IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ще има ли втора вълна на коронавируса?

Хората може да са спокойни едва в момента, когато има ваксина, твърди вирусоложката Мелани Бринкман

10:33 | 28.04.20 г. 9
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Dustin Chambers/Bloomberg</em></p>

Снимка: Dustin Chambers/Bloomberg

От понеделник, 27 април, в Германия е задължително да се носят предпазни маски в обществения транспорт и в магазините. Това задължение вече е в сила и в Австрия, може би ще го въведат скоро и във Франция. И е налице от няколко седмици в България. По всичко личи, че когато бъде възобновен въздушният транспорт, носенето на маски ще стане задължително и за цялото времетраене на полетите. Затова от Deutsche Welle анализират коментарите на експертите за смисъла от носенето на предпазни маски.

Помагат ли изобщо?

Германският институт „Роберт Кох“, главният координатор в борбата срещу инфекциозните заболявания, промени препоръките си по отношение на маските. В началото на епидемията от коронавирус специалистите от института не препоръчваха носенето на обикновени предпазни маски, днес обаче вече го поддържат. С важното уточнение, че то е само допълнителен елемент на защита. Германските експерти са единодушни, че обикновените маски защитават най-вече околните, а не този, който ги носи.

Професор Хендрик Щреек, ръководител на Института по вирусология към Университетската клиника в Бон, смята, че социалното дистанциране е значително по-ефикасно като предпазна мярка, отколкото носенето на маска. Професор Щреек подрежда следния списък с най-важните предпазни средства и способи: спазвайте дистанция, мийте си ръцете често и старателно, спазвайте правилата, когато се наложи да се изкашляте, стойте си повече вкъщи, слагайте маска, ако не можете да спазвате дистанция.

Кога носителите на вируса са най-заразни?

С две думи: носенето на маска е важно единствено като мярка срещу разпространението на инфекцията от хора, които са заразени, но все още не го знаят. Най-популярното лице на германската вирусология в момента, професор Кристиан Дростен, шеф на Института по вирусология към берлинската клиника „Шарите“, казва, че в 44 процента от случаите на зараза вирусът се предава от хора, които още нямат никаква симптоматика.

Дростен припомня, че носителите на вируса са най-заразни ден преди появата на симптомите. Четири дни след появата на симптомите болният вече практически не заразява околните, а седмица след началото на болестта със сигурност престава да бъде заразен, казва професорът. Той уточнява обаче, че това не важи за тежките случаи, в които пациентът е хоспитализиран. Когато такъв пациент е включен към апарат за изкуствено обдишване, защото белите му дробове са засегнати, той може да бъде много заразен за медицинския персонал наоколо, предупреждава Дростен.

Вирусът не е жизнеспособен върху повърхности?

Изследване под ръководството на професор Щреек в Хайнсберг, един от центровете на заразата в Германия, проверява и това предположение. „Установихме вируси върху предмети и върху дръжките на врати. В един случай вируси имаше дори във водата в тоалетната чиния след използване от човек с разстройство. Нито веднъж обаче не успяхме да извлечем активни вируси от такива места. Това ни навежда на мисълта, че повечето хора не се заразяват от съприкосновение с повърхности“, предпазливо се изразява професор Щреек.

Кристиан Дростен също се съмнява, че повърхностите могат да бъдат източник на зараза. „Аз съм почти сигурен, че в домашни условия няма смисъл да дезинфекцирате всевъзможните повърхности“, казва той. Но уточнява, че в болниците това е абсолютно необходимо. В същата връзка професор Дростен смята, че дезинфекцията на улиците с помощта на цистерни, каквато се вижда в телевизионни кадри от Китай например, „има по-скоро психологически, отколкото възпиращ ефект“.

Втора вълна?

Професор Дростен е сред категоричните противници на разхлабването на мерките, въведени заради епидемията от коронавирус. Той предупреждава най-вече, че не бива да се отварят отново толкова много магазини и особено моловете. „Ситуацията в Германия е много благоприятна, защото ние взехме отрано мерки за дистанциране. Със съжаление констатирам обаче, че сме на път да изгубим това свое предимство“, казва той.

На същото мнение е и вирусоложката Мелани Бринкман, професор в Техническия университет в Брауншвайг. „Голяма илюзия е да предполагаме, че може да се говори за подобряване на ситуацията. Ние все още сме в началото на пандемията, мнозина забравят този факт“, казва тя. Бринкман смята, че с въведените облекчения германското правителство подава неправилен сигнал към гражданите. Според нея много хора ще започнат да се отнасят по-небрежно към предпазните мерки и ще увеличат числото на контактите си. „Ако това се случи, ние скоро отново ще се озовем там, където бяхме в самото начало“, предупреждава Бринкман. Според нея, при такова развитие на нещата ще се надигне втора вълна от заразявания, която вече ще обхване цялата страна и няма да бъде ограничена само в определени райони, както беше при първата вълна.

