IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Какво значи за българската икономика отслабването на лева спрямо долара

Подобни значителни движения са необичайни за валутните пазари и се срещат сравнително рядко, смятат експерти

08:21 | 12.03.15 г. 86
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Какво значи за българската икономика отслабването на лева спрямо долара

Промишлеността ще получи тласък, но потребителите ще се окажат под по-силен натиск вследствие на спада на курса на лева спрямо долара.

Около тази теза се обединиха анкетирани от Investor.bg икономически анализатори, които коментираха влиянието на резките изменения на валутните пазари в последните месеци. Към момента един долар се търгува за приблизително 1,85 лева спрямо 1,43 лева в началото на 2014 г. Равнището е най-високото от април 2003 г. насам. 

Графика 1: Движение на USD/BGN (януари 2014 - март 2015 г.)

Как ще отрази на българската икономика спадът на курса на лева спрямо долара до 12-годишно дъно?

"Износът на България за страни, които се определят като "доларови икономики", ще получи предимство от по-евтиния курс. Такъв пример е Турция, която е важен търговски партньор за България, но ефектът ще се намали и от силното поевтиняване на местната валута", смята Цветослав Цачев, ръководител "Анализи" в ЕЛАНА Трейдинг.

По думите на експерта по отношение на износа за Европейския съюз (ЕС) може да очакваме, че българските предприятия, доставчици на европейски фирми, ще получат повече поръчки, защото износът от еврозоната ще расте по-силно.

Сходно мнение споделя и икономистът Иван Митев, според когото при цена в долари ситуацията помага за износителите на стоки и услуги, но вреди за вносители и работещи с вносни суровини. "Съвсем скоро ще сме свидетели как правителството ще отчете постигнат по-голям износ, а потребителите ще са със завишени трудности", коментира той.

Добра новина за българската икономика ли е спадът на курса на лева спрямо долара?

Да, защото ще повиши износа и ще стимулира икономическия растеж
Няма особено значение, защото най-големият ни външен пазар е ЕС
Не, защото ще оскъпи вносните стоки
Общо 1961 гласа

Важен фактор несъмнено се оказва и петролът, стойността на който продължава да отчита рекордни дъна. Според икономиста от Института за пазарна икономика (ИПИ) Явор Алексиев ако цените на "черното злато" останат ниски – под 70 долара за барел средногодишно, негативният ефект от ниския курс на еврото ще остане ограничен.

"Разбира се, разходите на потребителите за някои вносни стоки ще се увеличат, но основната заплаха е именно поскъпването на суровия петрол в комбинация със силен долар – това би било истински шок за слабите икономики на България и ЕС. Инфлацията, която подобно стечение на обстоятелствата може да генерира, не е от типа, който ЕЦБ търси, тъй като ще е свързана с увеличаващи се разходи за производство, безработица и загуба на конкурентоспособност", отбелязва той. 

Последна актуализация: 12:07 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

25
rate up comment 17 rate down comment 0
nobel
преди 9 години
А си имаме и чудесен пример какво се случва с една икономика, която разчита изцяло на вноса. Вносът на Гърция е 3 ПЪТИ по голям от износа. Значи тия тряа да са страшно добре.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 5 rate down comment 7
michaelis
преди 9 години
тва са основни принципи в търговията бе не говоря за икономиката. Първо като сме *** и не можем да си позволим нищо, то тряя да свършим първо НЕЩО да направим някой лев и ПОСЛЕ да си харчим паририте. В УНСС на кво учат? Първо си харчете това, което нямате и после бачкайте или може и да не бачкате ? Тва някви new priciples of ameircan economics ще да са аз няям друго обяснение ......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 14 rate down comment 2
korker
преди 9 години
Не съм казал че Германия не разчита на износа, напротив.Казах, че за разлика от нас Германия не разчита само и единствено на износа. Там хората първо прохождат на местния пазар, защото имат развито местно потребление. А при нас директно се прескача етапа с местния пазар и има много нови фирми които са принудени директно да се опитват да пробиват на външния пазар, просто защото местния ни пазар е мизерен.Това е разликата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 7 rate down comment 4
nobel
преди 9 години
Ако германците престанат да изнасят дали пак ще имат "стабилно и силно вътрешно потребление". И ако да - защо им е изобщо да се пънат да изнасят. Само хабят суровини и труд. Тия сигурно са луди.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 9 rate down comment 7
michaelis
преди 9 години
what ? Германия не разчита на износа така ли ? Е защо са еврото е в канала ?!? Ми за да не се наводняваме с китайски стоки ве, а с германски !!! Япония на кво разчита, Китай на кво разчита? Как са станали такива ? Ми с яко бачкане като волове и яко износ бре, от де иначе пари за нещо ако само потребление като Сашш ? Те само си печатат и ги боли шапката защото все още е световен резерв долара, ама като свърши и тоя филм ?!? Ти да не мислиш, че някой ше ни рани ей така без да бачкаме и да изнасяме ?? ..... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 17 rate down comment 9
korker
преди 9 години
Хайде без обиди.Валутата ни не е слаба, ние сме във валутен борд, вързани сме за еврото. Това че еврото е слабо защото пуснаха печатницата е друга тема. Ние имаме стабилитет и силен лев, имаме и износ, защото все го развиваме, но това което нямаме е потреблението. Защото никой не се опитва да го развива и стимулира, компаниите ни все за износ мислят, защото тук на нашия пазар търсенето е слабо и неплатежоспособно. Хайде отречи че не е така?А разликата с Германия, която изнася, е че там си имат стабилно и силно вътрешно потребление. Компаниите им наистина изнасят много, но не разчитат само и единствено на износа, както е у нас.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 17 rate down comment 4
nobel
преди 9 години
*** те и американците са прости. В Украйна трябваше, вместо да правят простотии просто да изпратят двама трима от нашите специалисти от УНСС под прикритие. До сега щяха да са се справили без капка кръв.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 7 rate down comment 6
michaelis
преди 9 години
и не да се развива потребление и консуматорство, а именно обратното производство и износ. Ако на тва ви учат в УНСС не ми е чудно, че държавата е кретенясала и и продават собствения ток. Аз нит съм икономист нит финансист, но то треа си мега *** да внасяш при положение, че валутата ти е слаба и обратното. ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 6 rate down comment 8
michaelis
преди 9 години
С кво ше внасяш бе пищоль кат ти е слаба валутата за тва са и толко прости в УНСС кенефите, като криви гръцки краставици. Те за заеми говорят пари немало щели сме да фалираме според Пожарникара той ше внася ами внасяй купи си АйСифоня на 3 бонбона или Nike за 500 леа и им вземи и акциза и ДДс и да станат 800 леа и т.н.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 7 rate down comment 7
michaelis
преди 9 години
Питай управата от къде взима заеми и в какво, аз съм пас нали тука го тръбяха дали да взимаме дали не и беше в май в долари от МВФ, но няма значение как и да е да потъва там Българията ич ме не е еня не мога да се ядосвам аз ... черта и тва е
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още