IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Пред еврозоната има пропаст, която не може да се премине на малки крачки

Приспани от привидното спокойствие, политиците поставят на карта бъдещето на еврото

16:31 | 28.04.12 г. 14
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Пред еврозоната има пропаст, която не може да се премине на малки крачки

Вече трета година Европа се тресе от остра криза, която засенчи колапса на финансовата система след краха на инвестиционната банка Lehman Brothers. При фалита на банката политиците, а и банкерите от еврозоната погледнаха някак надменно на проблемите и с нескрито задоволство яростно разкритикуваха икономическия модел на САЩ.

Между 2009 и 2012 година обаче същите тези политици и банкери изпиха няколко дози горчиви хапове – оказа се, че проблемите на еврозоната не отстъпват на онези в САЩ, а в доста отношения дори ги засенчват с огромните си размери.

2008 и 2009 година ще останат в историята на американските финанси като най-щедрите от страна на Федералния резерв, който буквално наводни финансовата система с евтини пари – политика, която също бе критикувана от консервативните управители на Европейската централна банка.

Ще оцелее ли еврозоната?

Да, но не в сегашния си формат
Да, проблемите ще отшумят
Не
Не мога да преценя
Общо 1472 гласа
В разгара на кризата те дори си позволиха да увеличат лихвения процент в еврозоната. Това се оказа скъпа грешка, която изправи банките от Стария континент на ръба.

Силно критикувана в Европа, политиката на САЩ за национализация на банки, икономически стимули и наливане на евтини пари изведе страната обратно на пътя на растежа.

След по-малко от година в рецесия, вече няколко поредни месеца безработицата в САЩ пада, а икономическите данни вдъхват толкова увереност, че от Фед са достатъчно спокойни, за да се обявят твърдо (доколкото това е възможно с езика на централните банкери) срещу нови стимули за финансовия сектор.

В еврозоната ситуацията е коренно различна – след над 1 трлн. евро, раздадени като евтини кредити на банките само в рамките на няколко месеца, разговорите за нови стимули отново набират сила. При това на фона на вече три спасени с кризисни кредити страни от еврозоната и рекордна за валутния съюз безработица.

Последният случай, когато еврозоната беше на ръба, бе около второто спасяване на Гърция. Тогава финансовите министри и правителствените лидери заседаваха трескаво, като в крайна сметка приеха план за някакви промени. С утихването на напрежението обаче ентусиазмът сякаш се изпари – ключовите реформи започнаха да се бавят и политиците го удариха само на реторика.

Такъв е случаят както с Ангела Меркел, така и с борещия се със зъби и нокти за изплъзващия му се президентски стол Никола Саркози.

Странното в случая е, че пазарите вече настояват за своето и поставят под натиск първата по-голяма държава от еврозоната – Испания. Политиците обаче изглеждат като упоени – няма ги вече кризисните срещи, няма ги обещанията за промени.

В тази ситуация еврозоната започва да ври – от една страна е натискът в Испания и Португалия срещу мерките за икономии, от друга – моралният риск двете страни умишлено да поискат помощи по начина, по който го направи Гърция.

Всичко това поставя бъдещето на еврото на карта, макар валутният пазар да не показва подобен страх. Въпреки огромните проблеми на еврозоната, еврото остава в границите 1,30-1,33 срещу долара, без някакъв сериозен импулс към поевтиняване.

До момента единната валута се дължи на два основни фактора – Германия и решимостта на политиците. Със сигурност немската държава ще я има и след еврозоната, при това по всяка вероятност – все така силна.

Решимостта на политиците обаче е нещо съвсем различно, защото всички те преследват краткосрочния си интерес за запазване на кокала. Това е в основата на краткосрочните решения и малките стъпки, които виждаме вече трета година.

Докога ще продължава така – не е ясно. Ясно е обаче, че огромната пропаст пред еврозоната няма да може да се прескочи с малки стъпки. Ще трябва решителност, а докато такава липсва, не може да има увереност в бъдещето на еврото.

Каква е вашата позиция за бъдещето на еврозоната? Ще устои ли тя на ударите на пазарите или ще се разпадне и ще остане само в учебниците по политика и икономика?

Изпратете ни вашата позиция и аргументи – в обем между 300 и 500 думи, а ние ще ви дадем трибуна. Текстовете може да изпращате на редакционния адрес – info@investor.bg. Очакваме ви!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:41 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

