IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Защо Иран отчаяно се нуждае от нова ядрена сделка?

Санкциите задушават икономиката на страната, гневът на хората е още жив въпреки смазаните протести, а изолацията в региона затяга примката

08:06 | 16.04.21 г. 8
<p>
	<em>Единственият начин настоящият президент Хасан Рохани (на снимката) и неговият външен министър Мохамад Джавад Зариф да спасят умереното си наследство е да сключат нова ядрена сделка преди ключовия вот през юни.&nbsp;Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Единственият начин настоящият президент Хасан Рохани (на снимката) и неговият външен министър Мохамад Джавад Зариф да спасят умереното си наследство е да сключат нова ядрена сделка преди ключовия вот през юни. Снимка: Bloomberg LP

Иран бърза

В сравнение с 2015 г. Иран е в различна ситуация, особено вътрешната обстановка. В края на 2019 г. в Иран се наблюдаваха най-големите протести от революционните дни на 1979 г. За разлика от 1979 г., протестите през 2019 г. бяха почти изцяло свързани с икономиката.

Санкциите задушават икономиката на Иран. Има всякакъв недостиг, не на последно място и на лекарства, туризмът спря и приходите пресъхнаха.

Въпреки че протестите бяха смазани (и стотици хора убити), този гняв все още е налице и се отрази на парламентарните избори през 2020 г., където твърдолинейните, противопоставящи се на ядрената сделка политици, спечелиха мнозинството от местата в парламента на страната.

На 18 юни 2021 г. има още по-важни избори – за президент, нови местни съвети, нови членове на парламента в допълнителен избор и за ново събрание на експертите (група духовници, която теоретично избира върховния лидер). Върховният лидер на Иран Али Хаменей вече призова за "млад президент от Хизбула“ или противник на ядрената сделка.

Единственият начин настоящият президент Хасан Рохани и неговият външен министър Мохамад Джавад Зариф да спасят умереното си наследство е да сключат нова ядрена сделка преди деня на гласуването.

Новата регионална изолация на Иран

Освен засилването на вътрешната опозиция на Рохани, в Близкия изток се случи и важна промяна в геополитиката. Допреди няколко седмици човек можеше да раздели Близкия изток на два лагера. Първият под ръководството на Саудитска Арабия се състои от Египет, Обединените арабски емирства, Йордания и Израел. Другият лагер споделя симпатия към Мюсюлманското братство, като негови членове са Катар, Турция, Хамас, Хизбула и Иран.

И двата лагера се биеха помежду си в прокси войната в Либия, където саудитският лагер подкрепяше генерал Халифа Хафтар, а турският лагер – международно признатото правителство в Триполи. Фактът, че Катар е член на противоположния лагер, беше и причината Саудитска Арабия, ОАЕ, Египет и Йордания да решат да наложат блокада на емирството през 2017 г.

През януари 2021 г. блокадата беше премахната. Оттогава Ал Джазира, телевизионният канал на Катар, промени своя курс от много критичен към саудитския лагер на неутрален до симпатизиращ.

През март тази година Турция също започна да променя позицията си. Президентът на страната Реджеп Тайип Ердоган, противник на репресиите на президента на Египет Абделфатах Сиси срещу Мюсюлманското братство, сега търси сближаване. Причината е, че Египет сключи споразумение с Кипър и Гърция за сондажи за газ в Средиземно море, а и войната в Либия приключи.

Тъй като Иран води прокси войни в Йемен и Сирия и има своите пълномощници в Ирак и Ливан, страната няма как да продължи сама в това. Лостът за преговори, който Иран използва във войните, в терористичните атаки и партньорства в региона, се превръща във финансова и политическа тежест. Следователно Техеран се нуждае от ядрената сделка и то бързо.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:09 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

8
rate up comment 1 rate down comment 0
bgMan
преди 3 години
Каква земя е заграбил Израел след като там в целият район почти всички археологически открития свидетелстват за изторията на древното Израелско царство? Или си просто от привържениците на ислямските фанатици окупирали хълма вярващи, че наистина Мохамед точно оттам се е въздигнал на небето и затова никой друг няма право да оспорва собствеността им по онези земи. А когато през 40-те и 50-те години продаваха земята си на евреите срещу пари какво са си мислели? Че както винаги са свободни да нарушават договор с НЕмюсюлмани защото така им е заповядано от светият пророк? Имаш ли поне малка представа какво огромно количество пари навремето са платили евреите за да изкупят обратно земята от арабите? Някой друг иска да заграби обратно това, което евреите си купиха навремето с много пари. Тогава една цяла тяхна много богата ортодоксална каста си е предоставила почти всичките финанси за да изкупят земята срещу един куп доживотни привилегии в новата еврейска държава. И днес именно заради това доста голяма част от евреите имат неприкрита неприязън към ортодоксалните за техните невероятни социални придобивки, поради които навремето са дарили финансите си за да може да съществува държавата им.По-скоро арабите искат да обявят сделките за нищожни и да заграбят обратно земите. Но искам да ги питам защо навремето са се полакомили за парите на евреите?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 1
korn
преди 3 години
Айде българските ислямисти начело с Вовата на линия да защитават иранските ислямисти. Имате късмет че живеем в демокрация, ако бяхме в Китай отдавна да сте в поправителни лагери и бързо щяха да ви избият от главите Алах, Асад, Садам и разни такива.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 2 rate down comment 4
deaf
преди 3 години
Не знам араби да са участвали в "Народния съд" след 09.09.1944г.,но евреи - да. Преди години Израел тайно потопи американски военен кораб в Средиземно море и обвини за това...арабите!!! Израел заграби земя в Близкия изток и върху нея основа своя държава,но пречи на Иран да се сдобие с ядрено оръжие,именно за да се пази от израелците да не заграбят земята му!!! При това самият Израел тайно притежава ядрени оръжия!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 7 rate down comment 5
bgMan
преди 3 години
Вова - защо САЩ да дават пари на доказани терористи и убийци, които постоянно заплашват друга нация с изтребление, а всички останали, които не са им съюзници с унищожителна война? Какво правят Иран в Сирия и Иемен? Защитават законната власт там или просто единствената им цел е да убиват тези, които не са им съюзници. Иранците са фанатици живеещи в средновековието. Нека народа на Иран да се освободи от фанатиците пък да вяидим дали САЩ няма да им върнат парите. Даже ще им дадат повече ако изберат друг пъ на развитие, без тероризъм и, конфонтация и убийства. Но знам че това русофил и български национален предател няма как да го признае. Кръв ще повръщате но никога истината няма да признаете.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 7
bgMan
преди 3 години
Иран е пример за режим на ислямски фанатици, които открито проповядват изтребление и геноцид. Засега само срещу Израел но ако един ден го прегазят идват тук на балканите със същият сценарии. За забравилите да спомена, че Иран е единствената държава в света посмяла да внася в ЕС пратки с огромни количества взривни вещества в ЕС под прикритието на дипломатически доставки. Бяха хванати около 5 тона експлозиви внесени в дипломатически контейнери с лед в Брюксел, Франция и Германия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 10
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Ако тия продължават много да се напъват, Израел ще ги върне към споразумението по естествен път...просто няма повече да имат инсталации за обогатяване... Пум-пам...ама кво стана...:)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 10 rate down comment 7
дядя Вова
преди 3 години
**** пропаганда.Иран се нуждае от своите 150 000 000 000 $,които САЩ открадна едно време и Тръмп по сделката трябваше да върне.Обаче те кръв повръщат, пари не връщат!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 12
zelka007
преди 3 години
баш сега на никой не му требва ирански петрол в изобиле ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още