Но кога все пак хората ще могат отново спокойно да се събират с приятели или да отидат на почивка? На този въпрос професор Бринкман отговаря лаконично: „Когато има ваксина“. Експертката уточнява, че засега никой не може да прогнозира кога ще има истински имунитет срещу коронавируса, но над решаването на този въпрос работят десетки научни колективи по цял свят. Да припомним, че в Германия преди седмица беше разрешен клиничният тест на препарат, който може да бъде ваксина срещу коронавируса.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:33 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

9
rate up comment 1 rate down comment 0
IQ96
преди 4 години
вирусолог в ...Технически университет? То вярно, че университета затова е университет (за много различни дисциплини) ама чак пък толкова? Относно ваксината виж: bivol.bg/koronavirus-thoughts.html сериозен анализ, но май изчезна от нета.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 2
фиг.1
преди 4 години
Просто някакво грипче, а? Ама той и Испанският грип е бил просто грип. И все пак е опостушил Европа. Засега имаме късмет, че Covid 1.0 не е толкова смъртоносен. Но версия 2 може да е много по-опасна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 1 rate down comment 1
deant
преди 4 години
не ме разбра. няма от какво да се карантинираме.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 1 rate down comment 1
фиг.1
преди 4 години
Ами, може би хората и бизнеса ще се научат сами да спазват карантина, без да се налагат силови мерки. Все някак ще се приспособят. А които не се научат, ще си носят последствията. Еволюция в действие.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 1
zelka007
преди 4 години
ваксина още няма , ти за цена говориш и дали ще трябва да се реваксинираш ... :))) ... за капацитета на производство . интересна тема . преди няколко години sanofi искаха специално правила и облекчено финансиране за ЕС , за да може да се вдигне капацитета в ЕС за производство на противогрипни ваксини от 300 милиона дози на година до половин милиард и нагоре . jonson-jonson твърдят , че ЩЕ изградят капацитет за производство на един милиард на година ... вчера течеше дискусия под новина за бил гейтс , че човекът искал да дари няколко милиарда на 7 претендента за успешна ваксина за да изградят капацитет за производство , преди да са готови окончателно с тестовете , дали било користно или безкористно ... :))) ... тъй за производството и дали ще има за всички ...ще има ли ваксина скоро ... според мен НЕ , не и в близките 2 години ... абсурд . вирусът не е изучен , ние за ваксина говорим ... някой незапознат с правилата за тестване може да твърди друго . аз лично в близките 3-4 години не бих си сложил ваксина изработена за 1-2 години . няма да го коментирам във форума защо ... имам си причини и преки наблюдения ...вчера се промъкна терминът "системни мерки" ... демек някакви постоянни мерки за безопасност за дълго време в ежедневието ни ... :))) ... мдааа ...ти само виж колко хора се ваксинират против грип А и Б , при условие че има доказано работещи и качествени ваксини без странични ефекти ... :))) ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 0
deant
преди 4 години
всяка година има вълна от грип. ако всяка година се карантираме по тоя начин, просто няма да стане. толкова по въпроса.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 2
фиг.1
преди 4 години
Виж на какво мяза Чарли Шийн днес и си помисли дали искаш на стари години да си като него. Да не говорим, че беше най-скъпо платения актьор, а сега съвсем е фалирал.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 0
Hermes73
преди 4 години
И 102 вълна да има МОР няма да има..............
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 0
V.At.
преди 4 години
Не знам защо, но тази версия с ваксината не и вярвам. Първо - това са 7 милиарда души - кой, как, за колко време и за каква цена ще я предложи. Това за цената се и отделна тема.Второ. Тази ваксина пожизнена ли е. Или ще трябва да си я поставяме всяка година. Как е при грипната.Трето. Ако вземем за аналог синдрома за придобитата имунна недостатъчност - ами няма ваксина и няма лекарства. Има случаи на излекувани, но те са по-скоро сензация. По-младите не знаят и не помнят, но тогава беше паника, много по-голяма и реална от сегашната. Гледайте филма Филаделфия. Но както виждате сексът не спря, а Чарли Шийн си живее, контактува и т.н. много години, заразен с този вирус.Изобщо - нещо за което нямаме никаква идея да правим дълбокомислени прогнози ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още