IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Уроците от Германия

Днес Германия има балансиран бюджет, докато повечето страни от еврозоната имат дефицити, които са по-високи от германския преди 10 години

09:03 | 22.03.13 г. 22
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Берлин. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Берлин. Снимка: Ройтерс

От една страна ограничаването на заплатите се оказа ключово за прилагането на тази стратегия, въпреки че правителството не можеше да наложи подобна мярка директно. На практика устойчиво високата безработица принуди работниците да приемат по-ниски заплати и по-продължително работно време. В същото време доходите в преживяващите период на кредитен бум страни от периферията на еврозоната продължаваха да нарастват с по 2% - 3% на година.

От друга страна, въпреки че германското правителство наистина предприе важни реформи на трудовия пазар преди около десетилетие, тези мерки нямаха особено изразен ефект върху производителността. Всички налични данни говорят за това, че през последното десетилетие Германия е имала един от най-ниските темпове на нарастване на продуктивността на Стария континент.

Това не е учудващо като се вземе под внимание липсата на каквито и да е реформи в сектора на услугите, който е един от най-регулираните в Европа. Все пак производителността в индустриалния сектор донякъде се повиши отчасти заради ожесточената международна конкуренция. Дори в Германия обаче секторът на услугите остава два пъти по-голям от индустриалния.

Ето защо именно фундаментални реформи в сектора на услугите можеха да генерират истински ръст на производителността на германската икономика. Това обаче не се случи дори през 2003 г., тъй като вниманието на всички беше насочено към усилията за повишаване на международната конкурентоспособност и производството.

Въпреки това германският модел крие и някои полезни уроци за изпитващите затруднения страни от периферията на еврозоната. Дългосрочната фискална консолидация изисква на първо място ограничаване на разходите.

С течение на времето реформата на трудовия пазар може чувствително да понижи безработицата. Основното предизвикателство за страни като Италия и Испания обаче остава конкурентоспособността. Периферията на еврозоната може да се върне към растеж единствено ако успее да увеличи износа си.

Заплатите вече падат под тежестта на изключително високите нива на безработица. Това обаче е най-болезненият изход от ситуацията и той води до социална и политическа нестабилност. Един много по-добър начин за ограничаване на трудовите разходи е повишаването на производителността и в това отношение Германия не е пример за подражание.

За щастие обаче някои страни от периферията на еврозоната са принудени от кредиторите си да предприемат драстични реформи не само на трудовите си пазари, но и в сектора на услугите. Тези реформи са основната причина за оптимизъм. С течение на времето те ще доведат до ръст на производителността и гъвкавост, а страните, които ги приложат напълно, ще се окажат значително по-конкурентоспособни.

От друга страна тези, които не направят това (Италия изглежда е поела в тази посока), ще се окажат заклещени в капана на анемичния растеж за дълго време.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:23 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

10
rate up comment 2 rate down comment 0
george_tn
преди 11 години
Германия ще излезе от еврото само когато и последната по-неконкурентна от нея "държава" напусне ЕЗ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 6 rate down comment 1
daa
преди 11 години
Кризата никога няма да отмине защото Германия печели от нея 1 По-слабо евро зада има повече износ 2 Паричния поток който се влива в германски банки идващ от страните в рецесия 3 Разграбването на национални компани в в страните в рещесия Ще дайде момент във който Германия сама ще излезе от еврото и пак ще има много стабилно евро
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 0
Ricco
преди 11 години
Винаги, когато става въпрос за БВП, трябва да се има предвид, че БВП-то е силно манипулиран показател - 20-30% и повече! Ето едно образователно 16 минутно филмче по темата (за четящите - под плеъра го има и текста):http://***.peakprosperity.com/crashcourse/chapter-16-fuzzy-numbers
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 31 rate down comment 10
prectical
преди 11 години
Поредната уникално заблуждаваща статия.Всичко се дължи на световната политика имаща за цел да подпомага изключително богатите държави срещу развиващите се.ЕС не позволява,както и СТО да се въведе политика на протекционизъм с цел да на навлизат ГМО *** от страни като Великобритания и най-вече САЩ. Надали Германия щеше да е аут от кризата,ако всяка една държава защитаваше националният си интерес и не се допускат толкова лесно чуждите стоки.Ето поради тази причина бедни страни като България никога няма да се развиват.Ние сме само един пазар от 7 милиона души потребявашти европейски ГМО ***.Вместо да си отглеждаме качествени домати и краставици,ние внасяме турските и испанските инжектирани с тонове химикали.Още веднъж казвам,че световната политика е пълна глупост, подпомагащта богатите и силно развити страни
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 8 rate down comment 1
data
преди 11 години
Всичко това е чудесно в период на ръст , но не виждам как ще помогне в период на депресия
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 0
haqan
преди 11 години
намаляването на процент от разходите става ичрез ръст на брутния продукт в абсолютно число и задържане на разходите в абсолютно числое ако БВП ръст на година със 2% а разходите със 1% процент то за 5 г ще се стигне до намаляване на разходите процентно със 5 %
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 2
haqan
преди 11 години
ромяната в германските публични финанси беше извършена главно чрез понижаване на разходите. През 2003 г. общите правителствени разходи възлизаха на 48,5% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната, което беше над средното за еврозоната. През следващите 5 години обаче тези разходи бяха понижени с 5 процентни пункта.опити за сериозна манипулациявинаги когато се говори за на маляване на това число се визират намаляване на социалните разходи и програми и разходи за здравеопазванемога да викажа че миналата година съм бил германия и тя е по социална държава 10 пъти от българия
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 5
mick
преди 11 години
"Заплатите вече падат под тежестта на изключително високите нива на безработица. Това обаче е най-болезненият изход от ситуацията и той води до социална и политическа нестабилност. Един много по-добър начин за ограничаване на трудовите разходи е повишаването на производителността"Ако беше толкова лесно да се увеличава производителността/години трябват/.. а и даже да се увеличи, нали някой трябва да купува стоки? А безработицата е голяма.. значи няма голямо търсене.Има две решения - намаляване на заплатите, и второто - популистко - взимане на заеми, които да плащат следващите поколения.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 14 rate down comment 10
deant
преди 11 години
Уроците от Германия: Имайте ген за завладяване на света, след това убедете някой да налее милиони долари маршал във вашата икономика и се засилете да завладеете това което ви принадлежи по право , след това луната, марс, слънчевата система и после галактиката.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още