IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

"Съзидателното разрушение" на трудовия пазар

Трябва да се насърчават умения, които да допълват, а не да се конкурират с технологичния прогрес, смята икономистът Карл Бенедикт Фрей

18:40 | 24.08.14 г. 9
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
"Съзидателното разрушение" на трудовия пазар

Предстои още по-голямо сътресение сред работната сила. Макар че трябва да сме предпазливи в предвиждането на технологичния прогрес, вече имаме сравнително добра представа за това какво ще могат да правят компютрите в близко бъдеще, защото технологиите вече се разработват. Знаем, например, че много квалифицирани професии могат да бъдат опростени с помощта на големите обеми данни и сложните алгоритми.

Един често цитиран пример за този процес е платформата eDiscovery на Symantec Clearwell, която претендира, че може да анализира и сортира над 570 хил. документа в рамките на само два дни. Symantec трансформира правната професия чрез компютри, които участват в досъдебните проучвания и изпълняват задачи, които обикновено се извършват от правни помощници.

По същия начин подобрените сензорни технологии означават, че много работни места в транспорта и логистиката скоро ще бъдат напълно автоматизирани. Не е пресилено даже да си представим, че един ден самоуправляемите коли, като тези на Google, ще напряват излишни шофьорите.

Макар досега да минават за сигурни, нискоквалифицираните работни места също може да не избегнат автоматизацията. Търсенето за лични и домакински роботи, например, вече расте с по 20% годишно.

Трудовите пазари може би отново навлизат в ера на технологични сътресения и неравенство в заплащането, което подчертава по-големия въпрос: Къде ще бъдат създадени нови работни места?

Вече има знаци, които подсказват бъдещето – технологичният прогрес създава търсене за архитекти и анализатори на големи обеми от данни, специалисти в „облачните“ услуги, софтуерни разработчици и експерти в дигиталния маркетинг. Само преди пет години тези професии почти ги нямаше.

Финландия предоставя ценен урок за това как градовете и държавите трябва да се адаптират към тези развития. Нейната икономика първоначално пострада от неуспеха на най-голямата й компания – Nokia – да навлезе в технологиите за смартфони. Въпреки това няколко стартиращи местни компании създадоха нови бизнеси, базирани на смартфон платформи.

Трансформацията не е случайна. Мащабните инвестиции на Финландия в образование създадоха гъвкава работна сила. Чрез инвестирането в умения, които не са ограничени до конкретен отрасъл или бизнес, или уязвими от компютризацията, страната показа модел за приспособяване към технологичните промени.

Въпреки разпространението на технологии за големи обеми от данни, анализите сочат, че хората ще продължат да имат сравнително предимство заради своя интелект и творчество. Затова държавните стратегии за развитие трябва да се фокусират върху повишаване на уменията, така че те да допълват, а не да се конкурират с компютърните технологии.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:23 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

9
rate up comment 0 rate down comment 2
khao
преди 9 години
Време е да се намали раб. време на 6 часа. което в 24 часов цикъл ще станат 4 смени вместо 3. След още няколко години и на 4 часа, спиране на пенсии и работа до живот. на 75 пак можеш да работиш по 4 часа на ден.Така фирмите ще имат по нисък разход за отделен работник.определени работни места, които са по леки да не се наемат млади хора, да късаш билети в киното може да го правиш и на 80.И масово висше образование, нека хората да учат повече макар и да не запомнят всичко. Който е ходил в университет, даже и да не е успял да го завърши е по кадърен от такъв дето не е стъпвал... нека на интервюто да те видят дали ставаш
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 8 rate down comment 3
SSIW
преди 9 години
Да, това което казваш също е мн. показателен аспект, за мащабите и хронологията на проблема....... и освен това ни дава повод за мн.тъжната констатация, че нашата версия на човечеството, също се оказа неспособна, да изнамери път за решаване на такъв тип противоречия, който да заобикаля утвърдените методи и подходи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 9 rate down comment 2
nobel
преди 9 години
Възможностите на производството драматично надвишават потреблението и това е така от много време насам. По времето на Хитлер германската индустрия е успяла за 4 години да произведе въоръжение за армията. Става дума за десетки хиляди танкове, самолети, кораби, подводници, камиони, влакове и какво ли още не и + това да натрупа 3 годишен военновременен резерв. По време на войната 80% от германците са били пряко заети във военната индустрия. Представяш ли си за какъв излишък от производителност си говорим. И са били необходими години на война и изкуствено потребление на военни стоки, за да може да бъде този излишък преодолян. А какво ли е положението днес, при съвременните технологии. Въпреки всички усилия, за които споменаваш магазините още са пълни и непрекъснато има промоции.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 10 rate down comment 3
SSIW
преди 9 години
Та в моите очи без това принудително подкрепяне на потреблението (по описаните по-горе методи), ако се разчита само на този, афект за който говориш: Новите технологии създават нови потребности и нови индустрии щяхме да сме свидетели на мн. сериозно икономическо свиване. Извода за мене е, че съществува съвсем обективен проблем с технологичната безработица, чието решение хората се мъчат да отлагат с различни трикове за подкрепа на потреблението.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 11 rate down comment 3
SSIW
преди 9 години
Новите технологии създават нови потребности и нови индустрии, които да ги задоволяват. Така че ще има и нови работни места.----------------------------Мисля, че може да се поспори, кои фактори са с най-голяма тежест за поддържане на заетостта в епоха на такъв скок на производителността на технологиите и заместване на човешката работна сила с машини. Достатъчно е да отчетем (в глобален план) последните 3-4 десетилетия, колко се разду администрацията( както и държавните харчове като цяло), какви маси от хора минаха на уел-феър (т.е. работят потребители), експлозията на потребителското кредитиране, въвеждане на съкратения срок на амортизация на стоките(планирано изхабяване), индоктриниране с реклама и пропаганда, която те превръща в потребител-зомби и пр. , и пр. ... и най-вероятно ще си дадем сметка, че това са инструменти да подкрепят потреблението, а от там и заетостта.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 7
Sakamano
преди 9 години
Новите технологии създават нови потребности и нови индустрии, които да ги задоволяват. Така че ще има и нови работни места.Пълната автоматизация е фантастика - поне засега. Не се сещам за нито един фантастичен роман, който да е успял да предскаже бъдещето. Няма смисъл да опитваме.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 5
edimi
преди 9 години
Статия с констатации на факти. Добро "пожелание" - трябва, без предложение или идея за "решаване". Напротив. Става ясно, че безработицата ще нараства в резултат от технологичния напредък и човешкия индивид става в голямата си част "излишен", отчитайки и увеличеното и застаряващо население на Земята. Не могат всички да са "художествени творци". И достатъчен е въпроса "Какво може да прави човека, а машината не?" за да е ьсно, че има проблем. Такива "проблеми" в историята са решавани по няколко известни на всички начини. Единствената "иновативна идея"/как звучи само/ от последните години е глобализация съчетана с ББД. Но това са филми и конспирации....Няма да е далеч Наложеното ни Решение обаче....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 14 rate down comment 3
Sakamano
преди 9 години
Поредният "критик", който коментира само заглавието, без да е разбрал смисъла на статията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 12 rate down comment 17
SS-23
преди 9 години
Трябва да се насърчават умения, които да допълват, а не да се конкурират с технологичния прогрес, смята икономистът Карл Бенедикт Фрей===Поредният "експерт", "знаещ - как ще се оправят нещата"... то затуй я докарахте до под кривата круша....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още