IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Най-големият проблем на Земята е населението, а не климатичните промени

Всички жители на Земята, включително и учените, избягват да говорят за най-големия й проблем - високата раждаемост

13:19 | 20.10.13 г. 41
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p style="text-align: justify;">
	До 2050 г. населението на Земята ще експлодира от сегашните 7 млрд. до 10 млрд. души, от които по 1,4 млрд. ще живеят в Индия и в Китай. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

До 2050 г. населението на Земята ще експлодира от сегашните 7 млрд. до 10 млрд. души, от които по 1,4 млрд. ще живеят в Индия и в Китай. Снимка: Ройтерс

Внимание: „Майката Земя не замени динозаврите, след като умряха“ в последното по рода си огромно изчезване на животински видове. Планетата Земя „просто продължи напред и се превърна в нещо съвсем различно“. На това обръща внимание носителят на Нобелова награда за физика Робърт Лафлин, цитиран в анализа на Пол Фарел, поместен на MarketWatch.com. Но какво от това, ще кажете вие. Това беше преди 65 млн. години, нали така?

Грешите. Днес хората са новите динозаври – следващият вид, обречен да изчезне, предупреждават 2 хил. учени от ООН. Скоро. Ние също сме причината за изчезването, дори ускоряваме процеса. Подписваме своята смъртна присъда. Не след милиони години, а през този век. Благодарение на нашата тайна любов към климатичните промени. Да, ние всички отричаме твърденията на науката.

Ето как Лафлин поставя нещата: „Хората вече предизвикаха шестия период на измиране на видове в историята на Земята“. Схванахте ли? Ние сме виновни. Ние предизвикваме изтребването на новите видове. Човешката раса е поела по пътя на самоунищожението. Не можем да обвиняваме американската конспирация на най-големите противници на науката за климата Big Oil, братята Кох, Министерството на търговията на САЩ и Конгреса. Виновни сме ние.

Продължаваме да харчим за газ, инвестираме спестяванията си за пенсии в акции на Exxon Mobil, продължаваме да раждаме все повече и повече деца, завинаги отричаме увеличаващата се разлика между вечния икономически растеж и увеличаващия се брой на бебетата, които ще консумират бързо намаляващите ресурси на планетата.

Хората са новите динозаври... дори сме отговорни за нашето собствено изчезване

Да, хората вече предизвикват шестото най-голямо изчезване на видове. И да, свидетели сме на този процес през този век. Защо? Разрешаваме грешните проблеми. Това правят дори двете хиляди учени на ООН. На всеки 5 или 6 години от 1988 г. насам те ни затрупват с обемни технически доклади.

Като хора, които би трябвало да разрешат проблема, армията на ООН от 2000 учени, посветени на климатичните проблеми, не се различава много от главния изпълнителен директор на Exxon Mobil Рекс Тилерсон. Той признава, че промените в климата са факт. Но той вярва, че те са просто „инженерен проблем, за който има инженерно решение“. Също като ООН и Тилерсон не вярва на тези „климатични модели, които предсказват размера на последиците“. Вместо това той вярва, че хората „ще се приспособят към покачването на морското равнище“. Преди всичко хората „са посветили цялото си съществуване за адаптиране“. „Ще се адаптираме“, твърди той.

Дори и ООН да има 20 хил. учени, които са 100% сигурни, че климатични промени ще затрият човешката раса по начина, по който изчезнаха динозаврите... то все още можете да заложите своите спестявания за пенсии в Big Oil, че Тилерсон и всеки друг, който отрича науката, ще продължи да се бори за капитализма на свободния пазар, за субсидии и дерегулации, ще продължи да инвестира 37 млрд. долара годишно за проучвания и добив. Със своите 150 млдр. долара годишни печалби Exxon Mobil все още може да купи всички политици и инвеститори, с които да се увери, че Big Oil ще победи всички учени на ООН.

Истинсткият проблем на Земята - високата раждаемост... но не можем да признаем истината

Какво не е наред? Всички жители на Земята отричат най-големия ни проблем... растежа на населението. Твърде много новородени – 75 млн. всяка година. Всички ние отричаме – лидери, инвеститори, милиардери... Само двете хиляди учени на ООН знаят, че свръхпренаселеността на Земята е единственият истински проблем.

