IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Новите лица на опашките за храна предупреждават за задаваща се криза

Все повече специалисти се редят на опашките за хранителни продукти, защото не са обхванати от правителствените програми за подкрепа

18:44 | 25.05.20 г. 12
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Когато най-уязвимите поемат основния удар, здравната криза, която се превърна в икономическа, може да доведе до дългосрочни социални последици. Това може да означава електорален удар при евентуални избори или пък безредици.

Преди по-малко от две години увеличението на данъка върху горивата във Франция, което засегна най-силно работниците, беше достатъчно, за да предизвика протестите на жълтите жилетки, които се разраснаха до национални безредици. В Италия младите избиратели с несигурна работа помогнаха за възхода на популистите от „Пет звезди“.

„Съществува огромен риск много хора да си сложат пак жълтите жилетки и да се върнат на улицата“, казва Джулиън Деймън, социолог и сътрудник на Fondation Jean Jaures. „Не виждам как мащабът на заплащането може да се трансформира напълно за няколко месеца“, допълва той.

Плащания Плащания

Графика: Bloomberg

Правителствата полагат усилия да помогнат, като излязоха с програми за защита на работните места. Франция насърчава фирмите да изплащат бонуси на тези с най-ниски заплати и обеща да увеличи доходите на фронтовите здравни работници след кризата.

Последният пакет от стимули за 55 милиарда евро в Италия включва повече намаления на данъци, временни субсидии между 600-1000 евро за самостоятелно наети работници и специален спешен доход за хора, които не отговарят на условията за социални плащания.

В Испания правителството е прекратило ипотечните плащания за някои групи хора и облекчи достъпа до програми за безработица за временните работници. Ускоряват се и плановете за въвеждането на минимален базов доход, да се подпомогнат семействата с ограничени средства.

По-голямото въздействие върху временните работници и самонаетите отчасти отразява щетите за туризма, пътуванията и свободното време. Това поставя персонала в барове, хотели и кина в региона в огромен риск. Южна Европа разчита значително повече на туристическия сектор, затова е и по-засегната. В италианските региони Кампания, Калабрия и Сицилия заявките за хранителни пакети се увеличават драстично.

Бедност Бедност

Рецесията сега показва още, че европейските политици не са направили достатъчно от последната криза, за да запълнят пропастта на неравенството.

Близо 75% от 905 000 работници, които са загубили работата си в Испания през март и април, са били на временни договори. Почти 16% от служителите в еврозоната са били на такива договори през 2019 г., според статистическата агенция на ЕС Евростат.

Във Франция правителството въведе схема за осигуряване за безработица за самостоятелно заети работници миналата година, но обезщетенията са ограничени до 800 евро за максимум шест месеца. Така до края на кризата хората с нулеви ресурси значително ще се увеличат, според Ерик Чеви, вицепрезидент на френската федерация за малък бизнес CPME.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:46 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 11 rate down comment 2
ing5rov
преди 3 години
то за тая работа си има българи и румънци .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 10 rate down comment 3
Petar2015
преди 3 години
На какви опашки са готови да се редят хората, само и само да не отидат на полето да работят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още