Apple е изправена пред безпрецедентен набор от технически и регулаторни предизвикателства, докато някои от ключовите ѝ ръководители се подготвят в понеделник да се качат на сцената на годишната конференция на разработчиците на компанията, предава Ройтерс.
От техническа гледна точка много от дългоочакваните функции с изкуствен интелект (AI), обещани от Apple на същата конференция преди година, бяха отложени до следващата година, въпреки че конкурентите като Google и Microsoft примамват разработчици с множество нови AI функции. Тези неизпълнени обещания включваха ключови подобрения в дигиталния асистент Siri.
На регулаторния фронт съдилищата в САЩ и Европа са готови да съборят високите стени около доходоносния App Store на Apple, като дори някои от бившите поддръжници на компанията поставят под въпрос дали таксите ѝ са оправдани.
Тези предизвикателства достигат своя връх в същия момент, в който американският президент Доналд Тръмп заплаши с 25% мита върху вноса на iPhone. Цената на акциите на Apple се понижи с повече от 40% от началото на годината. Спадът е е по-рязък от този на Google и също така изостава от ръстовете на стойността на книжата на Microsoft, породени от изкуствения интелект.
Apple пусна някои от обещаните миналата година AI функции, включително набор от инструменти за писане и инструменти за генериране на изображения, но все още разчита на партньори като създателя на ChatGPT OpenAI за някои от тези възможности. По-рано Bloomberg съобщи, че тази година Apple може да отвори вътрешните си AI модели за разработчици.
Но анализаторите не вярват, че Apple все още разполага с това, което мнозина в индустрията наричат „мултимодален“ модел – такъв, способен да разбира едновременно изображения, звук и език – и който би могъл да захранва умни очила, категория, която се превърна в огромен хит за Meta Platforms. Миналия месец пък Google заяви, че ще се върне в тази категория с помощта на партньори.
Подобни очила, които са далеч по-леки и по-евтини от очилата Vision Pro на Apple, биха могли да са полезни, защото биха разбирали какво гледа потребителят, а благодарение на това да отговарят на въпроси, свързани със средата.
Въпреки че Apple се фокусира върху своите очила Vision Pro за 3500 долара, Google и Meta се възползват от умните очила като евтин начин да внедрят своите софтуерни разработки с изкуствен интелект, нанасяйки удар на основната крепост на Apple - хардуера. Очилата Meta Ray-Ban се продават за по-малко от 400 долара.
Анализатори твърдят, че Apple трябва да отговори на това предизвикателство, но вероятно няма да се случи тази седмица.
Разбира се, конкурентите на Apple не са чак толкова крачки напред в областта на умните очила. Аншел Саг, главен анализатор в Moor Insights & Strategy, твърди, че очилата Ray-Ban на Meta все още нямат някои функции, а Google все още не е пуснала модела си Gemini в очила за масовия пазар.
„Meta има безспорното предимство, но Google бързо наваксва и вероятно разполага с най-подходящия изкуствен интелект за тази работа“, казва Саг. „Vision Pro е страхотен, но е продукт за шоуруми, който разработчиците могат да използват.“
Но Боб О'Донъл, главен изпълнителен директор на TECHnalysis Research, смята, че все още е далеч от ясно дали интелигентните очила ще бъдат широко приети. Той също така твърди, че не е сигурно, че Apple ще бъде в някакво особено неизгодно положение, ако си партнира с компания като Google, OpenAI или дори по-малка фирма като Perplexity за основна технология за изкуствен интелект.
По думите на О‘Донъл досега все още няма убедителни доказателства, че потребителите базират решенията си за закупуване на хардуер на AI функциите.
Изкуственият интелект и технологичните иновации са сред темите, които ще бъдат обсъдени по време на технологичната конференция Tech of Tomorrow 2025, която Investor.bg организира на 17 юни в Интер Експо Център в София. Вижте програмата и лекторите и се регистрирайте за присъствие на Investor Media PRO.
преди 1 седмица Повръща ми се от телефони с AI. Честно! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 седмица Сблъсква се и с Тръмп... отговор Сигнализирай за неуместен коментар