14
rate up comment 1 rate down comment 0
lozkhris
преди 12 години
Еврото се крепи само на олигофрениите не германците/ и supertrader е абсолютно прав/, а тях ги подкрепят американците.Докато Гемрания не кандиса на малко по-висока инфлация за определен период от време и не позволи на еврото да поевтинее - нищо няма да се промени. Стагнацията в еврозоната вече е достигнала чудовищни размери, но Германия продължава упорито като тъща да опява едно и също-бюджет, рестрикции...А Стефани Фландърс написа в BBC 'It's the growth, stupid". Точно така е - без растеж и с бюджетни рестрикции се стига до 1933 година, когато си спомняме кой дойде на власт в Германия.А тогава Германия беше на бюджетен излишък, огромна безработица и блокирана икономика.Spain,looks familiar, right?Там безаботицата е 25%.Какво ще стане като си свали дефицита под 3% БВП?Да не би изведнъж да цъфне? И не е ли по-добре вместо да отваря фабрики в Китай като тъпоумните американци,Германия да вземе да консумира малко повече испанска стока напр? Изобщо европейска...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 5 rate down comment 5
Иван Митев
преди 12 години
Здравейте ThrownInTheMusic,Държавните дългове са последица от непригодно държавно финансово управление.За да се премахне кризата е потребно да се прекрати причината, която я създава.С поздрави,Иван Митев
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 1 rate down comment 0
ThrownInTheMusic
преди 12 години
1)"Проблема на Европа са дълговете и високата им доходност" -ДА2) "проблемите на Европа са бюрокрацията, застаряващото население и ЕС. " - ДА,,но между 1) и 2) не е ли по-актуален проблемът, че Еврозоната като цяло е все по-малко конкурентноспособна на световния пазар? "бюрокрацията, застаряващото население" допринасят за това, тъй като няма гъвкавост на пазара на работната сила.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 5 rate down comment 0
george_tn
преди 12 години
проблемите на Европа са бюрокрацията, застаряващото население и ЕС.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 7 rate down comment 1
tinchev
преди 12 години
На всички може да им се иска Еврозоната и ЕС да оцелеят, но огромната бюрокрация, налагането на модела на социалната държава (да не кажа социалистическата), в която "лошите" богати трябва да се наказват за сметка на "онеправданите" бедни, а също така и икономиката и банковата система изкривяващи пазара поради дотации или финансиране чрез средствата на данъкоплатците (в собствена тяхна вреда), рано или късно ще доведат до срив - първо на еврото като валута, а вероятно дългосрочно и на съюза. За някои това, което казвам, може да е глупост, но да не забравяме, че вавилонската, римската и други империи също са считали себе си за вечни и неуязвими...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 3 rate down comment 0
forum_rookie
преди 12 години
Уважаеми supertrader, не знам какво точно имаш предвид, пишейки "дефлация при дълготрайните стоки", но ако имаш предвид цените на недвижимостите, случващото се напоследък не е дефлация, а изпускане на въздуха от един невероятно много надут балон. Според НСИ (http://***.nsi.bg/otrasal.php?otr=20&a1=583&a2=626&a3=627) един кв. м. жилище в София през -вото тримесечие на 1998 г. е струвал 488,92 лв., а през -вото тримесечие на 2012 г. - 1465,33 лв. Натрупаната инфлация (пресмятаме я като сложна лихва) за тези 12 г. е около 110% (http://***.nsi.bg/otrasal.php?otr=14). Т.е. ако жилищата са следвали средно пресметната инфлация, сега един кв. м. жилище в София би струвал (средно) 1026.73 лв. Във формирането на инфлационния индекс за периода обаче участва и самото гигантско поскъпване на жилищата. Т.е., ако жилищата не бяха поскъпвали така бясно благодарение на безумната алчност на банките, инфлацията за периода щеше да е по-ниска от 110% и щяхме да получим по-малко от 1026.73 лв. за кв. м.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 3 rate down comment 0
supertrader
преди 12 години
Инфлацията на дребно , на цените на стоките за ежедновно потребление е нездравословна когато се разминава с инфлацията при дълготрайните стоки.При тях имаме дефлация и това е сигурен признак за икономическа депресия - резултата е високото ниво на безработица , скапващата се икономика се дължи на това. Вече продължава в такъв времеви интервал , че съмнението че е умишлено е съвсем основателно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 3 rate down comment 0
dean.jordanov
преди 12 години
Аз лично мисля, че инфлацията я има и то в огромни пропорции. И спиралата в момента, генерира инфлация и скоро, ще има признаци за хипер-такава. Защо синдикатите в Германия изкат увеличение на заплатите, въпреки че германците са най-добре платените граждани на ЕС. Утре даже тръгват всеобщи стачки. Явно колкото и да е са високи пак не им стигат. А иначе на на локално ниво ние сами виждаме инфлацията с еврото. Цените ни постоянно скачат. Мерси за такъв стимул.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 3 rate down comment 10
Иван Митев
преди 12 години
Здравейте supertrader,Ваше право е да мислите, че Няма значение дали парите , ще са от злато , хартия , дърво или от кал.Вие сте прав дотолкова, че това няма пряко значение за някои участници в стопанския живот, но грешите, че същото няма смисъл за полезен начин на държавно финансово управление (ДФУ).Ако ДФУ не отчита разлики между качества на Незлатни спрямо Златни пари и се запазва стария, от време със Златни пари начин на ДФУ се създават условия за развитие на диспропорции и (след достатъчно време) криза.Предпоставката за тези процеси е, че стария начин на ДФУ е НЕПРИГОДЕН за стопанство с по-новите Незлатни пари.Вие пишете, че Проблема на Европа са дълговете .Да, днес държавни дългове има, но е полезно да се знае, че те са пряка последица от НЕПРИГОДНО за евро ДФУ.Истината за тази особено важна причина за криза все още не е публична.Нима, ако испанското правителство знаеше за сегашната своя финансова грешка - Испания ще има дълг?С поздрави,Иван Митев
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 6 rate down comment 0
supertrader
преди 12 години
Проблема на Европа са дълговете и високата им доходност , тази доходност блокира кредитирането - парите се наливат в пирамиди наречени - ДЦК.Та и на всичко отгоре се работи по забанянето на строителството на пирамидите - така иска фараонката Меркел..Сега трябва да чакаме пирамидите да рухнат и всичко ще си отиде на мястото.Няма да има висока доходност за парите вложени в пирамиди и те ще почнат да се въртят в икономиката..ще има пари и за друго освен за храна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още