IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Фридрих Мерц, германският Доналд Тръмп

След 20 години пламенен консенсус, ръководен от Меркел, мнозина в Християндемократическия съюз копнеят за по-твърд подход, какъвто той предлага

08:15 | 15.12.20 г. 5
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Фридрих Мерц. <em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Фридрих Мерц. Снимка: архив Ройтерс

„Няма да се получи“, обърна се той към предполагаемите му врагове в телевизионно интервю миналия месец. „Няма да приземявате Мерц или да го изметете. Той ще остане“, допълни той, говорейки за себе си в трето лице.

Мерц се противопостави на плана на ръководството на партията за отлагане на конгреса заради коронавируса. Очаква се над 1000 делегати да присъстват на срещата. Законите, които управляват политическите партии в Германия, правят провеждането на срещата онлайн и гласуването от разстояние легално от юридическа гледна точка.

Крамп-Каренбауер, която все още е лидер на Християндемократическия съюз, и други партийни служители отричат, че отлагането на партийния конгрес има общо с кандидатурата на Мерц. Той обаче не се отказа от позицията си и в крайна сметка кандидатите и партията се съгласиха да проведат гласуването през януари, вместо някъде през пролетта, както препоръча Крамп-Каренбауер.

Причината Фридрих Мерц да настоява за бързо провеждане на конгреса е, че той води в проучванията и то е доста напред пред съперниците си. В едно проучване, публикувано от Der Spiegel този месец, Мерц получава 26% подкрепа, следван от Рьотген и Лашет със съответно 10,6% и 8,1%. Германският министър на здравеопазването Йенс Шпан, който дори официално не участва в надпреварата, печели 23% подкрепа. Повече от 20 процента от анкетираните заявяват, че предпочитат друг кандидат.

Независимо от данните от анкетите, общественото мнение може да няма голямо влияние върху резултата. Това е така, защото единствените важни гласове са тези, подадени от 1 001 делегати на конгреса - група, състояща се от партийни функционери от 16 германски провинции. Най-големият контингент идва от Северен Рейн-Вестфалия - факт, който според мнозина ще даде предимство на Лашет.

Докато Мерц е популярен сред десните представители на партията, има достатъчно основания да се постави под съмнение подкрепата, която той би получил от населението, което не показва склонност да изостави решително центристкия курс на Меркел. Въпреки това, като се има предвид, че гласуването е тайно и ще има балотаж, сериозна прогноза за победителя е почти невъзможна.

Стратегията му е да се представи за неудобния аутсайдер, готов да изговори истината за ръководството на партията. В неотдавнашно есе Мерц признава, че Меркел има стабилна ръка при трудни обстоятелства, но предполага, че нейните политики „повишават риска“ от нови кризи. „Наистина ли правим достатъчно или дори правилните неща“, пита той във връзка с отговора на правителството на пандемията.

Работата срещу системата имаше смисъл преди две години, когато Меркел беше на мушката в Християндемократическия съюз заради управлението на бежанската криза. Сега обаче това няма особен смисъл. Меркел е най-популярният политик в Германия с рейтинг на одобрение над 70 процента. Дори собствената и партия преоткри привързаността си към нея. Това би предположило, че партията е по-вероятно да се обърне към идеята за приемственост, като избере посочена от нея фигура, каквато е Армин Лашет, а не разрушител като Фридрих Мерц.

Някои в партията се страхуват, че победа на Мерц ще внесе дълбоко разделение в партията. Други се притесняват, че неговите консервативни позиции ще отчуждят центристките избиратели, привлечени от Меркел към партията през последните години, и ще застрашат коалицията със Зелените. Това всъщност повечето политически наблюдатели в Берлин го виждат като вероятния резултат от общите избори през следващата есен.

Последна актуализация: 14:07 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 1 rate down comment 1
mrynmryn
преди 3 години
За мен той беше американският бай Тошо - не искаше да навреди на Америка, но беше твърде ***, за да знае какво прави и как да постигне, това което иска. Но не може да кажеш, че не беше твърд, започна доста неща, които никой преди него не мислеше да прави дори - търговска война с Китай, стена с Мексико, хората да пият белина. С колко са допринесли за САЩ, е въпросителна, но не беше от най-меките лидери.А като някой, който вдига 120 от лежанка, ако боеко ги вдигне, като хората, му дарявам заплатата си за година напред. Иначе той и барека правеше "100"... на смит машина. А боеко е един от най-меките, всеки който му кажи 2-3 думи на криво и веднага клеква. А в ЕС гласът му дори не се чува.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 0 rate down comment 2
khao
преди 3 години
значи Боко трябва да е ... кой друг дига 120 от лежанка? Сега по сериозно, Тръмп твърд лидер ли беше ? :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 2
mrynmryn
преди 3 години
E що така го обиждате? Според мен Европа (ЕС) има нужда точно от по-твърди лидери. Меркел беше ок в началото, но последните й години не са от най-силните, да не кажа, че са направо смешни, след изцепката с мигрантите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 3
dr.5rov
преди 3 години
Даа, явно е, че след 16 годишен застой и в Германия назряват бури.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 1
khao
преди 3 години
нощо общо с китеника... колко конкурса е организирал? колко пъти е фалирал? ... зеро!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още