IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Капанът на зависимостта между Китай и САЩ

След като години наред двете страни разчитаха една на друга за икономическия си растеж, правилата на играта се променят

08:05 | 30.09.15 г. 8
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Благодарение на това, че все повече разчитат един на друг за постигането на устойчив икономически растеж, САЩ и Китай попаднаха в класически капан на зависимост, разстроени от променящите се правила между тях. Симптомите за тази коварна патология излязоха наяве по време на последната визита на китайския президент Си Дзинпин в САЩ. Постигнатото беше малко, а пътят напред остава коварен, коментира Стивън Роуч, професор в Yale's School of Management и бивш главен икономист на Morgan Stanley.

Взаимозависимостта между САЩ и Китай бе създадена в края на 70-те години, когато Щатите попаднаха в хватката на болезнена стагфлация, а китайската икономика бе в пълна бъркотия след Културната революция. И двете страни се нуждаеха от нови методи за съживяване и растеж и се обърнаха една към друга в брак по сметка. Китай осигуряваше евтини стоки, които позволиха на финансово ограничените американските потребители да свързват двата края, а САЩ осигуряваха външно търсене, което подкрепи стратегията за икономически растеж, базиран на износа, на Дън Сяопин.

С течение на годините тази договореност се превърна в още по-дълбока връзка. С липса на спестявания и желание за растеж САЩ разчиташе все повече на огромния излишък на Китай, за да свърже двата края. Обвързвайки валутата си с долара, китайците пък натрупаха огромен дял от американски ценни книжа, което помогна на САЩ да постигне бюджетен дефицит.

Америка предоставяше на Китай опора както за стабилност, така и за растеж. Китай позволи на САЩ да заобиколят нарастващите опасности от недостатъчните спестявания, безразсъдната фискална политика и слабия ръст на доходите на домакинствата.

Но икономическата взаимозависимост е толкова нестабилна, колкото и човешката. Единият партньор в крайна сметка се променя, а другият остава в безтегловност с чувство на презрение в себе си.

Китай се променя, а на Америка това не ѝ допада. Не само, че Китай измества икономическия си модел от износ към потребление, но и предефинира националния си характер. Страната прие по-силна външна политика в Южнокитайско море, прегърна националистическия стремеж към обновяване, оформен от това, което Си нарича „Китайската мечта“. Китай започна да променя международната си финансова архитектура с нови институции като Азиатска банка за инфраструктурни инвестиции, Нова банка за развитие и Silk Road Fund.

Отговорът на САЩ постави Китай на ръба, най-вече заради т.нар. американския коментар за „азиатска ос“ или „стратегическо ребалансиране“ с подтекст, съдържащ Китай. САЩ признават нуждата да увеличи ролята на Китай в съществуващите Бретънуудски институции (Международния валутен фонд и Световната банка), но неуспявайки да постигнат това, Щатите вредят на институционалното изграждане на Китай. И макар че САЩ от дълго време призовават Китай да фокусира модела си на растеж към частно потребление, много от последствията от тази промяна са неудобни за тях.

До голяма степен неспокойството на Америка отразява провала ѝ да се справи с основните си икономически проблеми – главно липсата на вътрешни спестявания. Нетният темп на спестяване на страната (общо от бизнеса, домакинствата и правителството) възлиза само на 2,9% от приходите в средата на 2015 г., което е по-малко от половината от средния темп от 6,3% през последните три десетилетия на 20-и век. И тъй като Китай измества фокуса си от натрупване на спестявания до тяхното влагане, използвайки излишъка за изграждането на мрежа за сигурност за китайския народ вместо да субсидира спестяванията на американците, САЩ ще изпитат затруднения за запълването на празнината.

Американската парична политика разкрива и друг слой на взаимозависимост. Мотивирайки се с международните опасения – особено около забавящия се растеж на Китай, като основна причина за отлагане на дългоочакваното повишаване на лихвените проценти през септември, Федералният резерв не остави много съмнения за ключовата роля, която Китай играе за поддържането на все още крехкото възстановяване на САЩ.

