IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ръстът в туризма подобрява перспективите за млечния сектор в България

В момента основен риск за стопаните са рязко растящите цени на фуражите и енергоносителите, отчита USDA

12:12 | 28.10.21 г.
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;Chris Ratcliffe/Bloomberg</em></p>

Снимка: Chris Ratcliffe/Bloomberg

Освен това расте търсенето на директни доставки от малки стопанства на млечни продукти поради стремежа към здравословен начин на живот.

Броят на млечните крави се увеличава общо с  5,9% на годишна база.

Най-малките стопанства (с 1-2 крави) все още са 67% от общия брой млечни ферми в България, но те отглеждат само 6% от млекодайните животни в страната.

Индустриалните ферми с над 100 животни остават стабилни и инвестират в продуктивност и технологии. Средните ферми с поне 50 крави са 7% от млечните стопанства и държат 59% от поголовието млечни крави.

Средният брой крави за ферма леко намалява от 15,6 през 2019 г. на 14,1 през 2020 г.

Стадото от месодайни животни расте до 140 000 глави и представлява 38% от едрия рогат добитък. Този ръст се дължи и на отказа на някои фермери от производство на мляко, които регистрират животните като месодайни.

Анализаторите очакват поголовието от млечни крави да се възстановява през 2021 и 2022 г. благодарение на по-стабилното състояние на здравето на животните, изкупните цени и нарастване на стадото. Очаква се млеконадоят да расте равномерно, особено в големите ферми. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:21 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още