IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Източна Европа използва дълговата криза, за да отложи приемането на еврото

Чехия, Унгария и Полша преразглеждат сроковете за приемане на еврото, пише Bloomberg

14:42 | 11.03.11 г. 5
Автор - снимка
Създател
Източна Европа използва дълговата криза, за да отложи приемането на еврото

Дълговата криза в еврозоната дава на Полша, Чехия и Унгария добро извинение да отложат приемането на еврото, пише Bloomberg.

Трите страни забавят изпълнението на критериите за приемане на еврото, докато правителствата в Западна Европа се опитват да се справят с дълговата криза, която през май миналата година почти успя да унищожи единната европейска валута.

Правителства от Варшава до Будапеща са все по-малко склонни да въвеждат стриктните фискални политики, предложени от европейските лидери в Брюксел като средство за предотвратяване на нови кризи. Седем от 10-те бивши комунистически страни, които бяха приети в Европейския съюз след май 2004 г., все още не са въвели единната европейска валута.

„Кризата е удобно извинение и може да им послужи като претекст за отлагане на приемането на някои от мерките за съкращаване на бюджетните дефицити и извършването на структурни реформи“, казва Найджъл Рендъл, икономист на RBC Capital Markets в Лондон. „Това са добри новини и за някои страни, които са настроени по- скептично към еврото.“

Германският канцлер Ангела Меркел приканва европейските лидери да ограничат дълговете и бюджетните си дефицити и да подкрепят конкурентоспособността в замяна на германското обещание за финансова подкрепа за излизане от дълговата криза.

Това, което предизвиква опасения сред някои източноевропейски правителства, е, че новите правила могат да ги принудят да ограничат бюджетните си разходи и да реформират социалното си осигуряване по-рано, отколкото са планирали.

Изпълнението на критериите за въвеждане на еврото за максимално допустим бюджетен дефицит и инфлация може да понижи доходността по облигациите на източноевропейските страни.

Въпреки това, като следствие от дълговата криза, доходността на някои източноевропейски облигации сега е значително по-ниска от тази по дълговете на страни от периферията на еврозоната.

„Без да имаме фиксиран график за приемането на Чехия, Полша и Унгария в еврозоната, вече не може да залагаме, че доходността по облигациите им със сигурност ще се понижава“, казва Жан-Доминик Бутикофер, управляващ облигации за 1 млрд. долара в Union Bancaire Privee в Цюрих.

Доходността по 10-годишните чешки облигации е 3,97% спрямо 3,25% за еквивалентните германски бонове. Доходността по 10-годишните полски облигации е 6,29%, а тази на унгарските е 7,49%. За сравнение, доходността по 10-годишния гръцки дълг достига 12,4%, а доходността по португалския дълг е 7,31%

По време на глобалната кредитна криза в периода 2008 г. - 2009 г. някои източноевропейски лидери лобираха пред западните правителства за по-бързо приемане на еврото, тъй като инвеститорите масово напускаха смятаните за по-рискови източноевропейски пазари. Сега политиците в Чехия, Унгария и Полша преразглеждат сроковете за приемане на еврото, тъй като по-гъвкавите валутни курсове позволиха на икономиките им да се справят с глобалната рецесия по-добре от някои западни страни. Полша беше единствената страна в ЕС, която през 2009 г. избегна рецесия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:13 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 34 rate down comment 8
FINTA
преди 13 години
А и на такива твърдения като твоите ме е най-яд. Дянков ти бил замразил заплатите. Да, *** само на бюджетната сфера. Или и тиси от тия дето чакаш на държавата. *** работи на частник. Там нали не ти определя заплатата Дянков. *** малко ще се наложи да си поразмърдаш ГЗ за да ги заслужиш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 34 rate down comment 8
FINTA
преди 13 години
В условията на валутен борд разликата дали е евро или лева е никаква. Така че какво сте замрънкали. Натискат се за еврото, щото нашите нещасни левчета са адски надценени и ако нещо стане и борда падне, долара ще отиде на къмто 5-6 лева. Сега изясни ли ви се картинката защо се натискаме за еврото?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 32 rate down comment 12
bgf
преди 13 години
Не е вярно това твърдение! Днес само България от Източна Европа се натиска за валутата - ЕВРО. Единствено българският финансов министър, Дянков, от две години "замрази" заплатите, пенсиите, помощите за отглеждане на деца, инвалидни добавки и т.н., с единствената идея да избие колкото може повече българи и да може само той и работодателите му да влязат в "Шенген" и единствени от Източна Европа да ползват Европейската валута - ЕВРО !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 33 rate down comment 8
troika
преди 13 години
Къде се натискаме с тези бюджетни ограничения не разбирам. Всъщност бюджетен дефицит + намаляване на администрацията би било хубаво нещо.И това евро за какво ни е? Хората в Чехия, Полша и Унгария дали са ***, че не го искат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 34 rate down comment 8
aristotel
преди 13 години
И какво като въведем еврото. И в злато да ни заплащат то това означава, че пак правителството и гръговете от фирми ще го ОТКРАДНАТ.В България НЯМА средна класа има само - БОГАТИ-БЕДНИ и Държавни служители (защитавани от държавата и от ПРОФАНсаюза)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още