И с добра причина: американският износ, който формира рекордните 13,7% от БВП през четвъртото тримесечие на 2013 г., спрямо 10,6% през първото тримесечие на 2009 г., спадна до 12,7% от БВП в средата на 2015 г. Вътрешното търсене все още е слабо – реалното потребление е нараснало с анемичния темп от 1,4% през последните 7,5 години, което означава, че САЩ се нуждаят от ръст на износа повече от всякога. Затова перспективите пред Китай, третия най-голям и най-бързо растящ пазар за износ, са от съществено значение за Фед, който не успя да постигне особено силна тяга с нетипичните си следкризисни парични политики.

Този аспект от взаимозависимостта е с глобален мащаб. През последното десетилетие Китай допринася годишно със средно 1,6 процентни пункта за растежа на световния БВП, което е над два пъти повече от общия принос от 0,7% на т.нар. развити икономики. Дори ако китайският ръст на БВП се забави до 6,8% през тази година, страната все още ще допринася за малко по-голям растеж от това, което вероятно ще предостави развития сеят. Не е учудващо тогава, че перспективите за растежа на Китай са въпрос от съществено значение за политиците в цял свят.

В изявление, направено в Сиатъл на 22 септември, Си Дзинпин акцентира върху нуждата и САЩ, и Китай да задълбочат своето „взаимно разбиране на стратегическите намерения“ като ключова цел за двустранните отношения. И все пак в разговора с американския президент Барак Обама липсваше именно такъв аспект. Дневният ред беше оформен по-скоро от несвързани с темата въпроси – кибер сигурност, климатични промени и достъп до пазара, отколкото от оценка на стратегическите предизвикателства, пред които са изправени страните по отделно и заедно.

Нещо повече, признаците за значителен прогрес по въпросите, обсъждани от Си Дзинпин и Обама, не са много. И двете страни приветстваха новите ангажименти в сферата на кибер сигурността. Предстои обаче САЩ да наложи санкции върху китайски компании, които са се облагодетелствали от хакерството. Двамата лидери подчертаха отново нуждата за „качествено“ двустранно инвестиционно споразумение, но малко са признаците за сериозен пробив по индустриите, които ще бъдат изолирани от подобно споразумение („черния списък“). От своя страна, Китай обяви важна промяна в политиката си спрямо околната среда – национална система за ограничаване и търговия с емисии от парникови газове, която ще влезе в сила от 2017 г. Но, без подобни действия от страна на САЩ, ходът на Китай трудно може да ограничи опасностите от глобалното изменение на климата.