Учените знаят, че растежът на населението е главният проблем, но също избягват да говорят за него. Хиляди учени притежават перфектни технически решения, с които да намалят последиците от глобалното затопляне. Но се пренебрегва първопричината. Те продължават да търсят решение на зависимите променливи в техните научни уравнения за климатичните промени. Но растежът на световното население е причината за проблемите на Земята, а не резултатът.

Спрете, помислете и се фокусирайте върху истинския проблем. Спрете да търсите зависимите променливи. Вашият научен подход е пределно ясен... ние раждаме прекалено много деца. Популацията е извън контрол. А това е проблем номер едно на света. Всички отричат и не предприемат нищо за справянето с него.

Например, американските учени казват, че растежът на популацията е „най-пренебрегваната и съществена стратегия за постигане на дългосрочно равновесие с околната среда“. До 2050 г. населението на Земята ще експлодира от сегашните 7 млрд. до 10 млрд. души, от които по 1,4 млрд. ще живеят в Индия и в Китай. Китайската икономика пък ще е близо три пъти колкото американската.

Преди пет години милиардери филантропи се срещнаха тайно в Манхатън – Гейтс, Бъфет, Рокфелер, Сорос, Блумбърг, Търнър, Опра и други. Всеки от тях имаше 15 минути, за да представи каузата, която подкрепя. Запитани „Какво ви пречи, за да я постигнете?“, те отговарят: „Свръхнаселението на Земята“.

Инвестиционната фирма на Джереми Грантъм GMO управлява активи за около 110 млрд. долара. Той управлява и Института за климатични промени Грантъм в Imperial Collegе в Лондон. Той казва, че прирастът на населението е огромна „заплаха за дългосрочната жизнеспособност на нашия вид, когато популацията на Земята достигне 10 млрд.“, защото според него е невъзможно да се изхранят 10 млрд. души.

Но как? Бил Гейтс предлага таванът на населението да бъде 8,3 млрд. души, дори когато ваксините и контрацептивите удължават живота. Директорът на Earth Institute в Columbia University Джеф Сакс казва, че дори и 5 млрд. души е неприемливо високо ниво на популация. Трудно е населението да не расте. Но как да елиминираме тези два милиарда от сегашните седем? Доброволно? Спомнете си, че планът на Китай за едно дете в семейството не сработи.

Последна актуализация: 11:08 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

