностите на AI модели и може да извършва разсъждения с мисловна верига, но също така е хит сред обществеността, след като оглави магазините за приложения в САЩ, Обединеното кралство и Канада. Той е с отворен код и е безплатен за лична употреба, а също и евтин за бизнеса (Достъпът до интерфейса за програмиране на приложения (API) на DeepSeek R1 струва само 0,55 долара на милион входни токени в сравнение с API на OpenAI, който струва 15 долара.). Пророкът от Силициевата долина Марк Андрийсън го нарече „моментът "Спутник" на AI“.

Означава ли това, че всички милиарди, изсипани в чипове, талант и енергийна инфраструктура в САЩ, са били за нищо? Не точно, но тази инвестиция вече не е достатъчна сама по себе си. DeepSeek показа, че бъдещите победители в AI ще се нуждаят както от сурова изчислителна мощност, така и от иновациите за ефективност, които китайските фирми са били принудени да разработят предвид ограниченията на чиповете от САЩ.

Мрачният пазар в понеделник също така сочи големи мъртви точки в огледалото, които Wall Street и технологичните фирми са имали по отношение на изкуствения интелект. Първо, нарастващите възможности на DeepSeek са публични от месеци. Но също така е ясно от повече от година, че компании като OpenAI, Anthropic и Google не са имали защита около своите основни бизнеси. Предприятията и потребителите могат лесно да ги заменят една с друга. Това вече означаваше състояние на риск, за което инженер на Google предупреди в скандална бележка преди почти две години. Въпреки това OpenAI продължава да харчи пари, без да се вижда очевиден път към печалба.

Част от проблема беше, че лидерите на компаниите от Силициевата долина се съсредоточиха твърде много върху създаването на AI, който да оглавява класациите във водено от егото състезание "моят-модел-е-по-голям-от-твоя", и харчеха много по-малко за превръщането на тези иновации в добре проектирани продукти, които фирмите и потребителите да могат да използват. Успехът на DeepSeek трябва да послужи като предупредителен сигнал за фирми като OpenAI да се диференцират, като се фокусират върху това, от което се нуждаят техните клиенти. И това все още им оставя много място да останат пред конкурентите в Китай, където талантът и гладът за превъзходство в AI изобилстват.

Има още една причина Силициевата долина да остане оптимист. Само преди няколко месеца технологичната индустрия се тревожеше за задаващото се плато за възможностите на AI, тъй като така наречените закони за мащабиране удариха стена. Но DeepSeek показа, че не е задължително да е така и че има начини да се заобиколят тези ограничения.

Най-важното е промяната, която DeepSeek предизвика в конкурентната среда. През двете години, откакто ChatGPT стартира, големите технологични фирми бяха най-големите финансови бенефициенти от генеративния AI бум. Но правенето на изкуствен интелект по-евтин – а не просто по-голям или по-добър – е много по-въздействащо за останалия свят, нещо, което технологичните лидери в техните затворени балони не успяха да оценят. Когато малките организации могат да правят големи неща с AI, това обещава по-здрав и по-динамичен пазар.

Голямата ирония е, че Сам Алтман от OpenAI и други лидери на AI най-накрая могат да се поставят на мястото на работниците, които техните системи за AI изместват. Сега те трябва да се опитат да направят повече с по-малко или да бъдат също изместени.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:04 | 28.01.25 г.
Най-четени новини
Още от Новини и анализи виж още

Коментари

11
rate up comment 16 rate down comment 4
corner
преди 4 месеца
До: гъбкоЗелената сделка губи сила , AI чудото се скапва за една нощ - как ще влезем в бъдещето без посока .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 4 rate down comment 17
Алехандро
преди 4 месеца
До: corner...***, верно ли, западнте компании били неконкурентноспособни?! Бухахахаха! Грабна наградата за *** на деня!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 4 rate down comment 15
гъбко
преди 4 месеца
До: corner А на теб проблемът ти е, че си се нагълтал с тееммерутски клишета от сбирките на атака и раждане ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 3 rate down comment 13
гъбко
преди 4 месеца
До: Алехандро ... Единствено могат да предложат първият си продукт безплатно, за да концентрират светлините на прожекторите в/у тях. Така мисля, като го гледам отстрани. Щото хамериканските монополи в генеративните алгоритми са се овълчили и са всеядни. И нищо не могат да направят с/у безплатен модел на пазарът. Припомням идеята на Linux! Благодарение на този модел и Фондацията, чието седалище е в Брюксел! Защо ли?! Та имаш конкуренция на M$, имаш google! имаш android! имаш един куп благинки ..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 5 rate down comment 14
гъбко
преди 4 месеца
До: Алехандро Не са толкова всемогъщи ККП колкото ги изкарваш. Аз не вярвам, че имат пръст в това. Този проект по-скоро е следствие на онова, което са започнали преди 20г - инвестиции в образование. В случаят работа с големи бази данни, алгоритми и математика ... :))) ... Държавно финансирани учени по техните програми с помощ от бизнеса и се е получил приличен продукт. Са проблемът им е налагането в световен мащаб. Те по принцип нямат друг избор в борбата с няколкото хамерикански монопола ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 22 rate down comment 4
corner
преди 4 месеца
проблемът на "западните " компании е че са неконкурентни - много тупане в гърдите , много корупция , фалшива реклама , високи заплати - абе да правим пари от нищото , а балъците да дават
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 20 rate down comment 2
Achtung
преди 4 месеца
Запада направи грешна оценка, като подцени иновативността на азиатците и реши, че те винаги ще копират и следват технологиите на западните фирми, вместо да търсят различни пътища. В началото на 20 век света е залян с германски стоки, които копират доказаните английски машини, само няколко години след това германците в някой области са далеч напред. След ВСВ същото се получи и с Японците, явно сега е ред на китайците, санкциите които наложиха на Хуавей стимулираха насочването на огромни ресурс
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 9 rate down comment 22
Алехандро
преди 4 месеца
Най-вероятно - това е политическа афера да се изплаши Тръмпоня, да се стреснат пазарите. Нещо за което ККП ще отдели толкова ресурси колкото са необходими и освен това като бонус ще получи данните на всички потребители, които ще скочат на тази "ефтина" услуга. Нещо подобно трябваше да напише и горният редактор, а не - "как се чувстват работниците, загубили работа от AI"?! Да свиква, защото сме на прага или вече дори влязахве във Фаза 2 на AI!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 9 rate down comment 18
Алехандро
преди 4 месеца
Та, значи, този китайски ЛЛМ е толкова чутовен, че за дребни стотинки е постигнал 500% по-добри резултати. И това само с хитър алгоритъм. Не 5%, не 15%, не и 50% а цели 500% и то с два пъти по-бавни чипове на Нвидия и 30 пъти (300%) по-евтино. И никой в САЩ не се е сетил за нещо подобно!? Всички лапат мухи като абдали и се чешат по репите и дори не разбират как е възможно това!? Същата ККП която удуши Джак *** и от хайтек гении го направи чиновник от средно ниво!?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 13
Алехандро
преди 4 месеца
от потребителите. Същото е с много други неща които произвеждат. Субсидират яко и продават под костуемата цена за да крашват пазара на конкурентите си. Реално ако бяха нормална западна държава, заплатите на хората в китай трябваше да са поне 5 пъти по-високи и валутата им поне 2, 3 пъти по-скъпа. Но те си имат план. ККП си има цели, имат и цялата власт непоклатимо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още