Години наред инвеститорите говореха за Apple като за потенциално безопасно убежище във времена на пазарни турбуленции. Този път обаче това не се случва, пише Bloomberg.
Цената на книжата на производителя на iPhone се срина в последните няколко борсови сесии, продължавайки слабото си представяне от началото на годината, на фона на нарастващ брой рискове, които засенчват традиционните му характеристики на компания, залагаща на високото качество.
Въпреки че Apple предлага стабилен ръст на печалбата и разполага с купища пари, предизвикателствата се трупат – тя е силно изложена на несигурността в международните търговски отношения и Китай, нейните предложения в сферата на изкуствения интелект (AI) многократно се провалят, а доходоносното ѝ партньорство с Alphabet може да е изложено на риск. Акциите на компанията се търгуват с премия спрямо други компании с мегакапитализация въпреки по-бавния ръст на приходите, което предполага, че случаят с убежището е по-труден за Apple и други големи технологични имена.
„Хората обичат да залагат на Apple, но в момента акциите са скъпи и не само, че растежът е бавен, но липсват и катализатори за растеж“, коментира Тим Гриски, старши портфолио стратег в Ingalls & Snyder. „Не изглежда сякаш AI прави много за нея. Средата е много несигурна и компанията е много изложена на риск от митата и Китай. Въпреки че не е толкова противоречива като Tesla, изглежда, че от известно време просто не постига напредък, като не сме виждали нещо наистина иновативно от нея“.
Цената на акциите се понижи с близо 13% от началото на годината и записа най-големия си тридневен спад от ноември 2022 г. – разпродажба, което доведе до най-ниската цена на затваряне от септември.
Технологичният индекс Nasdaq 100 спадна с над 6% от началото на 2025 г., а Apple е отговорна за близо една пета от това понижение, сочат данни, събрани от Bloomberg. CBOE Apple VIX, който следи пазарната оценка за бъдещата волатилност на акциите, се повиши с 56% от дъното през февруари.
Скорошната волатилност отразява нарастващия геополитически риск, особено по отношение на митата. Президентът на САЩ Доналд Тръмп наскоро удвои налозите срещу Китай до 20%, което потенциално може да има голям ефект върху Apple, за която страната е едновременно ключов производствен център и основен пазар. Тя генерира около 17% от приходите си за фискалната 2024 г. от региона, включващ Китай, Макао, Хонконг и Тайван, показват данни, събрани от Bloomberg.
Анализаторът на Bloomberg Intelligence Анураг Рана изчислява, че Apple е изправена пред спад от 100-150 базисни пункта в оперативния марж и 1-2% забавяне на ръста на продажбите, ако това продължи през цялата фискална година.
Инвеститорите се надяват Apple да получи изключение, както стана по време на първия мандат на Тръмп. Наскоро тя обяви планове за разходи в САЩ, които се възприемат като начин за получаване на благоволението на Белия дом.
Избягването на митата може да премахне натиска върху акциите, но в противен случай не би представлявало кой знае какъв катализатор във време, когато инвеститорите са нетърпеливи да видят по-стабилен растеж.
През пет от последните девет тримесечия приходите спаднаха и макар анализаторите да очакват 4,7% ръст за фискалната 2025 г., това е по-малко от половината от очакваното повишение от 11,8% за целия технологичен сектор, според Bloomberg Intelligence. Това се случва, въпреки че акциите на Apple се търгуват на цена 28 пъти над очакваната печалба, доста над средната си 10-годишна стойност, и повече от всички останали акции на компаниите от "Великолепната седморка", с изключение на Tesla.
По-малко от две трети от анализаторите, следени от Bloomberg, препоръчват закупуване на акциите на Apple, което прави Apple най-малко харесваната акция във Великолепната седморка без Tesla.
Инвеститорите бяха оптимисти, че iPhone 16, първият, който има AI функции, ще примами потребителите да заложат на най-новия модел. Засега обаче търсенето е недостатъчно, а наскоро компанията заяви, че ще забави за неопределено време пускането на своя дигитален асистент Siri с изкуствен интелект.
Потенциално положително обаче е, че Apple ще използва технологията на Alibaba, за да вкара AI функции в продуктите си в Китай. Миналата седмица Alibaba каза, че най-новият ѝ модел с изкуствен интелект е с производителност, сравнима с тази на DeepSeek, въпреки че изисква малка част от данните.