IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Каква е цената на неравенството?

Никога няма да създадем система, при която да има пълно равенство на шансовете, но поне можем да създадем повече равенство на шансовете, пише Джоузеф Стиглиц

15:45 | 23.03.14 г. 22
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Каква е цената на неравенството?

 

Препоръките на Стиглиц за ограничаване на неравенството

В много области Нобеловият лауреат предлага по нещо, което да смекчи неравенството. В препоръките му попадат съветите да се ограничи търсенето на рента, да се обуздае финансовият сектор чрез прекомерното поемане на риск, твърде големите, за да фалират, банките да работят по-прозрачно, както и да контролират, когато раздават необуздано кредитни карти. Той пише още за т.нар. „хищническо кредитиране“ и за заплащането на банковите мениджъри. Стиглиц призовава за затварянето на световните офшорни банкови центрове, да се прилагат законите за конкуренцията, за фалита на физическите лица, за данъчна и правна реформа. Също така Джоузеф Стиглиц е много критичен спрямо Европейския съюз, еврото, и банковия съюз.

Препоръките към решаване на неравенството са насочени към промяна на политиката за облагодетелстване на богатите с различни данъчни отстъпки и политически услуги. Според анализа на Oxfam „Working for the Few”, посветен на неравенството в доходите и неговите ефекти и който може би е базиран на „Цената на неравенството“, в много държави хората вярват, че законите и регулациите се правят в услуга на богатите.

Швеция, Дания, Норвегия, Швейцария. Това пък са едни от любимите държави на Стиглиц. Той хвали Бразилия, където по думите му надпартийните усилия на политиците през последните 20 г. са довели до рязко свиване на неравенството. Междувременно обаче изтъква, че скандинавските страни остават обществата с най-справедливо разпределение на доходите в света.

„Ние никога няма да създадем система, при която да има пълно равенство на шансовете, но поне можем да създадем повече равенство на шансовете“, пише той. Повече равенство, а не пълно равенство, което е свързано с американската мечта. Както казах, Стиглиц описва обществото като разделено на две – едното не може да си представи какъв е животът в другото. Има разлика между равен старт и равенство на възможностите. Стиглиц все пак има предвид Америка, като пише, че на практика няма равен старт.

Поглед към Европа

Джоузеф Стиглиц е известен с призивите си за регулация на финансовите пазари и банковия сектор. Европа сякаш върви с неуверени стъпки към повече регулации, имайки предвид намерението за създаване на банков съюз. Всъщност политиците изчакват да минат изборите. Поради тази причина структурната реформа на банковия сектор в ЕС закъснява. Дали Старият континент е заплашен от изместване на финансовите центрове там, където регулациите са по-слаби? Това е видно от край време и е една от причините Великобритания да стои настрана. Може би наистина се върви в посока на свръхрегулиране. Kaто цяло има стремеж да се регулират неща, които няма нужда да се регулират.

Ако искаше, Джоузеф Стиглиц би направил много хубав анализ на Европа. Сигурно всички ще му се разсърдят, но анализатор и експерт от неговата величина да нищи европейските въпроси...?! Има ли такива автори, които да пишат за неравенството на Стария континент?

В Западна Европа идеите на Стиглиц сякаш не се приемат – все още тон задава Германия, която налага съкращение на разходи на всяка цена. Правилен ли е подобен подход за бъдещето на еврозоната? Обикновено от това се тръгва, за да се възстанови равновесието в определени географски региони. Тук можем да си спомним за изследването на Кармен Рейнхарт и Кенет Рогоф, според които дефицитите и дълговете до определени нива пречат на икономическия растеж.

В една държава, в която има ред, в която се спазват законите, в която всички имат равни възможности, ситуацията е една и тя може да си позволи повече разходи, включително и дефицити, отколкото държава, в която няма финансова дисциплина, в която се краде, защото там ще стане още по-зле. За България можем да прибавим и ролята на валутния борд, защото при голям дефицит, той няма как да бъде финансиран. Т.е. всичко е според възможностите на държавата и какъв тип е – цивилизована ли е, държава на сивата икономика ли е. Стиглиц е доста балансиран в това отношение.

Каква да бъде ролята на частния сектор?

Друга гледна точка – трябва ли и може ли частният сектор може да бъде в основата на инициативи, с които да се постигне по-добро средно ниво на образование и достъп до здравеопазване? Едва ли частното образование би спомогнало за развитието на студентите в по-голяма степен, отколкото държавното. Прекалено много компромиси се правят – от входа до изхода. В книгата Стиглиц говори за т.нар. for-profit schools и non-profit schools, т.е. училища, които могат да генерират печалба и такива – които не могат.

Той критикува for profit schools, т.е. частните, които генерират печалба, защото финансирането там е по-трудно. Училището получава субсидия, а парите трудно стигат до студента. Така от една страна студентите не получават адекватно образование, а от друга – те не намират адекватна реализация, защото предпочитат да изучават специалности, от които пазарът е пренаситен. Въпросът е не дали да ги има частните училища, а към какви специалности да бъдат насочени. Затова търсенето на професии невинаги среща адекватно предлагане.

Кой трябва да прочете "Цената на неравенството" и защо?

Тя ще е интересна най-вече за политическата класа, защото част от нея, колкото и да е критикувана тя, служи на хората или поне се опитва да изразява и защитава техните интереси. За преподавателите и студентите „Цената на неравенството“ ще бъде интересна. Тя е не само за икономисти, а за широк кръг читатели. Идеята на Стиглиц е книгата да бъде достъпна за по-голям брой читатели. Преводачът препоръчва т.нар. пазарни фундаменталисти да я прочетат.

