IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Обвиненията между САЩ и Китай относно коронавируса няма да доведат до нищо добро

Необходимо е международно разследване за произхода на пандемията, за да бъдат научени важни уроци

20:47 | 05.05.20 г. 4
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Getty</em></p>

Снимка: Getty

Разбира се, Пекин е малко вероятно да приеме подобно разследване. Разрешението чужденци да разследват събития в Китай би било представено като унижение от националистите. Самото китайско правителство е неумолимо в защитата имиджа на комунистическата партия и президента Си Дзинпин. Един честен разказ за ранните етапи на пандемията - и сплашването на лекарите, които се опитаха да бият тревога - ще постави партията в неловко положение. Може също да е вярно, че Китай има други нелицеприятни тайни, които иска да крие.

Китай има основателни причини да се съмнява в добросъвестността на Тръмп, който постоянно дава ухо на теории за конспирация и повтаря „фалшиви новини“, докато твърди, че ги отрича. Това поведение вероятно ще се влоши с наближаването на президентските избори в САЩ през ноември. Ако обаче Китай приеме призивите за международно разследване, няма да е Тръмп този, който ще определи обхвата на разследването. Други субекти, включително ООН и ЕС (чийто председател на ЕК също призова за разследване), биха могли да помогнат за гарантиране обективността на процеса.

Дали очаквам такова разследване да се състои? Не точно. Но при липса на независимо разследване взаимните обвинения между САЩ и Китай вероятно ще ескалират и ще станат по-опасни.

Още преди пандемията имаше сериозни основания Западът да втвърди позицията си спрямо Китай по редица въпроси - от Тайван и Хонконг до инвестициите в стратегически индустрии. Рискът сега е, че едно аргументирано и принципно рестартиране на отношенията с Китай може да се превърне в нещо по-опасно.

Съществува безспорен елемент на ксенофобия в някои от атаките срещу Китай, които вървят на запад, което доведе до редица словесни и физически атаки срещу американци от азиатски произход в САЩ. Висши американски политици, като републиканският сенатор Том Котън, водят кампания за спиране на китайските студенти от изучаване на специалности като изкуствен интелект и квантови изчисления в американските университети. Във Вашингтон дори има някои луди глави, които призовават САЩ да спрат да облсужват дълга си към Китай.

Междувременно в Китай националистическият порив, който беше въведен в училищната програма преди 30 години, след клането на площад Тиананмън, възпита често гневно поколение, което лесно се засяга от предполагаеми обиди от чужденци и е склонно да демонстрира китайската сила. Тези чувства са подхранвани от правителство, което иска да отклони недоволството от самата комунистическа партия.

В най-лошия случай всички тези гневни емоции и от двете страни ще доведат не просто до студена война, а до гореща: истински въоръжен конфликт. И САЩ, и Китай трябва да избегнат този опасен път. Първата стъпка ще бъде Китай да се съгласи на независимо международно разследване за произхода на Covid-19.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:02 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

4
rate up comment 5 rate down comment 4
крас
преди 3 години
Идеята за международно разследване в КИТАЙ е пълно безуние, което просто няма да се състои.КИТАЙ ОТ 30 ГОДИНИ ИЗГРАЖДА ТИХО И НЕЗАБЕЛЕЖИМО ТАКЪВ НАЦИОНАЛСОЦИАЛИЗАМ ПРЕД КОЙТО ТОЗИ НА ХИТЛЕР БЛЕДНЕЕ!!!Вижте парада на китайската армия по случай 70 годишнината й. Това не са войници, а роботи. За показаната бойна техника да не говорим. Със сигурност са изпреварили руснаците. Кацнаха и на обратната страна на Луната. Строят болници за дни , а ние 13 км. тръбопровод за месеци. НАЦИОНАЛСОЦИАЛИЗМА на КИТАЙ се изграждаше по един прикрит АЗИАТСКИ НАЧИН, който бонговци като ОБАМА хранеха с парите на американския данъкоплатец. Да изграждаш китайската икономика с парите на американския данъкоплатец е все едно да храниш ДРАКОНА, който ще те изяде.Това бе не само лоша идея , но и истиско безумие, което поколения американски политици правеха в името на ПЕЧАЛБАТА, която им носеше изнесеното в КИТАЙ производство. От една скапана азиатска държава КИТАЙ се превърна във фабриката на света. На Тръмп се падна тежката задача да преобърне нещата. Мисля, че е доста закъснял за да върне производството в САЩ .Проблема му не са ТЕХНОЛОГИИТЕ , а КАДРИТЕ които в АМЕРИКА лепсват.КАДРИ НЕ СЕ СЪЗДАВАТ ОТ ДНЕС ЗА УТРЕ. Кадрите се подготвят с десетилетия, а за това е необходима и МОТИВАЩИЯ каквато в една МНОГОНАЦИОНАЛНА държава като САЩ липсва. САЩ губят и битката за колонията си Русия, където от УЛРАЛ на изток всичко е китайско. Да не говорим за посъветското пространство което е изцяло под китайска зависимост. СКОРО БИТКАТА МЕЖДУ САЩ И КИТАЙ ЩЕ ПЛАМНЕ И В САМАТА МОСКВА.Процеса на самоизолация на Путин и пандемосания на 100 ден от управлението си Мишустин показват процес на РАЗПАД , който се движи от ПЕРИФЕРИЯТА към ЦЕНТЪРА на управление. СКОРО ЩЕ СМЕ СВИДЕТЕЛИ НА ИСТИНСКАТА БИТКА ЗА МОСКВА МЕЖДУ ПРОАМЕРИКАНСКИТЕ ОЛИГАРСИ И ПРОКИТАЙСКИТЕ РЕГИОНИ НА РУСИЯ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 4
stefanstefanov
преди 3 години
А кой внесе производствените мощности там!?Прозрачните-недалновидно мислещи и алчни "западни" тикви.Тегли каиша сега.Кой каквото посее, това ще жъне.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 8
cherney
преди 3 години
Не е въпроса в това дали вируса тръгва от Китай, а как ще реагира света на това, че епидемията е факт заради лъжите и скриването на информация от Китайската комунистическа партия. Тайван от средата на януари алармира СЗО, но понеже никой не признава тази държава и всяко едно западно правителство през последните две десетилетия правеше *** на другарите от Пекин, заради това е тази криза. Да видим дали света ще се направи на глух, сляп и ням по отношение на Китай или ще започне макар и дълъг процес на изнасяне на производствени мощности от Китай, респективно санкции спрямо този червен тумор.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 7
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Зависи за кой.Бойкот на Китай би бил добър за местните производства, местенето на заводи от Китай също е добре за тези, които съумеят да ги привлекат.Така, че както казва старата поговорка - за един сватба, за други брадва.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още