24
rate up comment 14 rate down comment 2
anelida
преди 10 години
Статията много ми хареса и евала на автора. Най-накрая някой да погледне ериозно на въпроса. Аз също подкрепям - не всеки *** да има право да се размножава. За депутат и родител никой не ти иска образователен ценз и умствен капацитет! Държа да отбележа, че съм жена и нямам дете(не че има връзка с темата). Ако се ограничим за нашата родина - не е редно неуките *** на 12 г. като им дойде цикъла, да са вече оплодени. Или след 1-2 разжания им се слага спирала, връзване на Фалопиеви тръби ..., въобще каквито медицински манипулации съществуват и за двата пола. Трябва да има някаква регулация, която да се измисли в хода на действие -първо - пълнолетие и доказан трудов стаж или нещо в този дух. Все пак ние с вас работим, за да издържаме неуките ***. По темата за бежанците... Ами плашещо е като гледаме как идват с по 3-4 деца най-малко. Като пристигнат на границата и да избират - ИЛИ ИМ СЛАГАТ НА ЖЕНИТЕ ПРОТИВОЗАЧАТЪЧНА СПИРАЛА, ИЛИ ОБРАТНО. Може мноого да се помисли ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 6 rate down comment 3
edimi
преди 10 години
`къв апокалипсис, к`ви 5 лева? #26 е описал точно единия аспект на проблема. Другия е ,че е въпрос на интереси да се поддържа такова статукво, защото в момента в глобален аспект производството на стоки и храни би могло да изхрани , голяма част от бедните. Друг е въпроса по какъв начин да се включат и те. Та ежедневно се унищожават неупотребени храни, свръх производството на евтини стоки е факт. Но "развитите" са с такива демографски кризи, че вече си "внасят" граждани. Но така дълго рекламираната глобализация обезличава етнографската единтичност на народите, те не прегърнаха идеята и се прокарва по "друг" начин. Но такава "маса" е необходима някому......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 18 rate down comment 2
0pk
преди 10 години
Земя има колкото искаш, ама трябва да работят хората. Пък то с напредване на технологиите, човешкият труд се минимализира и опаа човека започва да става излишен за човека. Затова ще трябва да се строят стени и водни ровове по границите и по-малко да се приказва за глобализация и свободно движение на популациите. Щото колкото си ги нацвъкаш си ги дръж на твоя територия, не ги пускай по света. Инак се получава един вид завоюване на територии без война. Като се наплодиха едни къртици в двора ми, върви им доказвай, че двора си е мой.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 1 rate down comment 0
SSIW
преди 10 години
Нуждата от творческа изява и креативност е само един от аспектите, които допринасят за развитието на пълноценната човешка личност и повишаване качеството на живот. Съществуват и ред други социални потребности, които са ни заложени от Твореца, понеже сме колективни/социални създания, социални потребности, които в съвременното общество, меко казано се неглижират и това има своя тежък ефект в/у качеството на живота на хората. В случай, че ти представлява интерес материята, мога да ти препоръчам конкретна книга, която от позицията на изключително задълбочено познаване и разбиране на човешката психика и същност, говори за човешките нужди и възможните пътища за изграждане на хармонична личност и общество. Та в случай, че не си я чел ест., книгата е тази:http://***.bookpoint.bg/%D0%BA%D0%BD%D0%B8%D0%B3%D0%B8/%D0%94%D1%83%D1%88%D0%B5%D0%B2%D0%BD%D0%BE-%D0%B7%D0%B4%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D0%BE%D0%B1%D1%89%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE-11236.htm
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 21 rate down comment 2
Ricco
преди 10 години
Да го кажа и по трети начин: Днес повечето хора са изпълнители. Те копират, подражават, повтарят и т.н. Едва много малка част от хората (едноцифрен процент) може да се каже, че творят и създават нови неща. А това според мен е целта - човека като творец, а не като (слабоумен) повторител на чужди идеи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 15 rate down comment 0
Ricco
преди 10 години
...В този смисъл днес да си грамотен далеч не е достатъчно. В едно (недалечно) време да се е знаело чужд език е било постижение и се е считало за достатъчно, но днес това е само един инструмент, който сам по себе си не ти осигурява почти нищо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 21 rate down comment 0
Ricco
преди 10 години
Имаме различни критерии за качество. Ти видимо имаш предвид качество на организма сам по себе си - да не е болен, да е интелигентен, да е в изобилно количество и т.н. Т.е. твоята теза е нещо от рода на "живот заради самия живот". А аз имам предвид външни за организма признаци. Например повече свободно време, повече възможности да правиш това, което ти искаш, а не това което се налага по една, друга, трета или десета причина. Ние не сме животни за да сме доволни само от факта, че сме живи (и здрави) и имаме какво да ядем. Това е необходимо, но (далеч) не достатъчно. Типичен пример - ромския проблем - количество, без качество. Да, сигурно можем да изхраним и доста повече роми, но защо да го правим?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 30 rate down comment 0
Ricco
преди 10 години
Накратко - не можем да не държим сметка на демографията. Защото първо, колкото и да се технологизираме Земята не е разтегателна и второ (и може би по-важно), стремежа не е да гоним количество, а качество.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 15 rate down comment 1
Ricco
преди 10 години
Относно спадащия ръст - да така е, но това се дължи на неблагоприятната среда, която обитават нарастващ брой хора - тесните урбанизирани пространства и свръхрегулираните (може да се каже тоталитарни) западни общества по някакъв естествен начин изцеждат желанието на хората да раждат. Но ако технологиите бъдат употребени по наистина умен начин и тези недостатъци бъдат премахнати, то нищо чудно хората пак да започнат да се размножават ударно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 27 rate down comment 0
Ricco
преди 10 години
А дали щяхме да се справим с озоновата дупка ако навремето някой не беше бил камбаната достатъчно силно?! Прочее, оптимизма е хубаво нещо, но е достатъчно човек да погледне ромския проблем или милионите безработни в (Северна) Африка (много от които отчаяно драпащи към Европа), за да разбере, че технологиите не решават нещата от самосебе си. Защото (както се спомена) въпроса опира не до това колко количество можем да понесем, а да имаме по-качествен живот. И то по възможност всички (за да не мислим за бежанци и пришълци).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още