Попаднала в капана на взаимозависимостта, връзката между САЩ и Китай се изпълни с търкания и обвинения. При хората подобна патология обикновено завършва с болезнена раздяла. Току-що приключилата среща между Обама и Си Дзинпин не успя да направи почти нищо, за да разсее тази възможност.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:45 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 3 rate down comment 9
studioaa
преди 8 години
Ето ви отлично опростено обяснение за това, което се случи тази година в Китай, https://***.youtube.com/watch?v=-VFkgaQOi90.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 19 rate down comment 10
studioaa
преди 8 години
ЮАНА НИКОГА НЕ Е БИЛ И НЯМА СКОРО ДА БЪДЕ СВЕТОВНА ВАЛУТА. Последните резки поевтинявания на юана не са предизвикани от "валутни войни", а от колосална задлъжнялост. Задлъжнялостта на китайския бизнес както и на държава общо е за над 35 трилиона $, а това 200% от американския дълг. Срива на Shanghai Composite с близо 50%, който видяхме наскоро е абсолютно аналогичен на рекордния срив на Nikkei в Япония през 80-те години Това е индикатор, че Китай е един огромен балон невиждан в историята на икономиката, а не икономическо чудо. Японския кошмар не е причинен от "висока производителност", а от невъздържан ръст в цените на някой активи, най-вече недвижими имоти. Днес в Китай имаме същия огромен проблем с рекордно цени на имотите, а това със сигурност ще ни доведе "японска развръзка" рано или късно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 9 rate down comment 13
dr.5rov
преди 8 години
Посоката на развитие в света в следващите години най-вероятно ще се се определя точно от развитието на отношенията между САЩ и Китай. ЕС и Русия вече са играчи от Б лига, колкото и да си придават важност.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 18 rate down comment 20
крас
преди 8 години
БРАВО ВИКИ,Схванала си разликата във финансовите система на двете държави - в САЩ се рабити с КРЕДИТНИ КАРТИ , а в КИТАЙ с ДЕБИТНИ!!КОНСУМАТОРСКИЯ ПРИНЦИП В САЩ СЕ ПРОТИВОПОСТАВЯ НА СПЕСТОВНИЯ ПРИНЦИП В КИТАЙ.Няма да коментираме как това е НАЛОЖЕНО от БАНКОВАТА СИСТЕМА на едната държава и как в другата.В ЕДНАТА ДЪРЖАВА тази система е ЧАСТНА, а в другата ДЪРЖАВНА!!В едната държава налетите от частната система пари отиват в БАНКИТЕ ИМ , а в другата отиват в ПРОИЗВОДСТВОТО!СЪС СПЕКУЛА НЕ МОЖЕ ДА СЕ ВДИГА ПРОИЗВОДСТВО!Всеки ден ПЪРВИЯ в ККП определя курса на ЮАНА спрямо ДОЛАРА което ДИРЕКТНО рефлектира върху световните финанси.ТОВА ПРАВО вече е отнето от ФЕД, защото не САЩ е светвния пазар на потребление, а КИТАЙ !!Искат или не американците превърнаха ЮАНА в световна валута!САЩ са обречена на САМОУНИЩОЖАВАНЕ империя. ИЗХОДА ИМ Е САМО ЕДИН - да се прегръщат с рашъните!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 5
Атанасио
преди 8 години
Икономиката е особена ,сложна и социална наука - http://bg.wikipedia.org/wiki/Икономика_%28наука%29За да се върти колелото на икономиката трябва крайно търсене(платежоспособност на консуматорите) ,което се стимулира по два начина :1) кредитиране и статията е добра - https://alterinformation.wordpress.com/2015/04/04/98419591/ 2) разпределение защото ''през периода между 1979 г. и 2007 г. доходите на средните 60% са се покачили с по-малко от 40% докато инфлацията е била 186%.''- http://ekipbg.com/kak-centralnite-banki-prichinyavat/Говорим за достойно заплащане на труда и затова Германия направи 8,50 евро миним.часова ставка за да имат пари консуматорите за да се върти колелото на икономиката и се сещате ,че при 340лв. минимална заплата у нас няма крайно търсене и т.н. общо казано не се задейства икономическата машина.Общо и кратко казано иконом. машина действа просто и проблема е ,че става въпрос за системна криза и в коментар 1 съм обяснил - иска четене и мислене
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 7
Атанасио
преди 8 години
При всички положения САЩ се нуждае от нови пазари за износ(платежоспособни) и затова искат да прецакат ЕС с търг.споразумение което ще закърпи нещата за няколко години но фундаменталният проблем си остава ,че за да функционира сегашната световна финан.система с лихвите и т.н. доходност трябва постоянен растеж но това е невъзможно и г-н Хитов (доктор по икономика и преподавател в УНСС ) го обяснява 2009год. - http://***.investor.bg/blogosfera/363/a/svetyt--v-recesiia-ili-v-sistemna-kriza-92906/подробно с графики и накрая - http://krizata.blog.bg/history/2011/01/16/prichini-za-globalnata-ikonomicheska-kriza-obnoven-tekst.668684Криза е системна и Нобеловият лауреат за икономика Робърт Шилер обяснява добре за акциите ,че са 65% надценени (коментар 1) - http://***.investor.bg/surovini/365/a/robyrt-shiler-akciite-sa-nadceneni-zalagam-na-petrola-198112/Най-важното сега е какво трябва да се направи за да не стане хаос,войни(коментар 1 и 3) - http://darikfinance.bg/***/116481#comments
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още