IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Колко ще ни струва еврото?

Статистиката казва, че смяната на валутата не засилва инфлацията. Потребителите от Германия до Гърция твърдят обратното. И едните, и другите са прави

18:18 | 06.04.19 г. 28
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

СТАТИСТИКАТА Е ПРАВА, че във всички досегашни примери за въвеждане на еврото - от големия му дебют през 2002 г. до Литва през 2015 г. – този процес няма забележим ефект върху инфлацията. Но и потребителите са прави да забелязват удара върху портфейла си.

Противоречието има всъщност съвсем просто обяснение: значимите поскъпвания засягат само определени сектори и стоки, без да могат съществено да променят показателите при голямата потребителска кошница, разглеждана от статистиката. Но в същото време става дума за ежедневно ползвани стоки и услуги, и то от онези, при които промяната в цената е най-забележима.

В механизмите на поскъпването няма нищо загадъчно. Най-важният от тях е закръглянето на цените в новата валута, така че да изглеждат атрактивни.

Ако в Словакия, да речем, един хляб е струвал 49.99 крони преди промяната, след нея той би трябвало да е 1,66 евро - една не съвсем „търговска“ цена. За да постигнат пак същата „атрактивност“, търговците го увеличават до 1,99 евро. На теория закръгляването би трябвало да работи и в двете посоки – някои неща да поскъпнат, други – да поевтинеят малко. В практиката обаче няма случай на закръгляване надолу.

Има и още два фактора. Първо, преходът към евро носи определени разходи за търговците, които те като цяло (твърди проучване на Deutsche Bundesbank) са склонни да прехвърлят направо към клиентите си. И второ, смяната на валутата води до т. нар. „феномен на рационалното невнимание“ – принудени постоянно да пресмятат наум цените, повечето хора в един момент съзнателно престават да обръщат внимание на промените, дори когато са в тяхна вреда. 

КОИ ЦЕНИ ТРЪГВАТ НАГОРЕ ПРИ ЕВРОТО? Преди десетина години двама икономисти от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, Феликс Хюфнер и Изабел Коске, анализираха всички достъпни данни, за да отговорят на този въпрос преди въвеждането на еврото в Словакия. „Може да се очаква, че промяната на валутата ще доведе до значително повишаване на цените в множество сектори, особено забележимо в онези, свързани с развлеченията", предупредиха тогава те. Ефектът върху цялостната измервана инфлация (според т. нар. Хармонизиран индекс на потребителските цени, или HICP), не е голям – Хюфнер и Коске го оцениха на не повече от 0,32%. Но той е много забележим, защото става дума за стоки от ежедневна необходимост: кафето, цигарите, вестникът. Неслучайно швейцарският икономист Ханс Волфганг Брахингер измисли т. нар. „индекс на възприеманата инфлация“ и показа, че според възприятията на потребителите в Германия инфлационният ефект от еврото е бил четири пъти по-голям, отколкото го измерва статистиката.

Всички проучвания по темата показват най-сериозно поскъпване в издателския бизнес, ресторантьорството, във фризьорските салони и билетите за кино. Хотелските стаи, ваканционните пакети и пътуванията също рязко тръгват нагоре. Всъщност ефектът е най-силен за хората със средни и по-високи доходи, които харчат повече за развлечения.

Дори и в Литва, която прие еврото в края на дефлационен цикъл с рекордно ниски лихви, пак се забеляза подобно поскъпване. Евростат отчете най-видими корекции в цените в кафенетата, фризьорските салони, жилищните наеми и домашните ремонти.

РАЗБИРА СЕ, ЕВРОТО НОСИ И ЕФЕКТИ в обратната посока. Влизането в еврозоната теоретично може да доведе до намаляване на лихвите по кредитите и до отпадане на част от рисковата премия при облигациите. Националната банка на Литва пресметна, че само в първата година ползите за гражданите от по-ниските лихви са надхвърлили 40 милиона евро, плюс още 18 милиона, спестени заради отпадането на трансферни и обменни такси. Последното е особено важно за България, където паричните преводи от диаспората в чужбина са основен икономически фактор. От друга страна, първият от тези ефекти може да бъде неутрализиран от започналото общо повишаване на лихвите в световен мащаб. Колкото до диаспората, съществена част от трансферите към България идва от нееврови страни, като САЩ, Канада и Великобритания.  

ОСВЕН ТОВА ДОСТЪПЪТ до по-евтини пари крие и рискове. Той може доста да разхлаби финансовата дисциплина на българските правителства, а примерът на Гърция и другите южноевропейски държави в това отношение е твърде красноречив. Както казваше Алън Грийнспан, при създаването на еврозоната всички решиха, че Югът ще се държи като Севера, че италианците ще започнат да харчат като германци. Това не се случи.

В този смисъл забавянето на процедурата по българското членство не е непременно нещо лошо. Може би дори е за добро. Единственият проблем е, че то бе направено с цената на заобикаляне на правилата. На поставяне на нерегламентирани никъде условия, само в неофициални и устни преговори. И на разчитане на добрата воля на българското правителство. За момента тя е факт. Но следващите няколко години могат да я подложат на много изпитания.