Авторът защитава своите идеи за намеса на държавата, но при всички положения не е краен в изказванията си. Нека политиците да прочетат книгата и да приложат примерите, а не да използват казаното за спекулации и постигането на своите собствени цели.

Световният елит сякаш не обръща сериозно внимание на разкрача на ножицата между доходите на бедните и богатите. А би трябвало на този обезпокояващ проблем, назряващ след края на Втората световна война, да се гледа критично и да се мисли в посока разрешаването му. Може и да е песимистично, но светът се управлява не от 99-те процента...

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:09 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

12
rate up comment 11 rate down comment 1
misanthrope
преди 10 години
между другото, звучиш като Вапцаров :)"Ще им кажем Така ще вървите, и те ще тръгнат така" Моята вяра, че утре ще бъде, животът по-хубав, животът по-мъдър":) Даааа, младежта е наивна. Някой беше казал, че ако на 20 не си социалист, значи нямаш сърцеАко на 40 още си социалист, значи нямаш акъл :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 12 rate down comment 1
misanthrope
преди 10 години
:) Кое да пребориш? Ти мое ли да спреш гората а съ разлиства? Човека ти е написал там за естествения подбор. Кога ще спре вълка да яде зайци? Кога ще спрат зайците да се размножават? Всеки хваща каквото може най-добре и гледа да оцелее. Един краде, друг убива (законно или незаконно) трети печата пари, четвърти се снишава и ограничава.. кой как може се бори за надмощие. Когато някой спечели голямо надмощие по правилата (създадени от него), правилата се променят от останалите със сила, но силата може само да разрушава. После почва нов градеж на нови правила, защото трябва да се гради, разрушаването не води до благоденствие и така вече поне 5000 години
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 11 rate down comment 1
Mesoiadess
преди 10 години
Ако имаме силата да преборим неравенството ще имаме силата и да си оправим държавата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 19 rate down comment 1
misanthrope
преди 10 години
Много е забавно, как елементарно ви се струва всичко. Ще бъдат национализирани и ще потече мед и масло :) Е нали ги национализираха на 9.9.1944? Що не потече? Че те и сега супербогатите не притежават това, което ги прави богати. Да не мислиш, че най-богатия - Бил притежава 100% от Microsoft? или че оня старец Сорос притежава там какъв беше инвестмънт фунд? :D И да ги национализират, ще им турнат по един шеф, който ще богатее от нещо, което дори не е и създал. Кой ви каза, че държавата е справедлива? Нали и нея я управляват хора и то най-лицемерните и безскруполните
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 22 rate down comment 1
misanthrope
преди 10 години
Хе хе , нобеловият лауреат е написал цяла книга, за това, което един рапър е казал на 2 редаPower in the moneyMoney in the power,Minute after minuteHour after hour :)Историята ясно показва какво се случва при натрупване на неравенство - революции и/или войни. Още навремето ни разправяха за преразпределението на благата, само че не е преразпределение, а зануляване. Т.е. не се преразпределя това, което имат богатите, а се разрушава и почваме от началоИ ТЕ ТАКА!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 14 rate down comment 2
nobel
преди 10 години
Че естественият подбор е основата на всичко в природата е една от многото фундаментални заблуди. Механичното пренасяне на теории от една наука в друга говори най-вече за липса на въображение у плагиатстващите. Да не говорим, че дори от гледна точка на биологията Дарвиновата теория си остава само теория, която не е всеобхватна и не обяснява много неща. За разлика от икономиката в природата има равновесие от стотици милиони години. А в нашето общество кризите следват през няколко десетилетия. В природата никога не е имало световни войни и масово изтребване на себеподобни. Само през 20-и век човечеството преживя две такива и никак не е изключено да има и трета. Докато в природата всичко е насочено към запазване на равновесието независимо от обстоятелствата - при нас е точно обратно. Сами си създаваме проблеми без да има обективна нужда от това.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 11 rate down comment 5
iivanoff
преди 10 години
Да де :))))))))))))))))) - искаш да кажеш, че Кризата (като част от живота) се балансира естествено със сриФФ на цената на имотите и фалит на маймуните естествено (1), въпреки манипулацията на паричното предлагане - предизвикано от определени "хора" и създаващо Кризата (2)!Та да стигнем до гениалното: "Животът е това което се случва (1),докато Стиглиц и други се опитват да управляват нещата (2)!":)))))))))))))))))))))))))))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 6
kefala
преди 10 години
Животът е това което се случва,докато Стиглиц и други се опитват да управляват нещата!!!Естествения подбор е фундаменталния природен закон и живота сам си решава проблемите,предизвикани от хората!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 17 rate down comment 4
iivanoff
преди 10 години
Тези хора, освен че са "гении", са и незаменими:"Джоузеф Стиглиц е бил главен икономист на Световната банка, шеф на икономическите съветници при президента на САЩ Бил Клинтън""Джоузеф Стиглиц споделя Нобеловата награда с Джордж Артър Акерлоф, който по щастлива случайност е съпруг на председателя на Фед Джанет Йелън" - и докато ни убеждават непрекъснато, че са все едни и същи (абсолютно незаменими) защото са "УМНИ - гении", винаги после се позовават на грешка в системата или управленско решение (пак на ТЕЗИ "незаменими") за кризата и всички последващи маймуните очеизвадно-изкуствени несгоди!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 15 rate down comment 2
SSIW
преди 10 години
" Не сме готови и не го заслужаваме . "---------За огромно съжаление, си мноооого прав :(
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още