IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Следващият проблем на ЕС: Швейцария

Двете страни не са склонни на компромиси, за да предоговорят рамката за своето сътрудничество, и не могат да намерят изход

08:37 | 03.05.21 г. 18
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Референдумът през 2014 г. беше последната капка за ЕС, който осъзна колко е трудно да се управляват двустранните споразумения, както и че те постоянно трябва да бъдат подновявани или актуализирани. Това означава постоянни преговори между двете страни. Освен това, ако една от страните отмени или наруши едно двустранно споразумение, автоматично се сриват и други.

Ето защо, след референдума за имиграционната квота през 2014 г., Берн и Брюксел започнаха преговори за нова институционална рамка, която да капсулира и стабилизира всички съществуващи споразумения и да намали политическото напрежение, като същевременно предостави място за бъдещи споразумения.

Страните се договориха за текст през 2018 г. Днес 27-те държави членки на блока още поддържат този текст, но от швейцарска страна има проблеми. През 2018 г. швейцарското правителство поиска известно време да се консултира с политическите партии, социалните партньори и гражданите. Тези групи започнаха да критикуват проекта и да изискват промени. Това продължи повече от две години, а правителството на алпийската страна нито веднъж не защити текста.

Вместо това властите в страната формулираха три допълнителни искания, които ЕС намира за невъзможно да удовлетвори. Берн иска изключения от правилата на ЕС за държавна помощ, изключения от социални помощи за гражданите на ЕС (които швейцарците в ЕС също ще получат) и специални ограничения на трудовото законодателство, които биха направили компаниите от ЕС, работещи в Швейцария, по-малко конкурентоспособни спрямо швейцарските компании. И трите искания включват изключения за Швейцария, които самите страни от ЕС никога няма да получат.

Тук е паралелът с Brexit. Миналата година, когато Лондон също се опита да осигури максимален достъп до пазара на ЕС срещу минимално спазване на правилата, 27-те държави членки отказаха. Те искаха да запазят единния пазар. Те също искаха да дадат пример за други страни, които не са членки, които иначе биха поискали същото. Заради Brexit ЕС стана по-малко гъвкав. Това сега лишава Швейцария да получи индивидуално споразумение.

Веднага след като през декември 2020 г. беше сключено споразумението за оттегляне между ЕС и Великобритания, швейцарците отвориха текстовете на тяхното споразумение. Те откриха две неща, които ги карат да ревнуват. Първото е Европейският съд - или „чуждестранни съдии“, който няма пряка роля в споровете между Лондон и Брюксел. Второто е, че британците не трябва „динамично“ да следват европейските правила, както Швейцария. След няколко дни швейцарски политици и граждани призоваваха правителството си да отиде в Брюксел, да сключи сделка и да вземе и тези две неща. Някои дори благодариха на Обединеното кралство за „помощта на джуджето отвъд седемте планини“.

ЕС се опита да обясни, че Швейцария не може да ги има, защото връзката ѝ с ЕС е много по-тясна от британската. Споровете с Швейцария например почти винаги включват пазарни проблеми. Единственият съд, който може да се занимава с пазарни въпроси в ЕС, е Съдът на Европейските общности в Люксембург. Много швейцарци обаче не са убедени. . В този смисъл Brexit определено затрудни управлението на отношенията между ЕС и Швейцария. Швейцарците дори имат дума за това: „Brexit -завист“.

В продължение на много месеци швейцарските медии се занимават най-вече с две неща: мерките срещу разпространението на COVID-19 и рамковото споразумение с ЕС. За много швейцарци сдържаността на правителството относно споразумението означава, че вероятно то не си струва да се защитава. Швейцарското правителство е разделено. Според съобщенията в медиите министрите дори не могат да се споразумеят за посланието, което Пармелин трябва да отправи към Брюксел: дали Швейцария трябва да се откаже от новото споразумение, или да се опита да го предоговори. План Б няма.

илиардерът Алфред Гантнер започна движение срещу рамковото споразумение, подкрепено от компании, фермери и дори синдикати. Той иска сделка, която да позволи търговия и нищо друго. Радикалната дясна Швейцарска народна партия, от която идва армелин, и платформата за предприемачи Autonomiesuisse също са против споразумението. Социалдемократите и либералите са разделени. Възникнаха и проевропейски групи. Изведнъж в Швейцария има нов политически импулс. Партийната дисциплина се изпарява и дебатите стават по-интересни и наситени.

Въпреки че спорът може да засили националната политика, някои капитани на индустрията най-накрая започнаха да бият тревога тази седмица. В няколко вестника те напомниха на своите съграждани, че значителни части от швейцарското богатство се печелят на европейския единен пазар и че Швейцария, почти получленка, е длъжна да следва повече европейски правила от Обединеното кралство. Филип Мосиман, главен изпълнителен директор на Bucher Industries, обвини правителството, че е „дезориентирано“.

Междувременно изтекъл доклад за среща между Европейската комисия и представители на държавите членки в Брюксел обвинява швейцарското правителство, че седи със скръстени ръце, докато дебатът излиза извън релси. „Няма ангажимент от Швейцария. Комисията не може да преговаря сама“, посочва се в доклада, цитиран от медиите в страната.

Това е дълбока криза. Без новото рамково споразумение съществуващите двустранни споразумения остават в сила. Брюксел обаче отказва да ги актуализира, ако Швейцария продължи да отлага новото споразумение. Ако ЕС остане твърд, Швейцария може да загуби достъп до нови медицински изделия до ЕС през май. Постепенно ще започне блокада и на други сектори. Брюксел отхвърли и достъпа на Швейцария до пазара на електроенергия и здравеопазване в ЕС.

Както Бенджамин Франклин предупреждава, „не хвърляйте камъни по съседите си, ако собствените ви прозорци са стъклени“. И Пармелин, и фон дер Лайен няма какво да спечелят от по-нататъшна ескалация, но и намирането на изход няма да е лесно.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:53 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

8
rate up comment 2 rate down comment 1
khao
преди 3 години
и да добавя... никой не е гонил ЮК от Ес... да е ясно!... имаше референдум и сега съжаляват.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 2 rate down comment 2
khao
преди 3 години
проблема на Ес е че не иска швейцария да ги изнудва, докато печели зверски от ес... капиш?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 2 rate down comment 1
khao
преди 3 години
прочети статията и няма да питаш този не чак толкова умен въпрос.. после си задай въпрос защо главните централи на повечето европейски компании са там, а не в ЕС.... за теб ако е ОК, за мен не е... аз някак си не искам да бачкам и моите данъци да се усвояват навън.Знаеш ли колко търговски сделки се изповядват там... въпреки че стоката е за държава от Ес и парите идват от там... явно не знаеш!.. и тнт... и тнт.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 2
дядя Вова
преди 3 години
"Опс,ама тя не е член на ЕС. Тогава какъв ви е проблема? "Екзестенциален :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 3
bgMan
преди 3 години
Изглежда проблемът на ЕС е, че не могат да изнудват Швейцария за каквото и да било. На кого е необходимо предоговаряне на рамката за сътрудничество и ако това е невъзможно защо да е кой знае какъв проблем?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 2
deaf
преди 3 години
Тогава изгонете Швейцария от ЕС,както напрвихте с Великобритания! Опс,ама тя не е член на ЕС. Тогава какъв ви е проблема?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 2
khao
преди 3 години
да, проблем са си... и те искат само на баницата мекото..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 3
deaf
преди 3 години
Швейцария проблем за ЕС?! Сериозно!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още