Програмата на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) за подкрепа на младите и стартиращи компании "Стар Венчър" (Star Venture) е вече официално с разширен обхват към България и Румъния. Първата кохорта (в практиката на донорски и друг вид програми за насърчаване на предприемачеството думата се употребява със значението на партида от подбрани за участие в програма компании, бел. авт.) от изцяло български компании ще се състои от шест дружества. Те са избрани измежду общо 60 заявки за участие, а профилът им е широкообхватен. Това съобщи в интервю за БТА ръководителят на офиса на ЕБВР в България Мануела Несъл по повод стъпването на програмата в България.
Програмата предлага цялостна подкрепа на стартъп компании, които демонстрират голям потенциал.
За банката не е от значение сферата на дейност на компанията, а нагласата на екипа ѝ, подчерта Несъл. Тя е убедена, че със "Стар Венчър" ЕБВР ще подкрепи развитието на българската предприемаческа среда посредством експертизата, предоставяните бизнес съвети и включването на местните стартъпи в международна мрежа от над 350 компании, преминали вече през програмата на банката. Една от целите на програмата, наред с желанието да заложи на успешни компании, е да насърчи и способността на екосистемата да се самовъзпроизвежда.
Според Мануела Несъл решението за стъпването на българския пазар не е закъсняло, а е резултат от поетапен процес по разширяване на обхвата на програмата. Имаме 60 кандидатствали компании по програмата, по която разполагаме с едва 6 места за стартъпи, които искат да се възползват от предлаганите 40 хил. евро под формата на специално насочени към нововъзникващите предприятия бизнес консултации и менторство. То се осъществява от първокласни професионалисти, които са наясно как стартъпите могат да растат, как да получат най-добрия достъп до капитал и нови пазари, посочи тя.
Ръководителят на офиса на ЕБВР в България отбелязва и предизвикателствата. По думите ѝ България е малък пазар и компаниите, които възникват тук, не могат да разчитат на него. Липсва и капитал, който да подкрепя растежа. Когато компаниите навлязат във фазата на ускорен растеж, те се сблъскват с ограничения достъп до финансиране на местно равнище. За тях е по-трудно да получат нужния им капитал.
Можем да подобрим екосистемата като такава, нужно е сътрудничество с университетите и академичната общност, нужно е непрекъснато общуване и менторство от страна на успели стартъпи. Нуждаете се и от образовани и въодушевени младежи, които да станат предприемачи, да се опитат да бъдат такива и да имат възможност за проба-грешка, каза Несъл.
Според нея има три направления, в които трябва да се работи. Може да се помисли върху сътрудничеството с Румъния, със страните от Западните Балкани, с Гърция, да изглежда така сякаш с България е един цял пазар. А компаниите да бъдат улеснявани в изпробването на своите продукти в този регион, който да им осигури и по-голям достъп до възможни клиенти - не само до 6 милиона българи, а до 45 милиона души в региона. Тук опираме и до законодателството, защото е нужен улеснен достъп до другите пазари, трябва да се улесни трансферът на технологии, да се работи в сътрудничество с академичната общност, което е второто направление.
На трето място Несъл извежда необходимостта от още финансиране. Нужни са действия, които да улеснят набирането на средства на ранен етап, защо не и посредством краудфъндинг, така че да се разгърне сред физическите лица, а хората на улицата да знаят, че могат да инвестират средства в тази сфера – през пазара, през съществуващия BEAM пазар на БФБ, пояснява тя.
Трябва да създадем кохорта от успешни примери, искаме да се напаснем със съществуващата екосистема. Сътрудничим си с други акселератори и с местната общност на рисковите и дялови инвеститори. Искаме да сме убедени, че малките компании ще получат нужния им бизнес съвет, че имат достъп до ментори и вземайки правилни решения, ще растат и навлизат на нови пазари, да набират средства и после да споделят с други тези истории на следващите предприемачи, да се превърнат в ментори, а дори и в инвеститори. Много е важно за страната да има тези големи цели на успех и да се тръби за това – за възможността да се развива бизнес идея и че това е възможно, казва Несъл в интервюто.
Надявам се да създадем успешни компании, а тези шест, които подбрахме сега, да споделят своя опит нататък. Освен това ще се възползват и от досега им до 360 компании, с които вече разполагаме в нашата венчър система, като се сдобият с информация, наставления и обмяна на опит, каза събеседникът.
В сравнение със страните, в които оперира ЕБВР - от Полша и Прибалтика до Централна Азия, България е доста напреднала. Изглежда много добре спрямо други пазари, каза Несъл. Програмата осигурява достъп до повече съвети и експертиза. Нужни са повече акселератори и програми, консултиращи компаниите как да успеят, какво им е нужно за успеха. И в тази посока може да допринесем със "Стар Венчър" така, че да има истории на успеха, успешни предприемачи, които да станат ментори на следващото поколение от предприемачи, допълни тя.