 

КОНСТАНТИН ТОМОВ, главен редактор на Investor DIGEST. Материалът е публикуван в списанието, брой 8, 2019

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:06 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

28
rate up comment 17 rate down comment 10
melon
преди 5 години
Хубава статия, изводът е няма НИКАКЪВ смисъл от въвеждането на еврото за нормалните хора. Бях в Гърция преди да го въведат и след.... разликата беше гадна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 8 rate down comment 11
melon
преди 5 години
Хубава статия, изводът е няма НИКАКЪВ смисъл от въвеждането на еврото за нормалните хора. Бях в Гърция преди да го въведат и след.... разликата беше гадна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 23 rate down comment 13
michaelis12
преди 5 години
не се хаби с плюсовете щот са щи обърна веднага палачинката ей соппол, ше бъде въведена рублата за разщания на майкка ти на околовръстното само, НИЕ ОСТААМЕ С ЛЕВА !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 25 rate down comment 16
michaelis12
преди 5 години
За или против еврото в България, Костадин Костадиновhttps://***.youtube.com/watch?v=iYjtVwC50YI-------------------------------------------------------------------------------мдаааа както винаги българския лупериат с платените *** лобират за еврото, но мисля вече им казах, че ше почешат коня за гривата щот не зависи от нас хвала на Бога за което и Бат Коце ше им обясни на маймунните като penman тъппака защо кое и не требе .....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 23 rate down comment 24
penman
преди 5 години
Разумен коментар, а не като на кратуните, които са много активни във форума и би им се искало да въведем рублата!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 16 rate down comment 23
Sakamano
преди 5 години
А ти какво знаеш за тези "тайни документи и статистики"? И ако наистина имаш информация за подобни взривоопасни материали, как така са те оставили да ги коментираш свободно по сайтовете? С това сте ми смешни конспираторите - смятате, че живеете в един тотално контролиран свят, но все пак не толкова контролиран, че властите да ви пречат свободно да разисквате теориите си.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 17 rate down comment 32
Sandy
преди 5 години
ЕС и еврото стоят зле и по зле може да става, щот 90% от управниците в ЕС са природно закодирани ***, които залагат на постоянно ниски лихви и масово отпускате на кредити за хора и бизнес, което щяло да води до растеж на икономиките. Да, ама тва не е Япония с японците, на които мисленето, възпитанието, морала и честта са на светлинни години от всички останали хора на планетата! В Европа тоя модел не върви, не е годен за прилагане. В Европа този модел ще доведе до временен растеж, примерно десетина години напред, през който ще се оформят всякви огромни балони, които след това ще доведат до нечувани по размери спадове, сривове и кризи. Стигаме пак до колелото, което се върти, то не е стопирано само горе да стои. Това безконтролно печатане на пари и трупане на дългове, ще им изяде главите на всички. Скоро ще сме свидетели на тотален срив в потреблението, цените на имотите, колапс в икономиките. Големите риби в ЕС или са много прости хора, които не знаят кво точно да правят, затова се чувстват безсилни или някой ги притиска да прилагат политики на унищожение на една голяма част от населението на планетата, включително и пълно затриване на някои предварително набелязани държави. Великите сили знаят, че отдавна са стигнали пределите си на растежи и сега дълго ще летят само надолу, затова погледите им са насочени към Трета световна война. Да, ама знаят и друго, това че няма да има победители, затова залагат на търговски, валутни и други войни, които още повече влошават положението, но засега само това им е останало като опция.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 16 rate down comment 26
Sandy
преди 5 години
Всеки, който е наясно с реалното състояние на държавата в момента и това, което предстои да се случи в нея, а не това, което политиците ни представят, знае добре, че евро и Шенген няма да има НИКОГА. Нито при това правителство, нито при следващите! Ако някой от вас вярва на това, което говорят политиците ни, това означава, че е наивен човек, лесно манипулируем, човек който не прави собствени анализи, преценки и стои много далеч от действителността. Мога да изброя и други негативни качества, но не искам да обидя някой, щот хората сме чувствителни, лесно се засягаме и ни е прекалено голямо егото. Малцина сме хората тук, които твърдо заявяват под всяка подобна статия, че евро и Еврозона няма да има НИКОГА, което показва, че хора дори и на високи постове, като настоящи или бивши икономисти, финансисти, банкери нямат достъп до важни документи и статистики и заемат някво работно място и стоят там, колкото да получават някви доходи. Със сигурност ще има и такива, които знаят, но си мълчат и траят, страх ги е за работното им място, което автоматично ги прави жалки хора.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 9 rate down comment 16
zelka007
преди 5 години
ами аз само факти изреждам в коментара ... последното изречение е по-скоро констатация на цитираното :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 14 rate down comment 16
majnata
преди 5 години
Е, супер си баце , с тия разсъждения си наистина само за киселото зеле ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още